آموزش بازاریابی

انواع رویدادها و نحوه بازاریابی آن

انواع رویداد
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت بین سمینار یا کنفرانس چیست؟ یا هدف از برگزاری هر کدام از رویدادها چیست؟ تعداد افراد مجاز شرکت کننده در آن به چه میزان است؟ و انواع و اقسام سوالات دیگری که ممکن است برای هر شخصی خارج یا داخل از سازمان و یا هرگونه کسب و کاری که درصدد برگزاری یک رویداد است، پیش آید.

جالب است که بدانید انواع مختلفی از رویدادها با کاربری ها و اهداف متفاوت وجود دارد که هر کدام بنا بر هویت خود دارای مضمون های مختلف و شرکت کنندگان خاص خود می باشند. در زیر به انواع کلی از رویداد ها اشاره می ‌کنیم:

کنفرانس ‌ها

کنفرانس ها، رویداد هایی با مقیاس بزرگ هستند که بخش مهمی از صنعت ایونت ‌ها را شامل می‌ شوند. برای برگزاری یک کنفرانس فرقی نمی کند که یک کسب و کار B2B باشید یا B2C؛

بلکه آنچه که در این رویدادها از اهمیت بالایی برخوردار است نوع برنامه های تدارک دیده شده به همراه سخنرانی های جذاب، برگزاری کارگاه‌ های آموزشی و جلسات شبکه‌ سازی آن ها می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونگی برگزاری یک رویداد موفق را مطالعه فرمایید

نمایشگاه‌ های تجاری

هدف از برگزاری نمایشگاه‌ های تجاری، عرضه محصولات و خدمات یک کسب و کار به مخاطبان و برندسازی می باشد. به طور معمول، این نوع رویدادها دارای یک تم هستند که با یکدیگر ترکیب می‌ شوند.

سمینار ها

سمینارها رویدادهای آموزشی تخصصی هستند. به طور کلی سمینارها معمولا در محیطی صمیمی ‌تر نسبت به دیگر ایونت ها برگزار می ‌شوند و در آن آموزش شرکت کنندگان در اولویت قرار دارد.

هر چه میزان شرکت کنندگان در یک سمینار کمتر باشد، امکان به وجود آمدن بحث ‌های عمیق ‌تر و هدفمندتر و به نوعی به اشتراک گذاشتن دانش و اطلاعات ارزشمند بیشتر است. سمینارها معمولا یک روزه هستند، اما گاها امکان برگزاری یک سمینار چند ساعته نیز امکان پذیر است.

پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه های برگزاری یک رویداد را مطالعه فرمایید

ایونت های VIP

ایونت‌های VIP که به ایونت‌ های شتابدهی فروش نیز معروف هستند به طور متمرکز روی یک تجربه خاص و اختصاصی و انتقال آن به مهم ‌ترین مشتریان، سهامداران و سایر مهمانان ویژه برنامه ریزی می شوند. هدف نهایی یک رویداد VIP، افزایش درآمد از طریق کسب وفاداری مشتریان و ذینفعان کلیدی خود می باشد.

هدایای تبلیغاتی خاص

رونمایی از محصولات یا سرویس‌ جدید

رونمایی از محصولات یا سرویس جدید یک کسب و کار نیز به نوعی ایونت مارکتینگ تلقی می شود. در این مراسم شما فرصت دارید تا ویژگی ‌های مثبت برند، محصولات یا خدمات خود را به شرکت کنندگان نشان داده و از این طریق به افزایش فروش کسب و کار خود کمک کنید.

ایونت ‌های استخدامی

هدف از برگزاری ایونت ‌های استخدامی این است که سازمان ‌ها بتوانند بهترین استعدادها را برای دپارتمان ‌های مختلف سازمان خود جذب کنند. محل برگزاری این نوع رویدادها معمولا در دانشگاه‌ ها بوده و این امکان برای دانشجویان و عموم مردم وجود دارد تا بتوانند با حضور در این رویدادها در موقعیتی مناسب با توانایی های خود قرار گیرند.

همچنین برگزاری چنین رویدادی در بین استارتاپ‌ ها یا شرکت ‌هایی که به دنبال استعداد و افراد تازه برای توسعه کسب و کار خود می‌ باشند بسیار محبوب است.

پیشنهاد می کنیم مقاله 5 عامل موفقیت در آژانس های تبلیغاتی را مطالعه فرمایید

ایونت‌ های مجازی

ایونت ‌های بازاریابی در فضای دیجیتال نیز قابل برگزاری هستند که به این نوع رویدادها، ایونت های مجازی گفته می شود. ایونت ‌های مجازی به طور معمول مناسب شرکت ‌هایی هستند که منابع و بودجه مورد نیاز برای برگزاری یک رویداد زنده را در اختیار ندارند.

یکی دیگر از کاربردهای ایونت های مجازی برای کسب و کارهایی است که به هر دلیل امکان شرکت در رویدادها و کنفرانس های بین المللی را ندارند و بدین روش می توانند حضور موثر در ایونت داشته باشند.

ایونت ‌های مجازی برای تمامی افراد سرتاسر جهان امکان شرکت در رویداد را امکان پذیر کرده است و این امر منجر به ایجاد تنوع افراد شرکت کننده در ایونت می شود.

رویداد های شبکه‌ سازی

هدف از شکل گیری رویداد های شبکه سازی یا رهبری فکری این است که اتوریتی یک برند در زمینه ‌ای خاص نشان داده شود و این رویداد فرصتی است برای افرادی که با کسب و کارها و علایق مشابه گرد هم می آیند تا علاوه بر آشنا شدن با یکدیگر، با خدمات و محصولات یکدیگر نیز آشنا شوند.

دیگر رویدادهای بازاریابی

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، جلسات داخلی شرکت، جلسات تجاری دوره‌ ای، جلسات ساخت تیم، ورکشاپ ها و جلساتی از این قبیل، از دیگر رویدادهایی هستند که به تناسب سازمان و هدف مورد نظر و با گرد هم آمدن گروهی از افراد تشکیل می شود.

به طور معمول جلسات داخلی شرکت ها، رویداد هایی هستند که برای بحث در مورد گروهی از موضوعات جهت ارزیابی پیشرفت، تسهیل پروژه یا حل یک مشکل خاص تشکیل می ‌شوند.

در کنار آن، ایونت‌ های ساخت تیم نیز آن دسته از جلسات داخلی سازمان هستند که کارمندان یک سازمان از طریق آن می ‌توانند ضمن شناخت از توانایی ‌های یکدیگر، تیم‌ هایی را با هم تشکیل دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی اهداف برگزاری نمایشگاه فاینکس را مطالعه فرمایید

بازاریابی رویداد

در صورتی که زمان مناسب برای برنامه ریزی داشته باشید، بازاریابی رویداد فعالیتی بسیار آسان و قابل اجرا خواهد بود. بعد از هدف گذاری ها و برنامه ریزی های اولیه و در نهایت قیمت گذاری بلیط های رویداد، سعی کنید که هر چه سریع ‌تر به فروش بلیت ‌های ایونت خود بپردازید.

برای فروش بلیت می توان از دو روش سنتی و روش آنلاین استفاده نمود که امروزه اکثر کسب و کارها به دنبال فروش آنلاین بلیط رویدادهای خود هستند.

استفاده از ابزارهای آنلاین علاوه بر کم تر نمودن هزینه های جانبی، نیازی به نیروی انسانی برای دست به دست کردن بلیط ها نداشته و در عین حال از آنجا که بسیاری از افراد اوقات خود را در بسترهای آنلاین می گذارنند، می توان ادعا کرد که این روش بیشتر از روش سنتی جوابگو و موثر خواهر بود.

در بازایابی آنلاین جهت فروش بلیط ایونت می بایست نکاتی مورد توجه قرار گیرد که در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم.

وبسایت رویداد

در صورتی که کسب و کار شما از وبسایت برخوردار است می توانید یک صفحه ویژه برای رویداد خود در نظر بگیرید و در کنار آن از سایت های همکار همچون ایوند برای معرفی رویداد خود استفاده کنید.

علاوه بر آن می توانید بخشی از محتوای وبلاگ خود را به رویداد و اهمیت حضور افراد در آن اختصاص دهید تا مخاطبان با توجه به نیاز خود بتوانند با آگاهی بیشتری در آن ثبت نام کنند.

برند شخصی

برای ایجاد یک رویداد موفق و بازاریابی آن نیاز است تا کسب و کار شما به طور شخصی و ویژه، یک تبلیغ ‌کننده پر قدرت داشته باشد. بنابراین برند شخصی خود را گسترش دهید و در شبکه های اجتماعی و وبلاگ های شخصی خود نیز اخبار رویداد را منعکس کنید تا به وسیله دوستان، آشنایان و همکاران بتوانید از بازاریابی دهان به دهان بهره بگیرید.

ایجاد کمپین

یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که مخاطبان کسب و کار شما از کانال های مختلف قابل دسترس هستند. هر کدام از آن کانال ها نیازمند کمپین و محتوای مخصوص به خود می باشد. بنابراین لازم است متناسب با نوع مخاطب هدف و کانال های ارتباطی، کمپینی برای بازاریابی رویداد خود راه اندازی کنید.

از کمپین های شبکه های اجتماعی و ایمیلی می توان در بازه زمانی که توجه به رویداد کمتر است، استفاده شود. این کمپین ها می توانند شامل به اشتراک گذاری مطالب در وبلاگ سایت، انجام مسابقه و ارائه تخفیف برای یک سری از کاربران باشند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اصول طراحی کمپین تبلیغاتی را مطالعه فرمایید

تقویم تبلیغاتی

بدین منظور می بایست از تمامی کانال های تبلیغاتی مورد استفاده برای تبلیغ رویداد استفاده کرد. بنابراین می توانید از تقویم گوگل یا ابزارهای آنلاین مشابه استفاده کنید و با کمک تیم خود اطلاع رسانی های لازم را در انواع کانال ها انجام دهید.

به یاد داشته باشید که هر چقدر به رویداد نزدیک تر می شوید می بایست تبلیغات و اطلاع رسانی های خود را افزایش دهید. همچنین بازاریابی محتوایی برای تشکیل و گسترش برند شما بسیار ضروری است و نباید آن را از قلم انداخت.

در حالی که بسیاری از کسب و کارها بازاریابی محتوایی را یک تکنیک بسیار روتین می دانند، با این حال گفتنی است که روشی بسیار موثر برای گسترش نام تجاری، ایجاد یک گروه از مخاطبین و دنبال‌ کنندگان وفادار و در نهایت تبدیل آن ‌ها به مشتریان است.

حضور آنلاین

به طور معمول برگزار کنندگان رویداد پس از اتمام زمان فروش بلیت، ایمیلی به تمامی مخاطبین خود ارسال می کنند. هفته قبل از رویداد نیز، ایمیلی جهت یادآوری و بیان جزییات رویداد برای شرکت کنندگان ارسال می شود تا علاوه بر اطلاع رسانی مجدد برای حضور در رویداد، شرکت کنندگان از جزئیات رویداد نیز آگاه باشند.

تبلیغ مشتریان

شما می توانید از روش بازاریابی دهان به دهان و تبلیغ مخاطبانی که در همایش شما ثبت نام کرده اند، به بازاریابی رویداد بپردازید. بدین صورت که می توانید برای شرکت کنندگانی که با معرفی فرد x به ثبت نام می پردازند مبلغی به عنوان تخفیف در نظر بگیرید.

همچنین با ایجاد ارتباط موثر با مخاطبان می توانید از برخی مشتریان بخواهید تا تجربیاتشان از حضور و همکاری با کسب و کار شما بیان کرده و به اشتراک با دیگران بگذارند.

انجمن های صنعتی

انجمن ‌های تجاری و اتاق های بازرگانی اغلب از اینکه به ترویج رویدادهای مربوط به مخاطبان خود کمک کنند خوشحال می شوند. بنابراین اگر قصد برپایی رویدادی را دارید که برای مخاطبان این گونه انجمن ها مناسب است از آن‌ها درخواست کرده و در صورت پذیرش برای ترویج رویداد خود از آن‌ ها استفاده کنید.

سخنرانان رویداد

سخنرانان و مهمانان ویژه یکی از اصلی ترین افرادی هستند که می توانند به کمک بازاریابی رویداد شما آمده و در صفحات اجتماعی خود به تبلیغ و تشویق مشتریان برای حضور در رویداد بپردازند.

همچنین به دلیل ارتباطات قوی آن ها می توانید با مشورت و پیشنهادشان، راه های جدید اطلاع رسانی را مورد بررسی قرار دهید.

تراریوم

بازاریابی رویداد در زمان برپایی آن

علاوه بر بازاریابی رویداد قبل از شروع آن، لازم است در طول زمان برپایی رویداد نیز به فکر بازاریابی بوده و مخاطبان و شرکت کنندگان درون رویداد را درگیر نماییم. از جمله اقداماتی که می توان جهت بازاریابی رویداد در حین برگزاری آن انجام داد عبارت اند از:

عکاسی و فیلم برداری

همان طور که می دانید یکی از هزینه های مهم برگزاری رویداد هزینه عکاسی و مستندسازی رویداد می باشد. بدین منظور می توان با عکاسی و فیلم برداری از سخنرانان و شرکت‌ کنندگان و اتفاقاتی که در طول رویداد رخ می ‌دهد از آن ها در تولید محتوای شبکه های اجتماعی استفاده نمود تا برای بازاریابی فعلی و همچنین رویداد های بعدی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

تشویق به اشتراک گذاری

بسیاری از برگزار کنندگان رویداد برای ایونت خود هشتگ اختصاصی در نظر می گیرند و بدین طریق از شرکت کنندگان می خواهند تا با معرفی رویداد، عکس های سلفی، عکس از رویداد و غیره با هشتگ اختصاصی به اشتراک گذاری محتوای خود و به نوعی بازاریابی بپردازند. از این هشتگ می توانید در وبسایت و شبکه های اجتماعی استفاده کنید و شرکت کنندگان را تشویق به همکاری نمایید.

شرکت کنندگان برای حضور در رویداد هزینه مالی و زمانی پرداخت کنند و بدیهی است که انتظار دارند احساس و تجربه خوبی برای آنها رقم زده شود. به موقع برگزار شدن رویداد، کیفیت محتوا و سخنرانی ها طبق آنچه که از قبل تبلیغ شده، باعث به وجود آمدن حس خوب در شرکت کنندگان و به طبع تشویق آنان برای به اشتراک گذاری و اطلاع رسانی رویداد می شود. نکته قابل توجه این است که امکان رهگیری هشتگ ‌ها چه به صورت دستی و چه به صورت آنلاین و توسط برخی ابزارها وجود دارد.

نتیجه گیری

در دنیای پیشرفته و مدرن امروزی، بازاریابان هر کسب و کار می بایست از تمامی فرصت‌ های موجود جهت کسب اعتماد مشتریان و جذب افراد جدید استفاده کنند. انواع ایونت ها و همایش ها فرصتی عالی برای برقراری ارتباط با برندها و کسب و کارهای مختلف و ایجاد تعامل با مخاطبان می باشد.

یک رویداد زمانی به یاد ماندنی خواهد بود که تاثیر مثبتی روی مخاطبان داشته باشد. برای ایجاد حس و تاثیری مثبت لازم است احساسات مخاطبین را تحت تاثیر قرار داده تا بتوان در این رقابت گسترده پیروز میدان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *