آموزش بازاریابی

ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی از A تا Z

ریفرال مارکتینگ
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ؛ راهی برای فتح کردن مارکت آن هم به شیوه ای نامحسوس و رایگان!

زمانی که صحبت از بازاریابی می شود اغلب ما به یاد تماس های بی موقع و کسالت باری می افتیم که طی آن بازاریاب ها برای ساعت ها پشت خط سعی در قانع کردن ما جهت خرید یک محصول دارند. بازاریابی ارجاعی اما داستانی کاملا متفاوت دارد. هدف اصلی این سبک از بازاریابی، تبلیغات نامحسوس محصول است.

در بازاریابی ارجاعی داستان از این قرار است که یک تعریف و تمجید ساده در مورد یک محصول که از دهان همکار یا دوست تان شنیده اید، شما را مشتاق خرید میکند.

این اتفاق گاه با خواندن کامنتی که در مورد محصول ثبت شده نیز رخ می دهد. احتمالا در این لحظه پیش خود می گویید اگر این محصول توانسته رضایت او را جلب کند پس حتما برای من نیز راضی کننده خواهد بود.

و اینگونه می شود که شما اولین گام را برای خرید محصول بر می دارید. ریفرال مارکتینگ به همین سادگی قلب هدف را نشانه می گیرد! یک نشانه گیری دقیق که محال است به خطا برود.

برای درک بهتر ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی تا انتهای این مطلب همراه ما شوید.

بازاریابی ارجاعی

سیر تا پیاز بازاریابی ارجاعی؛ مفید اما مختصر

این روزها تعاریف پر شاخ و برگ و کلیشه ای چندان خریدار ندارد. افراد به دنبال مفاهیم مینیمال، جامع و کلیدی هستند. پس برای درک بهتر بازاریابی ارجاعی این توضیح شاید کامل به نظر برسد: “بازاریابی ارجاعی سبکی از بازاریابی است که در آن خریداران واقعی محصول با تعریف و تمجید هدفمند از کالای خریداری شده، دیگران را به جمع مشتریان دعوت می کنند.”

بازاریابی ارجاعی را با بازاریابی دهان به دهان اشتباه نگیرید!

نکته مهمی که در مورد بازاریابی ارجاعی یا ریفرال مارکتینگ وجود دارد، هدفمند بودن آن است. بسیاری از افراد بازاریابی ارجاعی را با بازاریابی دهان به دهان اشتباه می گیرند.

ریفرال مارکتینگ اساسا بر یک استراتژی قوی و برنامه ریزی شده استوار است. این در حالی است که در بازاریابی دهان به دهان هیچ برنامه مدونی برای تبلیغات وجود ندارد.

آیا بازاریابی به شیوه ارجاعی پر هزینه است؟

ممکن است اکنون این سوال برای شما مطرح شود که هزینه بازاریابی ارجاعی چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم که هزینه بازاریابی ارجاعی بسیار اقتصادی تر از سایر شیوه های بازاریابی است.

در این شیوه از بازاریابی، ممکن است مجموعه اصلی به عنوان پاداش یا سود، تخفیف ویژه ای برای مبلغان در نظر بگیرد یا آن ها را به یک هدیه از برند خود مهمان کند.

مهمترین چیزی که در بازاریابی ارجاعی اهمیت دارد، شور و حرارت واقعی برای تبلیغ است. این حرارت و اشتیاق باید به گونه ای باشد که رضایت حقیقی شما را از خرید کالا نشان دهد.

مزایای بازاریابی ارجاعی

مزایای ریفرال مارکتینگ چیست؟

اگر کسب و کارها می دانستند که بازاریابی ارجاعی چه مزایای فوق العاده ای دارد، هرگز سراغ روش های دیگر بازاریابی نمی رفتند. به واسطه بازاریابی ارجاعی می توانید بر نوک قله های موفقیت بنشینید و در کمال آرامش نظاره گر تلاش دیگر کسب و کارها برای رسیدن به اوج باشید.

و اما بشنوید از مزایای بازاریابی ارجاعی؛

  • در بازاریابی ارجاعی عملا پولی از جیب مبارک خرج نمی کنید! آنچه که شما به عنوان پاداش به مبلغان میدهید معمولا از جنس تخفیف و یا هدایای ویژه است. بنابراین هزینه این سبک از بازاریابی عملا چشمگیر نیست.
  • مشتریانی که در ریفرال مارکتینگ به کسب و کار شما جذب می شوند اعتماد بالاتری به شما خواهند داشت. بنابراین نیازی نیست برای اعتماد سازی دست و پا بزنید! آن ها رضایت حقیقی سایر مشتریان را دیده اند و به همین دلیل جذب شما شده اند. بنابراین در عمق باورهای خود یک اعتماد قوی و پنهان به شما دارند.
  • مشتریانی که در بازاریابی ارجاعی به شما جذب می شوند، مبلغان جدید شما خواهند بود. آن ها در صورت رضایت، دوستان و اقوام خود را با شما آشنا می کنند. بنابراین چرخه توسعه مشتریان به صورت تصاعدی رشد می کند.

حضور پر رنگ ریفرال مارکتینگ در دنیای مجازی

شما تا به این لحظه بارها و بارها به واسطه ریفرال مارکتینگ تبدیل به خریدار یک محصول و طرفدار یک برند شده اید. باور نمی کنید؟ به شما حق می دهیم که متوجه این موضوع نشده باشید چرا که بازاریابی ارجاعی اساسا به شیوه ای نامحسوس انجام می شود. اما کمی فکر کنید.

تبلیغاتی را به یاد بیاورید که بلاگرها و اینفلوئنسرهای اینستاگرام و یوتیوب از یک محصول ارائه داده اند. تبلیغاتی که در آن روبروی دوربین قرار گرفته اند و با مصرف یک محصول از کیفیت عالی آن پرده برداشته اند.

این تبلیغات به قدری نامحسوس و واقعی بوده است که شما حتی یک درصد هم به این موضوع که این یک تبلیغ واقعی است و نه یک معرفی دوستانه شک نکرده اید. ریفرال مارکتینگ این روزها در دنیای مجازی کولاک به پا کرده است. یک چشمه از آن را همین الان گفتیم!

خلاقیت در بازاریابی به شیوه ارجاعی از نان شب واجب تر است!

اگر قصد دارید قدم در راه بازاریابی ارجاعی بگذارید باید خلاقیت را سرلوحه کنید. مخاطبان امروزی بسیار باهوش هستند و برای هر حرکت شما یک تحلیل خاص دارند. آن ها مصنوعی بودن یا کلیشه ای بودن بازاریابی ارجاعی را به سرعت متوجه می شوند.

بنابراین برای اینکه از ریفرال مارکتینگ نتیجه بگیرید باید خلاقیت را چاشنی کارتان کنید و جور دیگری ظاهر شوید. تبلیغاتی که فاقد خلاقیت و نوآوری باشند در همان گام نخست توسط مخاطبان نادیده گرفته می شوند. بنابراین زحماتتان هیچ و پوچ خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تحول بازاریابی چیست و سیر آن چگونه است؟ را مطالعه فرمایید.

کلام پایانی

تا به حال چند بار در این آشفته بازار دنیای امروز به دنبال فروش محصولات تان بوده اید؟ چند بار نتیجه گرفته اید و چند بار به در بسته خورده اید؟ آمار و ارقام به ما می گوید که تعداد زیادی از کسب و کارها به رغم داشتن پتانسیل بالا راه را اشتباه می روند.

در پیش گرفتن شیوه های درست تبلیغات به شما کمک می کند تا در این مارکت آشفته امروز که بیشتر به جنگلی از کسب و کارها شبیه است موفق شوید.

بازاریابی ارجاعی شیوه ای نوآورانه و جدید از تبلیغات است. شیوه ای که در آن اعتماد مشتریان به شما چندین برابر می شود و در عین حال به صرفه است. در این شیوه از بازاریابی، چرخه طول عمر مشتریان شما بیشتر خواهد بود و مدت زمان رسیدن به فروش بالا کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *