آموزش تبلیغات, انواع چاپ

اصول طراحی و چاپ کارت ویزیت

چاپ کارت ویزیت
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

بسیاری از کسب و کارها طراحی و چاپ کارت ویزیت را عملی بسیار آسان تلقی می کنند. در حالی که طراحی کارت ویزیت نیازمند تخصص بوده و نمایی از برند کسب و کار شما را نشان می دهند.

اطلاعات درج شده در روی کارت ویزیت، اطلاعات مهم در ارتباط با کسب و کار برای اشخاصی است که نیازمند برقراری ارتباط با شما را دارند. بنابراین قبل از طراحی و چاپ کارت ویزیت می بایست به نکاتی توجه نمایید که در نهایت باعث بهتر دیده شدن کسب و کار شما توسط کارت ویزیت تقدیمی به مشتری می گردد.

توصیه می کنیم { از مدیریت برند تا تحقیقات بازار و بازاریابی } را مطالعه نمائید.

اطلاعات قابل درج در کارت ویزیت

  • انتخاب نام شرکت، برند و لوگو

زمانی که به فکر ایجاد کسب و کار هستید، انتخاب نام برند از عوامل مهم تلقی می شود. چرا که بعدها استفاده از نام برند در کمپین های تبلیغاتی، استفاده در بنرهای تبلیغاتی، طراحی و چاپ کارت ویزیت و غیره، در جذب مشتری بسیار تاثیرگذار می باشد. نام برند می بایست معنی دار بوده و در ذهن شنونده ماندگار باشد.

  • لوگو و برند سازی

بسیاری از کسب و کارها خود به تنهایی به طراحی لوگوی کسب و کار می پردازند. چرا که تصور می کنند هزینه پرداختی بابت طراحی لوگو هزینه ای مازاد بوده که با طراحی شخصی می توانند در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

این در حالی است که در صورتی که طراحی لوگو توسط متخصصین انجام گیرد می تواند بسیار بیش از آن چه که تصور می کنید در جذب مخاطب تاثیرگذار باشد.

به یاد داشته باشید که کارت ویزیت معرف شما و کسب و کار شما است. بنابراین لوگویی که طراحی می شود باید کاملا حرفه ای بوده و سرمایه گذاری خوبی روی آن انجام شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت کارت ویزیت را مطالعه فرمایید

به منظور طراحی لوگو می توانید به شرکت های تبلیغاتی و شرکت های طراحی و چاپ کارت ویزیت مراجعه نمایید. بعد از اتمام کار طراحی لوگو در صورتی که نشان و برند خود را به ثبت برسانید، امکان الگو برداری آن توسط دیگران به صفر می رسد.

درج لوگو روی هدایای تبلیغاتی نظیر پاوربانک تبلیغاتی، فلش تبلیغاتی، تی شرت تبلیغاتی هم به نوعی ارائه یک نوع کارت ویزیت محسوب می شود.

  • وبسایت و ایمیل شرکت

برای داشتن ارتباط کافی و حرفه ای با مشتریان لازم است وبسایت و ایمیل شرکتی داشته باشید. بنابراین در صورتی که از این دو استفاده نمی کنید، حتما و سریعا برای ایجاد و ساخت آنها دست به کار شوید. قدم بعدی درج نام وبسایت و ایمیل خود در کارت ویزیت می باشد تا مشتریان بتوانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند.

به یاد داشته باشید که لازم نیست حتما قبل از طراحی و چاپ کارت ویزیت وبسایت شما تکمیل و راه اندازی شده باشد. فقط سعی کنید یک دامین مناسب خریداری کرده و یک صفحه موقت به نمایش بگذارید و به مرور زمان آن را کامل نمایید.

 کارت ویزیت

  • شماره تلفن و فکس

وجود شماره تماس در کارت ویزیت امری بسیار مهم تلقی می شود. چرا که یکی از سریع ترین راه های ارتباطی مشتریان استفاده از شماره تماس مستقیم می باشد. استفاده از شماره تماس ثابت و همراه، هر دو در طراحی کارت ویزیت مرسوم می باشد. با این حال لازم است در صورت درج هر گونه شماره تماسی در کارت ویزیت، حتما پیگیر تماس های دریافتی به خود باشید.

  • آدرس پستی کسب و کار

برخی از کسب و کارها، از استفاده از آدرس پستی در طراحی و چاپ کارت ویزیت خود دوری می کنند. نمی توان گفت که این عمل صد در صد اشتباه می باشد، اما وجود آدرسی از محل کسب و کار در کارت ویزیت، اعتماد مشتریان را به وجود قطعی کسب و کار افزایش می دهد. با این حال در صورتی که استارت آپ و یا فریلنسر هستید و از آدرس پستی دقیقی برخوردار نیستید نیازی به درج آدرس پستی درون کارت ویزیت نیست.

توصیه می کنیم { وفاداری به برند از دیدگاه مشتری } را مطالعه نمائید.

نکته مهم در طراحی و چاپ کارت ویزیت

1.رنگ و سایز کارت ویزیت

به طور معمول سایز استاندارد کارت ویزیت ها 9.5 در 5.5 و 4.5 در 8.5 سانتی ‌متر است. اما برای طراحی و چاپ کارت ویزیت این اطلاعات به تنهایی کافی‌ نیست. بنابراین بهتر است با شرکت تبلیغاتی یا چاپخانه ای که تمایل به همکاری دارید تماس گرفته و از انواع سایزهای کارت ویزیت ارائه دهنده توسط آنان مطلع گردید.

برای بهره مندی از رنگ بندی حرفه ای در کارت ویزیت، بسیاری از طراحان از CMYK استفاده می کنند، چرا که رنگ سفیدی که در طرح نیاز است را به کمک سفیدی کاغذ بدست می ‌آوریم. در صورتی که در حالت RGB، رنگ سفید از ترکیب سه رنگ بدست می ‌آید. در چنین مواقعی پس از چاپ از حالت RGB ، با رنگی بر خلاف آنچه که انتظار دارید رو به رو خواهید شد.

2.تعیین محل برش

تعیین محل برش از جمله نکات بسیار ضروری در طراحی کارت ویزیت می باشد. چرا که در بسیاری از مواقع جمله های به کار رفته در کارت ویزیت فاصله کمی با محل برش داشته و خواننده را دچار ناراحتی و مشکل در خواندن می کند.

3- استفاده نکردن از حاشیه

کارت ویزیت ها اصلا نیازی به وجود حاشیه ندارند. بنابراین در طراحی کارت ویزیت به هیچ عنوان از حاشیه استفاده نکنید چرا که نه تنها جذاب نیستند بلکه از فضای قابل استفاده برای نوشتن اطلاعات نیز می کاهند.

4- استفاده از رنگ مناسب در طراحی کارت ویزیت

انتخاب رنگ مورد استفاده در طراحی کارت ویزیت، نیاز به سلیقه طراح دارد. با این حال متناسب با کسب و کار و لوگوی در اختیار، رنگ سازمانی و غیره می توان برای انتخاب رنگ صحیح کارت ویزیت الهام گرفت. همچنین لازم است در طراحی کارت ویزیت و رنگ انتخابی، به روانشناسی رنگ ‌ها توجه نمود.

5- متن درون کارت ویزیت باید خوانا باشد

به یاد داشته باشید که کارت ویزیت حامل پیام مهمی از کسب و کار است. استفاده از متن خوانا در کارت ویزیت الزامی است. بسیاری از مشتری های کسب و کار ممکن است از سن بالا برخوردار بوده و توانایی خوانایی سریع و بدون عینک را نداشته باشند و به همین علت در خواندن اطلاعات ریز مشکل دارند. از این رو پیشنهاد می ‌شود شماره تلفن، آدرس ایمیل و اطلاعات تماس را با فونت خوانا و درشت در کارت ویزیت درج نمایید.

انواع کارت ویزیت

انواع کارت ویزیت

امروزه با وجود پیشرفت ‌های روز افزون عصر دیجیتال، کارت ویزیت همچون گذشته جایگاه خود را در صنعت تبلیغات و اطلاع ‌رسانی حفظ کرده است. در کنار انواع روش ها و استراتژی های تبلیغاتی، استفاده از کارت ویزیت کماکان مرسوم بوده و در بسیاری از دیدارهای بین دو گروه، شاهد درخواست کارت ویزیت از کسب و کار توسط مشتری هستیم.

بنابراین نمی توان تاثیر کارت ویزیت در تبلیغات را نادیده گرفت. در سال های دور، کارت ویزیت ها صرفا کاغذی ضخیم تر نسبت به کاغذ معمولی بودند که از طراحی های خاص امروزی برخوردار نبودند؛

در حالی که کارت ویزیت های امروزی را می توان بر اساس جنس کاغذ، اندازه، پوشش و طراحی با برش‌های خاص در انواع و اقسام متنوعی به مشتریان ارائه نمود و هر فردی یا کسب و کاری متناسب با سلیقه خود می تواند کارت ویزیت خود را سفارش دهد. کارت ویزیت را می توان از جهات مختلف تقسیم بندی نمود که عبارت اند از:

1- کارت ویزیت‌ بر اساس جنس

طراحی کارت‌ ویزیت بر اساس جنس کاغذ و مقوایی که برای تهیه آن استفاده می شود متفاوت بوده و در عین حال از طول عمر متفاوتی نیز برخوردار است. انواع جنس کارت ویزیت عبارت اند از گلاسه، کتان، چوب، فلز، چرم، پی‌ وی ‌سی یا شیشه ای.

2- کارت ویزیت‌ بر اساس طرح و قالب

استفاده از کارت ‌های ویزیت‌ با طراحی و قالب ‌های متفاوت و ویژه هر کسب و کار می تواند راحت تر در ذهن مخاطب ماندگار شده و راحت تر مشتری را جذب کسب و کار نماید. بسیاری از شرکت ها امروزه با در نظر گرفتن استراتژی کسب و کار خود و قالب کلی شرکت و حتی سایت خود به سفارش طراحی کارت ویزیت برای خود و کارمندان می پردازند.

یک نمونه از کارت ویزیت های معروف از لحاظ طرح و قالب، لترپرس می باشد که نوعی چاپ برجسته است. کارت ‌های لترپرس نوعی برجستگی و لوکس بودن را با خود به همراه دارند.

نمونه دیگری از طرح ها و قالب های خاص را می توان به کارت ویزیت های با برش خاص اختصاص داد. این نوع کارت‌ ویزیت ها برای کسانی که به دنبال خاص و منحصر‌ به‌ فرد بودن هستند گزینه بسیار عالی است. در این حالت استفاده از برش ساده و مستطیلی کارت ویزیت به حداقل رسیده و به طراحی کارتی متناسب با نوع کسب و کار پرداخته می شود. هرچند این عمل هزینه بالاتری برای مشتری را به همراه خواهد داشت، با این حال ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب نیز داراست.

3- کارت ویزیت‌ بر اساس پوشش

یکی از مواردی که علاوه بر بالا رفتن طول عمر کارت ویزیت، باعث جذابیت ظاهری آن می شود، نوع پوشش خارجی به کار رفته در کارت ویزیت می باشد.

یکی از پوشش های امروزی کارت ‌ویزیت ها، پوشش UV است. به طوری که می‌توان با ایجاد یک بخش براق از کارت از جمله لوگو، اسم و نام تجاری کسب و کار بر روی کارت، جلوه بیشتری از آن را به نمایش گذاشت. پوشش‌های براق UV روشی مناسب برای این کار هستند.

لمینیت و سلفون دو نوع دیگر از پوشش هایی هستند که برای طراحی کارت ویزیت از آن ها استفاده می شود. استفاده از این نوع پوشش در محافظت و استحکام کارت تاثیر بالایی دارند. در این میان استحکام پوشش‌ های لمینیت در دو نوع مات و براق نسبت به سلفون ‌ها به دلیل ضخامتی که دارند بالاتر است.

4- کارت ویزیت‌ بر اساس نوع چاپ

استفاده از نوع چاپ در کارت ویزیت در کنار سادگی طراحی کلی کارت ویزیت می تواند جلوه ای متفاوت در کارت ویزیت ایجاد نماید. کارت‌ های طلاکوب شده، نقره‌کوب و هات‌ فویل‌های رنگی این امکان را به راحتی فراهم می کنند.

توصیه می کنیم { برندسازی (برندینگ) چیست؟ } را مطالعه نمائید.

نتیجه گیری

فرقی نمی کند که به عنوان فردی مستقل و فریلسنر مشغول کسب درآمد هستید، یا به صورت کارمندی معمولی در شرکتی مشغول به فعالیت بوده و یا خود دارای کسب و کاری اعم از بزرگ و کوچک هستید، مهم است که به یاد داشته باشید که استفاده از کارت ویزیت جهت معرفی خود و کسب و کارتان می تواند تاثیر بسزایی در جذب مشتری و ماندگاری وی داشته باشد.

این امر به نوبه خود می تواند بازاریابی دهان به دهان را نیز در پی داشته باشد. پس وجود کارت ویزیت در جیب کت و شلوار خود را نادیده نگیرید.

One thought on “اصول طراحی و چاپ کارت ویزیت

  1. سعید گفت:

    ممنون از مطلبتون. قصد دارم برای تبلیغ خدمات لوله بازکنی برچسب برای در و دیوار، یک طرح جدید و متفاوت بزنم که با تبلیغ های رایج لوله بازکنی ها و چاه بازکنی ها فرق داشته باشه. اگر کسی ایده ای داره لطفا منو راهنمایی کنه (seyyed.s71@gmail.com)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *