ما براى آنكه مجموعه دار و مرجع آنلاين هداياى تبليغاتى شويم، رنج دوران برده ايم!

شروع داستان هدایای تبلیغاتی ما با یک نیاز سنجی

داستان وب سایت مجموعه هدایای تبلیغاتی صدراگیفت به ماه رمضان سال 1387 برمی‌گردد. تا آن زمان حدود ٩ سال بود كه در بازار بزرگ تهران مشغول كسب و كار در حوزه تبلیغات ( چاپ و هدایای تبلیغاتی ) بودم. مدتها بود كه وقتى به نحوه خريد مشتريان و رفت و آمد و جستجوى آنها به دنبال يک كالا در بازار دقت مى كردم، مى ديدم كه اكثراً اطلاعات كافى راجع به تنوع جنس، قيمت واقعى و منابع فروش ندارند و به نوعى سر درگم در بازار به اين‌طرف و آن‌طرف مي‌روند و مدام پرس و جو مى كنند و بالاخره دل به دريا مى زنند و به يک فروشنده اعتماد مى كنند و خريدشان را بعد از مدت زيادى وقت گذاشتن و گشتن و خسته شدن انجام مي‌دهند.

اينكه واقعا انتخاب‌شان درست بود يا نه را به خدا و وجدان فروشنده واگذار مي‌کردند!

برای مشتریانی که به بازار مراجعه می‌کنند یک قانون نانوشته وجود دارد مبنی بر اینکه شما هرچیزی كه بخرید وقتى از مغازه بيرون می‌آیید، حتما مغازه بغل دستى همان كالا را ارزان‌تر ميفروشد؟

تجربه 9 سال کار کردن من در بازار تا آن زمان این را نشان می‌داد که مردم دوست دارند موقع خريد يک كالا، منبع و مرجعى را پيدا کنند تا  بتواند در تصمیم‌گیری برای انتخاب محصول به آنها کمک کند و اطلاعات خوب و ارزشمندی را در اختيارشان قرار دهد.

وقتی که یک مامور خرید می‌خواهد براى شركت يا سازمان خود هدیه تبليغاتى تهيه كند، این انتظار را دارد که يک مرجع و منبع اطلاعات قوى در دسترس داشته باشد تا بتواند بهترين هدیه تبلیغاتی را با مناسبت‌ترین قیمت بازار تهیه کند و ضمن ایجاد رضایت در مدیران خود بتواند به راحتی از خرید خود دفاع نماید. این موضوعی است که در این 19 سال فعالیت در این حرفه بارها و بارها از زبان مشتریان شنیده‌ایم و آن را به عنوان یک ارزش در صدر مدل کسب و کار خود قرار داده‌ ایم.

آن سال‌ها خيلى كسب و كار اينترنتى رونق نداشت و شركت‌هايى كه در زمينه فروش اقلام هداياى تبليغاتى وب سايت داشتند به تعداد انگشتان يك دست هم نمي‌رسيدند!

راه اندازی وب سایت هدایای تبلیغاتی صدراگیفت

يك روز يكى از اقوام من راجع به راه اندازى وب سايت‌شان در زمينه فروش لباس وارداتی از تركيه صحبت كرد در آن لحظه اين فكر به ذهن من خطور كرد كه یک وب سايت مشابه در زمينه تهيه و فروش هداياى تبليغاتى راه اندازى كنم؟!

اما مسئله اينجا بود كه من نمي‌خواستم يک وب سايت معمولى مثل بقيه باشم، مي‌خواستم كامل‌ترين و بروزترين مرجع آنلاين هداياى تبليغاتى ايران باشم؟!

یک قاعده برای موفقیت هست که، بزرگ فكر كن و كوچك قدم بردار! من هم از اين قاعده مستثنى نبودم، پس شروع كردم به راه اندازى وب سايتى كه تا امروز مشابه آن در حوزه هداياى تبليغاتى از نظر حجم معرفى كالاى تبليغاتى و اطلاعات در اين زمينه بوجود نیامده است؟!

ماه رمضان همان سال استارت كار را زدم و بصورت شبانه روزى و يا بهتر بگم افطار به افطار، اغراق نمي‌كنم، واقعا افطار به افطار كار را پيش بردم.

بالاخره پايه‌هاى وب سايت هداياى تبليغاتى صدراگیفت شكل گرفت و خيلى زودتر از آن چيزى كه فكر مي‌كردم مراحل ترقى در اينترنت را طى كرد و پس از مدت كوتاهى رتبه‌های اول و برتر گوگل را بدست آوردیم!

اما هدف من مرجع و مجموعه‌دار بودن در حوزه هداياى تبليغاتى بود، پس بايد بيشتر و بيشتر تلاش مى‌كردم؟!

رهبری بازار هدایای تبلیغاتی

همينطور كه با هدف‌گذاری در حال حركت بوديم، آهسته آهسته زمزمه اعتراضات همكارانمان از گوشه و كنار به گوش مى رسيد! آنها به اينكه ما در وب سايت هداياى تبليغاتى صدراگیفت اقدام به درج قيمت كالا آن هم با حداقل سود كرده بوديم، انتقاد داشتند و مكرراً به ما اظهار مى كردند كه قيمت‌هایتان را از داخل سايت برداريد!

علتش هم اين بود كه خريداران كم كم با سايت هداياى تبليغاتى صدراگیفت آشنا شده بودن و ديگر با چشم و گوش بسته خريد نمى كردند! آنها راه حل را یافته بودند و به آن اعتماد کردند.

 این دقیقا چیزی بود که ما به عنوان چرایی شکل گیری صدراگیفت در چشم انداز خود داشتیم.

يكى از همكارانم كه از دوستان من هم بود مى‌گفت هر قيمتى كه به مشترى اعلام مى‌كنيم، مشتری‌ها می‌گویند: “صدراگیفت داره پايين تر ميفروشه” و ما هم مجبور می‌شویم براى حفظ مشتري قيمت‌مان را تعديل كنيم!

حالا دیگر، خريداران به راحتى با مراجعه به وب سايت هداياى تبليغاتى صدراگیفت تنها با چند كليك، هم می‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند که چه هدیه‌ای به کارشان می‌آید و چه محصولی را باید بخرند و هم می‌دانند که با یک قیمت رقابتی محصول را خریداری می‌کنند، آن هم بدون حضور فيزيكى در بازار با همه دردسرهایش! و بدین شکل ما زندگی را برای خریدارانمان راحت‌تر کردیم.

از طرف ديگه، بعضى همكاران كه مثل ما وب سايت زده بودند (البته با حجم اطلاعات و اقلام خيلى كمتر) از كلنجار رفتن با ما خسته شدند و بالاخره آنها هم شرایط رقابتی را درک کردند و قيمت‌هاى تعديل شده خود را داخل سايت خود به تبعيت از وب سايت هداياى تبليغاتى صدراگیفت قرار دادند؟!

اما این پایان راه نبود!

زمانی که رقبا بر روی مدیریت هزینه و قیمت‌گذاری متمرکز شده بودند، ما این مرحله را پشت سرگذاشته بودیم. اکنون تمرکز ما بر روی ایجاد یک مجموعه بی‌نظیر و خلاقانه از محصولات تبلیغاتی بود و از طرف دیگر توجه ویژه‌ای به شبکه تامین  محصولات و خدمات کردیم و  کیفیت را یکی از اهداف اصلی خود قرار دادیم.

خوب مثل همیشه رقبا با رصد کردن یکدیگر و بنچ مارک کردن (شما بخوانید بهینه کاوی) رقبا به سمت محصولات بیشتر و با کیفیت‌تر نیز حرکت کردند. لذا ما در مجموعه صدراگیفت تصمیم گرفتیم علاوه بر اینکه در آمیخته‌های اصلی بازاریابیمان ( قیمت، کیفیت، زمان ) بهترین وضعیت را داشته باشیم و خلاقیت را دستمایه مزیت رقابتی خود کنیم به سراغ مفاهیم پیچیده‌تر و ارزشمندتری برای مشتریانمان برویم.

مفاهیم ارزشمندی مثل زندگی راحتتر و پاسخگویی و مسئولیت پذیری بخشی از این استراتژی‌ها هستند و بخشی از آنها را که بخاطر محیط رقابتی قادر به بیان آنها در این محتوا نیستیم در سبد ارزشی مشتریان قرارداده‌ایم، که حتما در زمان همراهی با شما در فرایند خرید، آنها را درک خواهید کرد.

اما ما با یک چالش بزرگ هم در سال‌های 1395  و 1396 مواجه شدیم.

عبور از طوفان در دنیای وحشی وب

حدود 8 سال از راه اندازی وب سایت هدایای تبلیغاتی صدراگیفت با آدرس دامین sadra-int.com می‌گذشت و چون من در آن زمان با استفاده از برنامه نویسی وب سایت را طراحی کرده بودم و در آن زمان هم تکنیک ها و الگورتیم‌های گوگل تا این حد پیچیده و سخت‌گیرانه نبودند، سایت ما به خوبی اعتبار بالایی در دامنه و صفحات خود گرفت.

اما پیاده سازی استراتژی‌های جدید سئو و توجه به تجربه کاربری بر روی وب سایت صدراگیفت، از لحاظ فنی و تکنیک های برنامه نویسی دیگر امکان‌پذیر نبود و این در حالی بود که با کوچکترین تغییر در وب سایت صدرا در رنکینگ گوگل سقوط می کردیم و رتبه‌های برتر خود در گوگل را از دست می‌دادیم. روزهای سخت و عذاب آوری بودند.

تغییر قالب و پنل مدیریت محتوا هم امکان‌پذیر نبود چرا که تمامی محصولات و صفحاتی که در گوگل ایندکس شده بودند از بین می‌رفتند و عملا با این‌کار ممکن بود مجموعه صدراگیفت از دور خارج شود.

لذا در سال 1396 با مشورت بزرگان حوزه دیجیتال مارکتینگ، طراحان وب سایت و برنامه‌ نویسان متعدد، تصمیم گرفتیم در یک پنل مدیریت محتوای جدید و با دامنه جدید sadragifts.com در کنار دامنه قبلی مجموعه صدراگیفت را توسعه دهیم.

و خدا را شکر اکنون ما این بحران را نیز پشت سر گذاشته‌ایم و این راه با استراتژی‌های جدید و مهیجی که در حال برنامه ریزی برای آنها هستیم، برایمان ادامه دارد.

به قول ادبا، كوتاه سخن اينكه، ما هنوز به رسالت مرجعيت خودمان در حوزه هدایای تبلیغاتی پايبنديم و همه سختي‌هاى اين راه را در جهت كسب رضايت و آسودگى مشتريان گرامى به جان و دل خريداريم.

محمد رضا حيدرى بيان – مدیر عامل