آموزش بازاریابی

ضرورت وجود اقلام تبلیغاتی در برنامه های بازاریابی

برنامه بازاریابی
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

هدایای تبلیغاتی یکی از موثرترین راهکارها برای هر کسب و کاری است تا بتواند از طریق آن، برند خود را در مواقع لزوم به مشتری یادآور شود.

در بازار رقابتی امروز، که فعالیت کسب و کارهای مختلف در یک حوزه بسیار گسترده شده است، نیاز است یک برند برای پیشرفت پی در پی و توسعه کسب و کار خود همواره در برابر چشمان مشتریان باشد و از فرصت و زمان های مختلف برای جذب آنان استفاده نماید.

از طرفی مشتریان هر کسب و کاری روزانه با خدمات و محصولات متنوعی آشنا می ‌شوند. بی شک رقبا تلاش می‌ کنند تا همانند شما در جلب توجه مشتریان بالقوه حتی موفق ‌تر از کسب و کار شما عمل نمایند.

پس برای موفقیت در بازار‌ رقابتی امروز، لازم است تا مزیت ‌های رقابتی متمایزی داشته باشید و از این طریق راه توسعه کسب و کار خود را هموارتر سازید.

در این میان استفاده از کالاهای تبلیغاتی و ارائه آن به مشتریان یک مزیت رقابتی بسیار کاربردی می باشد که خوشبختانه بسیاری از سازمانها از طریق تهیه اقلام تبلیغاتی و بکارگیری استراتژی مناسب جهت ارائه آن به مشتریان در این راه پیش قدم شده اند.

اقلام تبلیغاتی در بازاریابی

یکی از مهم ترین مباحث مطرح در علم بازاریابی، تداعی برند می ‌باشد. یک کسب و کار می بایست همواره در تلاش باشد تا با راه های مختلف و در زمان های گوناگون برند خود را به مشتریان یادآور شود. تداعی برند به مشتری کمک می کند تا برند، راحت تر در ذهن وی ماندگار شود. تکرار تداعی در علم بازاریابی منجر به وفاداری مشتری می گردد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف برند به زبان ساده و خودمانی را مطالعه فرمایید

حال فرض کنید در شرایطی خاص و با برنامه ریزی های قبلی، نمایشگاه‌ هایی را به عنوان کانون‌ های جذب مشتری انتخاب کرده اید. برای برخورداری از حضور موثر در نمایشگاه در راستای اهداف بازاریابی نیاز است تا اهداف برندسازی خود را همراه با تداعی‌ ها به مشتری منتقل نموده، نظر مشتریان را جلب کرده و با آنان ارتباط برقرار نمایید.

آیا گزینه ای بهتر از ارائه اقلام و کادو تبلیغاتی به مشتری با هزینه کم و تاثیرگذاری بالا وجود دارد؟

برنامه بازاریابی و هدیه تبلیغاتی

تاثیر اقلام تبلیغاتی بر مشتری

اهمیت داشتن استراتژی‌ های تبلیغاتی برای شناخته‌ شدن برندها و معرفی فعالیت شرکت‌ ها بر هیچ‌ کس پوشیده نیست. در این میان استفاده از لوازم تبلیغاتی در زمره تبلیغات کم‌ هزینه و در عین حال ماندگار و فعال است.

ارائه یک کادو تبلیغاتی بادوام، با کیفیت و کاربردی به مشتری با حک لوگوی برند اطلاعات لازم بر روی آن، قادر است در تمام طول سال، سازمان هدیه گیرنده را در نزدیک ‌ترین و وفادارترین حالت ممکن به مشتریان نگه دارد.

همچنین اقلام تبلیغاتی در عین حال که روشی بسیار مؤثر در جذب مخاطب هستند، روشی مطمئن و کم هزینه برای پیشبرد اهداف بازاریابی یک سازمان به شمار می آیند. همچنین اقلام تبلیغاتی می ‌توانند روش مناسبی برای قدردانی از مشتریان و همراهان برند و سازمان باشد.

ضرورت بکارگیری اقلام تبلیغاتی

لوازم تبلیغاتی می توانند در هر موقعیت و جایگاهی مورد استفاده قرار گیرند و این امر تنها مختص سازمان های خاصی نیست. شرکت ها اعم از بزرگ یا کوچک متناسب با اهداف بازاریابی خود و بودجه ای که بدین منظور در نظر گرفته اند می توانند از انواع اقلام تبلیغاتی به منظور هرچه بیشتر دیده شدن برند خود استفاده کنند.

اقلام و لوازم تبلیغاتی از ارزان ترین تا گران ترین می توانند با حک لوگو و نام برند شما، به مشتری های مختلف اهدا شوند. از مهم ترین دلایل بکارگیری لوازم تبلیغاتی در جهت اهداف بازاریابی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

هدایای تبلیغاتی خلاقانه

هدیه تبلیغاتی یادآور برند شما است

همان طور که در بالاتر نیز اشاره شد تداعی برند برای مشتریان یک امر ضروری بوده که می بایست در مکان ها و زمان های گوناگون از آن بهره برد.

به طور مثال استفاده از هدایای تبلیغاتی در نمایشگاه ها، همایش ها و مکان هایی که مشتریان هدف گرد هم آمده اند می تواند تاثیر به سزایی در پروسه بازاریابی کسب و کار شما داشته باشد.

هدیه دادن در زمان و مکان مناسب باعث تقویت ارتباط بین مشتری و کسب و کار می گردد. در این میان استفاده از اقلام تبلیغاتی پر کاربرد و با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

توسعه کسب و کار شما

واقعیت این است که زمانی که کالای تبلیغاتی از سمت سازمان و برند شما به دست مشتری می رسد، تنها مشتری مورد نظر شما هدف این پیام تبلیغاتی نیست.

بلکه در صورتی که از هدیه مناسبی به منظور بازاریابی استفاده کرده باشید، افرادی که با مشتری در ارتباط هستند، از خانواده تا کارمندان سازمان، و یا مشتری های مشتری شما، قادرند این پیام تبلیغاتی را دریافت کرده و آن را به خاطر بسپارند.

به بیان دیگر، برند شما توسط افرادی دیده و یا جذب خواهد شد که اصلا برای آن برنامه ریزی نکرده بودید و قصد جذب آنان را نداشتید. بدین طریق به طور ناخوداگاه کسب و کار شما رو به گستردگی رفته و برند شما نزد افراد زیادی دیده خواهد شد.

به یاد داشته باشید که هدایای تبلیغاتی نسبت به مابقی راه های تبلیغاتی از بعد بصری بیشتری برخوردارند.

تبلیغاتی کاربردی

ایجاد دید بهتر نسبت به برند

ایجاد کردن دید بهتر در چشم مشتریان کاری نیست که بتوان یک شبه به سرانجام رساند. یک کسب و کار می بایست سال ها تلاش کند و در این میان بر اساس نیازهایی که از مشتریان دریافت کرده است، اقلام تبلیغاتی مناسب، کاربردی و به صرفه را به آنان عرضه کند.

برای ایجاد دید بهتر نسبت به برند در زمان بکارگیری کادوهای تبلیغاتی برای مشتریان لازم است متناسب با سلیقه آنان، نوع کسب و کار، رده سنی و جایگاه افراد در سازمان بهترین و مناسب ترین هدیه را در نظر بگیرید.

افزایش رضایت مشتریان

شاید بارها این جمله را شنیده باشید که “مشتری ای که از محصولات و نحوه کار شما راضی باشد، باز هم به سمت شما و محصولاتتان بر می گردد”.

بدین منظور راضی نگه داشتن مشتری و ایجاد حس خوشایند در او از جمله مهم ترین راهکارها برای وفادار ماندن مشتری به برند و کسب و کار می باشد. موقعیت های زیادی برای استفاده از لوازم تبلیغاتی جهت کسب رضایت مشتری وجود دارد.

به طور مثال در بسیاری از موارد وقتی با اشتباهی از طرف کسب و کار رو به رو می شویم، دریافت یک هدیه تبلیغاتی هرچند کوچک و ارزان قیمت احساس بهتری برای ما ایجاد می کند.

این شیوه بازایابی به نوعی با افزایش رضایت مشتری همراه است. در این مواقع مشتری نه تنها از اتفاق روی داده شده شاکی نیست، بلکه با دریافت هدیه ای علاوه بر سفارش اصلی، احساس رضایت خاطری در وی ایجاد می شود.

به یاد داشته باشید که هدیه دادن، باعث می شود که انسان ها احساس باارزش بودن و خاص بودن را در ذهن خود تداعی کنند.

هدایای تبلیغاتی ارزان

افزایش تعاملات میان برند و مشتری

هر چه هدیه در نظر گرفته شده برای مشتری کاربردی تر، خلاقانه تر و سفارشی شده باشد، مشتریان شما علاقه بیشتری نسبت به برند پیدا می کنند و به نوعی درگیر کسب و کار و برند شما می شوند.

در این مواقع حتی احتمال بازاریابی دهان به دهان توسط مشتریان افزایش پیدا می کند. به یاد داشته باشید که اقلام تبلیغاتی در راستای اهداف تجاری شما باشد و تنها برای دلخوشی مشتری از آن استفاده نکنید.

ایجاد یک خاطره

وجود خلاقیت در هدایای تبلیغاتی از جمله عوامل بسیار مهم جهت تاثیرگذاری در مشتریان و ایجاد یک خاطره خوب در آنها می باشد. اگر هدیه شما کاربردی و خلاقانه باشد مشتری به طور مدوام از آن استفاده خواهد کرد.

همین امر باعث می شود تا روزانه بارها نام برند شما توسط مشتری و اطرافیان او دیده شود و پیغام کسب و کار شما به گوش آنها برسد. بی شک این پیغام تا مدت های زیادی همچنان تاثیر مثبتی بر مشتری خواهد داشت.

هدایای تبلیغاتی خلاقانه

اثر منفی کادو تبلیغاتی نامرغوب

نکته بسیار بسیار مهم که هر کسب و کاری در تهیه و انتخاب اقلام تبلیغاتی باید به آن توجه کند، پیام تبلیغاتی است که از طریق اقلام تبلیغاتی به مشتری منتقل می شود.

متاسفانه به دلیل دید غیر حرفه ای بسیاری از کسب و کارها در انتخاب اقلام تبلیغاتی، پیام های اشتباه به مشتریان منتقل می شود و همین امر باعث به وجود آمدن اثر منفی هدایا می شود.

مهم‌ ترین این پیام ‌های اشتباه از طریق ارائه هدایای نامرغوب و بی کیفیت به مشتریان منتقل می ‌شوند. به یاد داشته باشید که کادوهای تبلیغاتی در واقع معرف کسب و کار شما به مشتریان است، و در صورتی که از هدایای بی کیفیت و نامرغوب استفاده کنید تا مدت ها و به طور ناخودآگاه تصویری از کیفیت نامطلوب از خدمات و محصولات شما در ذهن مشتریان تداعی می ‌شود.

همچنین نباید فراموش کرد که یک برند با ارائه اقلام تبلیغاتی قصد دارد به مشتریان خود بگوید که چه ارزش و احترامی برای وی قائل است. پس در صورتی که از هدایای تبلیغاتی نامرغوب استفاده کنید، عملا فلسفه ارائه هدایای تبلیغاتی را زیر سوال برده اید.

هدایای تبلیغاتی

سخن انتهایی

اهداف خود را از ارائه هدایای تبلیغاتی لیست و اولویت بندی نمایید. در این راستا باید بدانید مشتریان بالقوه شما چه کسانی هستند و چه کسانی قرار است دریافت کننده کالای تبلیغاتی باشند.

هدف اصلی یک کالای تبلیغاتی قرار گرفتن در معرض دید مشتری به طور موثر و ایجاد تداعی برند برای وی می باشد. پس لازم است قبل از انتخاب و تهیه اقلام تبلیغاتی از نیازهای مشتریان خود، سبک و سلیقه آنان، کاربرد کالای مورد انتخاب و امثال آن، اطمینان خاطر به دست آورید. از طرفی میزان کاربرد هدیه منتخب بستگی به ماهیت کسب و کار شما و برنامه‌ های برندسازی شما دارد.

برای مثال برای کسب و کار‌های تولید کننده، کالاهای مصرفی شاید لازم باشد از هدایای بسیار پر کاربرد استفاده نمایید تا روزانه چند مرتبه در معرض دید مشتریان خود قرار بگیرید.

در صورتی که در انتخاب کادو تبلیغاتی هدفمند شک دارید، حتما با متخصصین این حوزه و شرکت های ارائه دهنده هدایای تبلیغاتی مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *