آموزش تبلیغات, آموزش بازاریابی

پروموتر کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پروموتر
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

پروموتر کالا که بعضا به تبلیغ کننده کالا شناخته می شود، شخصی است که وظیفه تبلیغ محصولات یک برند را بر عهده دارد و مردم را به خرید ترغیب می کند.

محصولات تبلیغاتی می تواند شامل مواد غذایی، مواد آرایشی، پوشاک، وسایل الکترونیک یا هرچیز دیگری باشد. به عبارت دیگر یک تبلیغ کننده یا پروموتر وظیفه عمومی کردن محصول را برای افزایش فروش و همچنین محافظت از شهرت برند داراست.

معمولا شرکت های متعددی در جستجوی افراد برای قرار دادن در این جایگاه هستند. موثر و خوب بودن در جایگاه یک پروموتر بسیار چالش برانگیز است.

بنابراین با هدفمند کردن تبلیغات و درک نیازهای یک مشتری، می توان به یک پروموتر خوب تبدیل شد. در این میان دانستن اینکه چه عواملی مؤثر بوده و یا چه عواملی صرفا باعث اتلاف وقت خواهند شد بسیار مهم می باشد.

به طور کلی تبلیغات درون فروشگاهی یکی از موثرترین روش های بازاریابی به شمار می آید. اما لازم است برای موثر بودن هرچه بیشتر تبلیغات درون فروشگاهی، به چند نکته اصلی که هر تبلیغ کننده یا پروموتر کالا می بایست بدان توجه کند اشاره کنیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله درباره ویژگی های کلیدی یک مامور خرید موفق چه می دانید؟ را مطالعه فرمایید

دانش اصول فروش و 4P

آمیخته بازاریابی که به 4p معروف است، مجموعه‌ای از ابزارهای قابل کنترل بازاریابی است که یک سازمان با در هم آمیختن آنها سعی در پاسخگویی به بازار هدف می نماید.

به عبارتی آمیخته بازاریابی در برگیرنده مجموعه فعالیت هایی است که یک سازمان قادر است با انجام آنها بر میزان تقاضای محصولات خود اثر گذارد. 4p مخفف 4 کلمه محصول (product)، قیمت (price)، مکان عرضه (place) و فعالیت های ترویجی (promotion) می باشد.

محصول

نه تنها یک پروموتر خوب باید دانش گسترده ای از محصول ترویج دهنده داشته باشد بلکه می بایست با کل خط تولیدی محصول و دسته کالا هایی که در آن خط قرار دارند آشنا باشد. همچنین یک پروموتر خوب باید از محصولات رقبا نیز آگاهی لازم و کافی را داشته باشند.

قیمت

دانش و آگاهی از قیمت بسیار مهم است، بدین معنی که یک پروموتر می بایست از زیر و بم قیمت ها و تخفیفات یک محصول آگاه باشد. زیرا مشتریان اغلب درباره میزان تخفیف ارائه شده از طرف شرکت، قیمت معمولی محصول و قیمت تبلیغاتی سوال می کنند.

قیمت یک عامل بسیار مهم در تصمیم خرید مشتری است، بنابراین اگر بتوانید ثابت کنید تخفیفی که ارائه می دهید معامله خوبی است یا اینکه کالای شما از قیمت رقبا ارزان تر است، شانس بهتری برای متقاعد کردن مشتری برای خرید محصول خود را دارا خواهید بود.

مکان عرضه

یک پروموتر خوب می داند که استند تبلیغاتی خود را جهت تبلیغات درون فروشگاهی در چه مکان مناسبی قرار دهد. در ایده آل ترین حالت، در نزدیکی محصولی که قصد تبلیغ و فروش آن را دارید و همچنین در مناطقی که با تراکم بالای خریدار و رفت و آمد افراد سر و کار دارید، تبلیغ شما به راحتی دیده می شود.

یک پروموتر خوب می بایست با قوانین محلی و مکانی که در آن قرار دارد نیز آشنا باشد تا بتواند محصول تبلیغاتی را به خوبی و به طور موثر به فروش رساند.

ترویج

یک پروموتر خوب می بایست از تمامی جوانب تبلیغ آگاهی داشته باشد، از مزایایی که در اختیار مشتری قرار می دهد تا مواد و ابزار بازاریابی و برنامه ریزی های انجام شده برای ترویج یک محصول.

هدایای تبلیغاتی جدیدآگاهی کامل از محصول

یک پروموتر کالا پل ارتباطی مستقیم بین شرکت و مشتری می باشد. بنابراین لازم است آگاهی لازم از محصول داشته باشند تا بتوانند به هر سوالی که ممکن است مشتری در ذهن داشته باشد پاسخ دهند.

بنابراین، یک پروموتر خوب باید از ویژگی ها، مزایا و معایب محصول، مزیت رقابتی محصول نسبت به محصولات مشابه اطلاعات عمیقی داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله طراحی کمپین تبلیغاتی و مبانی اصولی آن را مطالعه فرمایید

ارائه مشاوره

یک عامل بسیار مهم در تصمیم خرید مشتری ها دانش آنها در مورد محصولات است. یک تبلیغ کننده یا پروموتر خوب همانند یک معلم یا یک مشاور رفتار می کند و توصیه های لازم را به مشتری ارائه می دهد تا بتوانند در تصمیم گیری خرید خود انتخاب درستی داشته باشند.

به میزانی که مشتری آگاه تر باشد، احساس راحتی بیشتری نسبت به خرید محصول خواهد داشت. به طور مثال نحوه نگه داری محصول، مدت زمان نگه داری، تاثیرات مصرف محصول بر بدن و توصیه هایی از این قبیل می تواند تاثیر مثبتی روی خریدار گذاشته و او را به خرید محصول ترغیب نماید.

در بسیاری از مواقع مصرف کننده نظر شخصی تبلیغ کننده را جویا می شود که در این زمان لازم است پروموتر جوابی صادقانه برای مصرف کننده داشته باشد.

شرح خدمات به مشتری

مشتریان همیشه یک بازاریابی دوستانه را نسبت به یک بازاریابی بی تفاوت به خاطر خواهند سپرد. یک تبلیغ کننده خوب می تواند انواع مختلف مشتری را انتخاب کرده و نگرش خود را متناسب با هر مشتری خاص تطبیق دهد.

حتما به نیاز های مشتری گوش فرا دهید. اگر می دانید مشتری به دنبال چه چیزی است، می توانید به آنها ثابت کنید که برند شما قادر است این موارد را برای آنها فراهم کند. مهمتر از همه، تبلیغ کنندگان باید نسبت به تمامی مشتریان، دوستانه و مودب رفتار کنند.

شخصیت

یک تبلیغ کننده در نهایت شاید بتواند تمام خصوصیات یک محصول را برای مشتری شرح دهد، اما در نهایت کلید موفقیت یک پروموتر رفتار او و صمیمیتی است که در هنگام ارائه محصول باعث جذب و اعتماد مشتری می گردد.

در این حالت مشتریان می توانند اشتیاق واقعی شما را برای تبلیغ محصول مشاهده کنند و این امر آنها را ترغیب به خرید محصول می کند. یک پروموتر پرشور و پر هیجان، نیاز اساسی برای موفقیت بازاریابی تبلیغاتی در فروشگاه می باشد.

استفاده از حرکات دست، انرژی یک پروموتر را نشان می دهد. انسان های برون گرا یکی از بهترین شخصیت ها برای جایگاه پروموتری کالا می باشند. این افراد می توانند به راحتی با افرادی که نمی شناسند صحبت کرده و حتی با آنها دوست شوند و به راحتی توجه مردم را جلب کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مصرف کننده و مشتری زمین تا آسمان با هم فاصله دارند را مطالعه فرمایید

وظایف یک پروموتر

به طور کلی وظایف یک پروموتر متناسب با نوع کالای تبلیغاتی و برند مورد نظر به شرح زیر می باشد:

 • شرح و ارائه ویژگی ها و خدمات محصول جهت ترغیب مشتریان برای خرید و استفاده کالای مد نظر
 • شناسایی مشتریان علاقه مند و واجد شرایط به منظور ارائه توضیحات و اطلاعات تکمیلی
 • مرتب نگه داشتن قسمتی که پروموتر در آن مشغول به تبلیغ می باشد
 • تهیه (و تغییر در صورت نیاز) محتوای قابل ارائه به مشتری متناسب با نوع مخاطب هدف
 • ارائه اطلاعات مربوط به کالا از طریق گفتمان، نمودار، کاتالوگ، اسلاید و…
 • تهیه نمونه های کوچکی از محصول، ارائه بروشور و دیگر اقلام جهت ارائه به مشتری برای ترغیب آنان
 • تهیه گزارشی از اطلاعات و سوالات جمع آوری شده از مشتریان و ارائه آن به مدیر مربوطه
 • تحقیق و بالابردن دانش خود نسبت به محصول قابل عرضه به مردم
 • نگه داری سوابق تبلیغات و فروش محصول
 • داشتن ظاهری آراسته همراه با لوگوی برند درج شده بر روی آن
 • همکاری با برند به عنوان بخشی از تیم و قبول تمام مسئولیت های پیش رو

هدایای تبلیغاتی مدیریتی

نتیجه گیری

انتخاب یک پروموتر مناسب یک ایده بسیار عالی برای بخشی از تبلیغات و بازاریابی یک برند می باشد. فرقی نمی کند قصد استخدام یک پروموتر برای داخل فروشگاه، نمایشگاه، ایونت ها یا دیگر مراسم را دارید، انتخاب یک تبلیغ کننده شایسته و دارای ویژگی های ذکر شده در بالا به شناخت هرچه بیشتر مشتریان از برند کمک خواهد نمود.

به یاد داشته باشید که پروموتر ها پلی بین کسب و کار شما و مشتریان می باشند. بنابراین آگاهی یک پروموتر از محصولات و مزیت های آن می تواند به خلاقیت وی در ارائه هرچه بهتر محصولات به مشتریان کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *