آموزش بازاریابی

نیچ مارکتینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

نیچ مارکتینگ
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

نیچ مارکتینگ، راهبردها و اهداف آن

نیچ مارکتینگ یا نیش مارکتینگ به معنی تسخیر بخش خاص و کوچکی از بازار می باشد. شاید تاکنون کسب و کارهای مختلفی را در بازار دیده باشید که در کار تولید یک محصول خاص هستند.

برای نمونه تولیدکنندگان داروی دیابت تنها داروی مخصوص دیابت را تولید می کنند یا تولید کننده روسری تنها به تولید روسری می پردازد. به اینگونه کسب و کارها که بخش خاصی از بازار را تسخیر کرده اند و تنها محصولی خاص را تولید می کنند نیچ مارکتینگ گفته می شود.

این کسب و کارها از نیچ مارکتینگ برای معرفی خود در بازار استفاده می کنند. کسب و کارهای بزرگی در بازار هستند که توان دسترسی به بخشی خاص را ندارند، از آن غافل اند و یا نمی خواهند محصول خود را به آن بخش اختصاص دهند، اینجاست که نیچ مارکت وارد عمل می شود.

تولید کننده یک محصول خاص نیاز اقشار مختلف و بازار را می سنجد و شروع به تولید یک یا چند محصول برای یک هدف خاص می نماید.

استراتژی و راهبردهای نیچ مارکینگ

نیچ مارکتینگ بر اساس نیازهای پایدار مشتریان راهبردها و استراتژی های خود را تبیین می کند. استراتژی در نیچ از کانال های توزیع، تفاوت ها و مختصات فرهنگی مشتریان تاثیر می پذیرد و شامل روش های مختلفی است. در ادامه بهترین راهبردهای نیچ مارکتینگ را بررسی می کنیم.

بازاریابی دهان به دهان

یکی از قدیمی ترین و بهترین روش های بازاریابی معرفی محصول توسط مشتری به دیگران است. اگر تولیدکننده بتواند از استراتژی های فروش به صورت هوشمندانه بهره ببرد، چند مشتری راضی و وفادار برای خودش داشته باشد، محصولاتش توسط همین مشتری ها به دیگران معرفی شود در مدت زمان هرچند طولانی بیشترین بازدهی را خواهد داشت.

کمپین تایید و کسب اعتبار

حتما تاکنون در تلویزیون یا شبکه های اجتماعی، تبلیغاتی را در مورد معرفی محصول یا شرکت و موسسه ای توسط افراد مشهور دیده اید. یکی از روش های خوب و موثر استفاده از روش تبلیغ توسط افراد مشهور و با نفوذ است.

مردم به افراد مشهور بیشتر اعتماد دارند و بهتر جذب خرید برای محصول شما می شوند. استفاده از روش تشکیل کمپین اعتبار و تایید در بازاریابی آنلاین مرسوم بوده و بیشتر در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها مانند تلگرام و اینستاگرام انجام می گیرد.

کمپین تایید موازی

در این روش شما یا خود یا کسب و کاری که در زمینه آموزش در زمینه مرتبط با محصول شماست، سفارش می دهید تا محصول شما را تبلیغ کند. در روش موازی شرکت تولید کننده درباره محصول شما در ویدیوهایی که تهیه می کند تبلیغ می کند، برای مثال اگر زمینه شغلی شما طراحی نرم افزارهای تخصصی مهندسی شیمی است، می توانید در ویدیویی آموزشی که مختص آموزش نرم افزارهای مهندسی شیمی است محصول خود را معرفی کنید.

روش های نیچ مارکتینگ

مراحل انجام نیچ مارکتینگ

مراحل انجام کار نیچ با توجه به سلایق و نیازهای جامعه هدف تابع تبلیغ محصول، بسته بندی محصول، نحوه عرضه محصول و… می باشد. برای نمونه اگر در زمینه تولید کفش فعالیت می کنید با طیف وسیعی از تولیدکنندگان کفش در بازار رو به رو هستید.

در نیچ شما باید جامعه هدف خود را مشخص کنید مثلا تولید کفش برای آقایان. بنابراین نوع تبلیغ، طراحی، رنگ و بسته بندی محصولات شما باید در راستای رضایت آقایان باشد. با توجه به توضیحات فوق می توان مراحل نیچ مارکت را به صورت زیر بیان کرد:

  • پیدا کردن و مشخص کردن بخشی از بازار که نیاز برآورده نشده و خاصی داشته باشد
  • تحقیق در مورد مشتریان هدف
  • برنامه ریزی اصولی جهت رسیدن به هدف
  • رسیدن به اطمینان کافی نسبت به ایده مورد نظر
  • طراحی محصول بر اساس سلیقه مشتری هدف
  • انتخاب روش درست و هوشمندانه پلتفرم جهت تبلیغ
  • اجرا
  • رصد مداوم بازار و شناسایی فرصت ها و تهدیدات

روش های انتخاب نیچ مارکت

با توجه به توضیحات فوق متوجه شدیم: هدف نیچ مارکتینگ تولید و فروش محصول به بازار هدف خاص و کاهش رقابت با رقبای بزرگ می باشد. برای رسیدن به موفقیت راهکارهای مختلفی وجود دارد که تحت عناوین مختلف برای نیچ مارکت معرفی می شوند که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

نیچ مارکت بر اساس محصول

اولین چیزی که در نیچ مارکتینگ مورد اهمیت قرار می گیرد محصول مورد نظر شما می باشد. هدف نیچ مارکت شناسایی بخش خاصی از بازار و تولید محصول برای قشر خاصی از مردم می باشد.

شما باید استراتژی فروش و هدف خود را به صورت دقیق مشخص کنید. برای مثال شما می خواهید وارد کار فروش مانتو شوید، در ابتدا می توانید وسایل مورد نیاز تولید انواع مانتو مانند دکمه، زیپ و… را بفروشید.

سپس با سود حاصل از آن پارچه مانتو را تهیه و به فروش برسانید، پس از آنکه در کار خود پیشرفت کردید، سود مناسب به دست آوردید و مشتری هدف را شناسایی کردید می توانید وارد کار فروش مانتو شوید. بنابراین انتخاب محصول و مسیر رسیدن به آن بسیار مهم است.

نیچ مارکت بر اساس موقعیت مکانی

نیچ مارکت در این روش نیازهای بخش خاصی از محیط مانند محله، منطقه یا روستا و شهری را در نظر می گیرد. در این روش نیچ سعی می کند در صدد حل یا رفع مشکل برآید، برای نمونه در حومه شهر ساختمان های تازه تاسیسی وجود دارند، افراد در این ساختمان ها ساکن شده اند و این ساختمان ها فاصله زیادی با شهر دارند، رفت و آمد برای تهیه میوه، پوشاک و سایر وسایل ضروری زندگی برای ساکنان آن مشکل است. فرد می تواند وارد کار تهیه هر یک از این محصولات برای مثال تهیه میوه برای این محدوده مکانی شود.

نیچ مارکت بر اساس شرایط افراد

یکی از مهم ترین چیزهایی که در نیچ بسیار مورد توجه قرار می گیرد شرایط افراد می باشد. برای نمونه در یک محدوده مکانی در یک شهرک سالن های زیبایی مختلفی وجود داشته باشد، اما هیچکدام خدمات مربوط به لیزر را انجام ندهند. یک سالن زیبایی می تواند در بین تمامی خدماتی که وجود دارد فقط کار لیزر را برای مشتری انجام دهد.

نیچ مارکت بر اساس قیمت

قیمت یکی از اصلی ترین مسائلی است که در نیچ مارکتینگ مورد توجه قرار می گیرد. در صورتی که می خواهید وارد بخش نیچ مارکت شوید باید موقعیت اقتصادی مشتری هدف را مورد توجه قرار دهید.

برای نمونه اگر می خواهید وارد کار فروش عطرهای لاکچری شوید که طبیعتا قیمت های بسیار بالایی خواهند داشت، قطعا مشتری های شما افراد مرفه جامعه خواهند بود که توان خرید چنین عطرهایی را داشته باشند.

سخن پایانی

نیچ مارکتینگ می تواند ناجی کسب و کارهای کوچک و نوپا باشد. در صورتی که راهکارها و استراتژی های فروش در نیچ مارکت را بیاموزید، بازاریابی صحیح و اصولی انجام دهید، می توانید آینده موفقی را برای کسب و کار خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *