آموزش تبلیغات

ماهیت شرکت تبلیغاتی چیست؟

شرکت تبلیغاتی
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

شرکت تبلیغاتی، یک کسب و کار یا سازمانی خدماتی بوده که تخصص آن در ساخت، برنامه‌‌ریزی و مدیریت تمام ابعاد تبلیغات از جمله اجرای برنامه تبلیغاتی برای مشتریان خود است.

به عبارتی کانون‌های تبلیغاتی سازمانی مستقل و متشکل از گروهی افراد خلاق هستند که برای توسعه و آماده‌سازی برنامه‌های بازاریابی و تبلیغات گرد هم آمده‌اند.

در سلسله مقالات متعدد به بررسی کانون های تبلیغاتی پرداخته ایم. لیست موضوعات مرتبط به این موضوع را در انتهای این مقاله می توانید مشاهده نمایید.

شرکت‌های تبلیغاتی به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کنند تا مخاطبان خود را از طریق تبلیغات مختلف و در عین حال جذاب به دست آورند. به طور کلی برخی از وظایف یک شرکت تبلیغاتی عبارت است است:

 • به خلق ایده‌های تبلیغاتی جدید بپردازد
 • به طراحی انواع تبلیغات چاپی، رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی بپردازد
 • فضا و زمان تبلیغات را رزرو نماید
 • کمپین‌های بازاریابی را برنامه‌ریزی کند

در واقع یک شرکت تبلیغاتی یک نوع خدمات تجاری است که برای ایجاد، برنامه‌ریزی و مدیریت تبلیغات مشتریان خود طراحی شده است. اما نکته قابل توجه این است که در بسیاری از موارد وظایف این‌گونه شرکت‌ها بالاتر از موارد ذکر شده بوده که متناسب با ماهیت و ساختار شرکت تبلیغاتی متفاوت است. به همین منظور در ادامه به انواع شرکت‌های تبلیغاتی و وظایف آن‌ها می‌پردازیم.

توصیه می‌کنیم مقاله {هدایای تبلیغاتی فانتزی، انتخابی خاص برای کسب و کارها} را بفرمایید.

انواع شرکت‌ تبلیغاتی

همان‌طور که گفته شد بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی با توجه به ساختار از پیش تعیین شده خود، انواع و اقسام گوناگون داشته که دارای وظایف متعددی هستند.

هرچند که ماهیت اصلی آن‌ها و برخی قوانین موجود، پایه‌ای و ثابت است. برخی از این آژانس‌ها دفاتر کوچکی هستند که با تعداد کمی کارمند اداره شده و برخی نیز به قدری بزرگ و گسترده‌اند که در سراسر دنیا شعب مختلفی دارند. به همین منظور می‌توان انواع کانون‌های (شرکت ها) تبلیغاتی را به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

اسامی شرکت های تبلیغاتی

شرکت تبلیغاتی کامل

اگر کسب و کاری قصد دارد در تمامی حوزه‌ها تبلیغات موثری انجام دهد، بهترین انتخاب، همکاری با شرکت‌های تبلیغاتی کامل است. شرکت تبلیغاتی کامل به سازمانی گفته می‌شود که مجموعه گسترده‌ای از خدمات بازاریابی را برای مشتریان فراهم می‌آورد.

طراحی کمپین‌های خلاقانه بازاریابی، تبلیغات گسترده، بازاریابی و برندسازی، تبلیغات دهان به دهان، بازاریابی ویروسی، فعالیت‌های روابط عمومی، برگزاری رویدادهای تبلیغاتی تنها بخشی از خدمات این‌گونه کانون‌های تبلیغاتی هستند که می‌توانند در اختیار مشتری قرار گیرند.

علاوه بر آن ممکن است خدمات غیر تبلیغاتی از جمله تدوین برنامه‌های بازاریابی، تدوین برنامه‌های ارتقا فروش، نمایش محصولات جهت فروش و آموزش فروش را نیز به مشتریان خود ارائه دهند.

آژانس‌ تبلیغاتی تخصصی

هر یک از فعالیت‌های ذکر شده در کانون تبلیغاتی خدمات کامل، می‌تواند به طور تخصصی توسط یک آژانس تبلیغاتی انجام شود که به چنین سازمان‌هایی آژانس تبلیغاتی تخصصی گفته می‌شود.

آژانس‌‌های متعددی وجود دارند که تنها یکی از فعالیت‌های ذکر شده در بالا همچون برنامه‌ریزی، برندسازی، تهیه‌‌ کمپین تبلیغاتی، روابط ‌عمومی، برگزاری رویدادهای تبلیغاتی و غیره را متناسب با حوزه تخصصی خود انجام می‌دهند.

به عبارتی این‌گونه آژانس‌ها در یک زمینه‌ خاص متمرکز شده و در همان زمینه به فعالیت مشغولند.

شرکت تبلیغاتی مدولار

شرکت تبلیغاتی مدولار یک شرکت تبلیغاتی با خدمات کامل است که خدمات خود را بر اساس نیازهای خود از آژانس تبلیغاتی دریافت کند. بنابراین مشتری ممکن است قصد داشته باشد تا با بخش خلاق کانون ارتباط داشته باشد تا یک کمپین تبلیغاتی موثر ایجاد نماید و از سایر خدمات در شرکت‌های دیگر بهره‌مند شود.

همچنین تبلیغ کننده ممکن است بخش رسانه‌ای یک کانون را استخدام کند تا برنامه‌ای را برای تبلیغی اجرا کند که یک شرکت دیگر آن را توسعه داده است. در این‌گونه شرکت‌ها، دستمزد و هزینه استفاده از خدمات بر اساس کارهایی که انجام می‌گیرد محاسبه می‌شود.

توصیه می‌کنیم مقاله {از حمایت ملی تا خرید هدایای تبلیغاتی ساخت ایران} را مطالعه بفرمایید.

آژانس تبلیغاتی مشاور

این سازمان‌ها، نقش راهبری برنامه‌های بازاریابی و تبلیغاتی را بر عهده دارند. وظیفه آژانس‌های تبلیغاتی مشاور ارائه یک برنامه (کمپین) تبلیغاتی و بازاریابی موثر در جهت اهداف سازمان و با استفاده از بودجه مد نظر است.

افراد حاضر در این‌گونه شرکت‌های تبلیغاتی شامل متخصصین حوزه بازاریابی، تبلیغات و برندینگ هستند که علاوه بر آشنایی کامل با اصول و شیوه‌های مختلف بازاریابی، از تجارب و تسلط بالایی برخوردارند.

به طور کلی در این‌گونه آژانس‌های تبلیغاتی به جز ارائه پلن‌‌های تبلیغاتی، تولیدات دیگر تبلیغاتی به چشم نمی‌خورد. اما از آنجا که این شرکت‌ها وظیفه خطیری بر عهده داشته و نقش مهمی در طراحی برنامه تبلیغاتی متناسب با بودجه تبلیغات بر عهده دارند، در پیروزی یا شکست نهایی کسب و کار تاثیر زیادی خواهند داشت.

کانون تبلیغاتی درون‌ سازمانی

برخی شرکت‌ها برای کاهش هزینه و کنترل مستقیم فعالیت‌های تبلیغاتی شرکت خود، یک آژانس تبلیغاتی درون ‌سازمانی متشکل از نیروهای متخصص در سازمان خود ایجاد می‌کنند.

مزایای وجود چنین شرکت‌های تبلیغاتی این است که به دلیل حضور در سازمان مربوطه، درک کامل‌تری از بازار و اهداف سازمان داشته و از رابطه‌ تنگاتنگی با واحد‌های بازاریابی در همین سازمان برخوردارند. با این حال در برخی موارد ممکن است، سازمان برخی از نیازهای تبلیغاتی خود را به مجموعه‌های خارج از سازمان برون‌سپاری کند.

آژانس‌ تبلیغاتی خلاق

این‌گونه آژانس‌های تبلیغاتی صرفا به ارائه خدمات تبلیغاتی خلاقانه می‌پردازند. خدمات خلاقانه‌ای همچون ایده‌ پردازی، نوشتن متن تبلیغ و تولید اثر تبلیغاتی در این دسته خدمات قرار دارند.

در بسیاری از مواقع به ویژه زمان‌های شلوغی آژانس‌‌های تبلیغاتی کامل، برخی پروژه‌ها به آژانس‌های تبلیغاتی خلاق برون سپاری می‌شود. همچنین شرکت‌های تبلیغاتی درون‌ سازمانی نیز گاهی پروژه‌های خود را به دست چنین آژانس‌هایی می‌سپارند.

نکته قابل توجه در این‌گونه کانون‌های تبلیغاتی این است که از آنجا که فعالیت آن‌ها تمام نیاز تبلیغاتی مشتریان و کسب و کار را پوشش نمی‌دهد، باید ارتباط تنگاتنگی بین مشتری و کانون تبلیغاتی خلاق تا انتهای فعالیت پخش تبلیغ حفظ شود.

آژانس تبلیغاتی خریدار رسانه

ماموریت اصلی آژانس‌های خرید رسانه، تجزیه و تحلیل اهداف رسانه‌ای و به دست آوردن فضا و زمان مناسب برای تبلیغات یک کسب و کار است تا با توجه به فرصت‌های رسانه‌ای و بودجه‌ای که سازمان در اختیار دارد، ترکیب مناسبی از رسانه‌های تبلیغاتی را برای مشتری خود انتخاب کنند.

نکته قابل توجه این است که آژانس‌‌های تبلیغاتی خریدار رسانه به دلیل ماهیت شغل و فعالیت خود، همواره حجم زیادی از انواع رسانه را خریداری می‌کنند و به همین علت در بسیاری از موارد می توان با تخفیف‌های خوبی که به مشتریان ارائه می‌دهند، قیمت تمام‌شده‌ پروژه‌ تبلیغاتی را پایین آورد.

آژانس‌ تبلیغاتی دیجیتال

با توجه به فراگیر شدن استفاده از ابزارهای دیجیتال و همچنین امکان تعامل و ارتباط دو طرفه مشتریان با برند در فضای مجازی، امروزه بخش بزرگی از فعالیت‌های بازاریابی در بستر فضای مجازی اتفاق می‌افتد.

در این راستا، آژانس‌های تبلیغاتی دیجیتال خدمات متنوعی از جمله طراحی وب، بهینه‌سازی موتورهای جستجو، تبلیغات اینترنتی، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، برنامه‌ نویسی، تولید محتوا و دیگر خدمات گسترده‌ای را به کسب و کارهای مختلف ارائه می‌دهند.

توصیه می‌کنیم مقاله {راهنمای انتخاب هدیه تبلیغاتی ساخت ایران مناسب مدیران} را مطالعه بفرمایید.

ویژگی یک کانون تبلیغاتی خوب

چگونه یک شرکت تبلیغاتی موفق داشته باشیم

همان‌طور که مشاهده کردید، امروزه تنوعی از کانون‌های تبلیغاتی با خدماتی متفاوت و ویژه وجود دارند و این امر باعث شده تا فضای رقابتی بین شرکت‌ها شکل گیرد.

در این میان شرکت تبلیغاتی موفق خواهد بود که بتواند متناسب با نیاز مشتری، وی را تا گرفتن بهترین نتایج همراهی کند. علاوه بر آن یک کانون تبلیغاتی خوب دارای ویژگی‌های متعددی است که در مقاله‌ای جامع در این باره صحبت شده است. با این حال چند ویژگی مهم و اصلی یک شرکت تبلیغاتی خوب عبارت است از:

 • برخورداری از کارکنان حرفه‌ای و با تجربه
 • حضور پایدار در فضای آنلاین
 • دانش متناسب از مشتریان
 • ایجاد ارزش‌های بالا در برابر پول هزینه شده
 • تضمین خروجی

نقش کارکنان در کانون تبلیغاتی

محیط کانون‌های تبلیغاتی بسیار پویا و خلاق است. کار در این شرکت‌ها فرصت‌های بسیاری همچون سفر کردن یا ملاقات با افراد مشهور را برای کارکنان ممکن می‌سازد.

افرادی که در کانون‌های تبلیغاتی حضور دارند به دلیل انعطاف پذیری بالای قوانین تعیین شده در آن، احساس راحتی بسیاری دارند. افراد در این سازمان‌ها در برخی ساعت‌ها به بازی مشغول بوده و ساعت‌های بسیاری نیز به ایده‌پردازی مشغول هستند.

علاوه بر آن، کار در شرکت‌های تبلیغاتی همانند فعالیت‌های متداول کارمندان اداری در دیگر سازمان‌ها نیست. اکثر نیروهای یک شرکت تبلیغاتی باید در طول روز ساعات طولانی‌ کار کرده و در بسیاری موارد نیز در آخر هفته ‌ها درگیر پروژه ‌های تبلیغاتی شرکت هستند.

شرکت‌های تبلیغاتی با توجه به انواع گسترده خود، از شرکت تبلیغاتی کامل گرفته تا شرکت تبلیغاتی تخصصی، متناسب با فعالیت و وظایفی که بر عهده دارند از نیروی کار متنوعی نیز برخوردار هستند.

برخی از اعضای یک کانون تبلیغاتی عبارتند از: مدیر شرکت، کارگردان هنری، مدیر پروژه، نویسنده‌ متون تبلیغاتی، طراحان گرافیک و کارگردان رسانه. همچنین برخی از کانون‌های تبلیغاتی با فریلنسرهای متعددی در خارج از شرکت همکاری دارند.

به طور کلی شش بخش یا دپارتمان اصلی در هر شرکت تبلیغاتی وجود دارد. توجه داشته باشید که این شش بخش خود به زیرمجموعه‌های کوچک‌تری تقسیم‌بندی می‌شوند. این دپارتمان‌ها عبارتند از:

سرمایه لازم برای تاسیس شرکت تبلیغاتی

دپارتمان خدمات اجرایی

دپارتمان خدمات پروژه/اجرایی، شامل مدیران پروژه، نیروهای اجرای پروژه و کارگردان اجرایی پروژه است. یکی از وظایف اصلی این دپارتمان تولید طرح و گزارش‌های اولیه مشتری است.

به طور کلی هدف و مسئولیت این دپارتمان در شرکت‌های تبلیغاتی، برقراری ارتباط با مشتریان متعدد شرکت است. به عبارتی این دپارتمان پل ارتباطی میان بخش‌های گوناگون شرکت با مشتریانی است که در قبال درخواست خود از شرکت، هزینه می‌پردازند.

دپارتمان برنامه‌ریزی پروژه

وظیفه‌ دپارتمان برنامه‌ریزی پروژه همان‌گونه که از ماهیت نام آن پیداست، تلفیق تحقیقات با تفکر استراتژیک یا راهبردی است. طرح‌ریزی مسیرهای راهبردی، تحقیق، فراهم ‌کردن خواسته‌های مشتریان و کمک به سایر بخش‌ها برای طراحی و اجرای کمپین‌ها از جمله وظایف این دپارتمان است. نکته قابل توجه این است که اسامی دپارتمان‌ها در شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت با یکدیگر باشد؛ ولی ماهیت فعالیت آنان یکی است.

دپارتمان خلاقیت

دپارتمان خلاقیت به نوعی موتور اصلی هر شرکت یا کانون تبلیغاتی است. از آنجا که شرکت‌های تبلیغاتی متعددی مشغول به فعالیت هستند، داشتن تیم خلاق در شرکت برای انجام امور محوله به صورت خلاقانه و خاص نسبت به رقبا از جمله ویژگی‌های خوب یک شرکت تبلیغاتی است.

به عبارتی خون شرکت از طریق این بخش در رگ‌هایش جاری است. وظایف و فعالیت‌های دپارتمان خلاقیت بسیار متنوع بوده و در هر شرکت متفاوت است.

نویسندگان متون تبلیغاتی، کارگردانان هنری، طراحان، هنرمندان تولید، طراحان وب سایت، مدیران هنری در این دپارتمان حضور داشته و سعی می کنند تا با کمک یکدیگر و در قالب گروهی هماهنگ به فعالیت بپردازند.

دپارتمان خرید رسانه

جهت برگزاری و اجرای کمپینی موفق، باید زمان و مکان لازم برای تبلیغات را در گروه خرید رسانه تعیین کرد. این خرید شامل خرید زمان رسانه‌‌هایی مانند رادیو و تلویزیون، رسانه‌های محیطی مانند بیلبوردها، پوسترها و تبلیغات پارتیزانی در محیط، مجلات و روزنامه‌ها، بنرهای اینترنتی و دیگر رسانه‌هایی است که در ازای دریافت هزینه‌ای مشخص، نمایش تبلیغات را بر عهده می‌گیرند.

دپارتمان خرید رسانه در همکاری بسیار نزدیکی با دپارتمان خلاقیت شرکت‌های تبلیغاتی قرار دارد. دپارتمان خرید رسانه معمولا تحت مدیریت کارگردان یا مدیر رسانه است.

دپارتمان تولید

در شرکت یا کانون‌های تبلیغاتی وظیفه‌ اجرایی‌ کردن ایده‌ها بر عهده دپارتمان تولید است. در طی زمان شکل‌گیری ایده این تیم با دیگر تیم‌های شرکت به گفتگو و همکاری می‌پردازد. زمانی که تبلیغات تولید شده و پروژه به مشتری فروخته می‌شود، تیم اجرایی و خلاق وارد تعامل با گروه تولید شده تا متناسب با بودجه، به مرحله‌ اجرای کمپین برسند.

امور مالی و حسابداری

دپارتمان مالی و حسابداری یکی از دپارتمان‌های مهم در هر سازمان است که شرکت‌های تبلیغاتی نیز از این قضیه مستثنی نیستند. واحد مالی و حسابداری در مرکز تمام مبادلات پولی یک شرکت تبلیغاتی قرار دارد. این بخش مسئولیت مدیریت پرداخت حقوق کارکنان، سود، هزینه‌های فروشنده، سفر، هزینه‌های روزانه‌ و دیگر امور مالی را بر عهده دارد.

شش دپارتمان ذکر شده در بالا بخش‌های اصلی یک شرکت تبلیغاتی هستند. با این حال هر شرکت متناسب با نوع فعالیت و وظایفی که برای خود تعریف نموده است می‌تواند از بخش‌های مستقل زیر نیز برخوردار باشد:

 • بخش منابع انسانی و تجهیزات
 • بخش تحقیق و توسعه
 • بخش توسعه‌ برخط یا آنلاین
 • بخش فناوری اطلاعات
 • بخش ترافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *