انواع چاپ

تزئین محصولات با چاپ طلاکوب

دستگاه و لوازم چاپ طلاکوب
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

در ادامه مقالات مربوط به حوزه چاپ و تبلیغات، این بار به سراغ چاپ طلاکوب رفتیم. سایر مقالات این حوزه را در انتهای این مقاله می توانید مشاهده نمایید.

چاپ طلاکوب چیست و به چه صورتی شکل می‌گیرد؟ چاپ طلاکوب در چه اموری کاربرد دارد؟ طلاکوب یکی از روش‌های زیبای چاپ است که بر روی سطوحی با جنس‌های مختلف صورت می‌گیرد و زیبایی خاصی به محصولات می‌بخشد. چاپ طلاکوب به روش‌های مختلفی روی محصولات انجام می‌گیرد و دارای دستگاه‌های مخصوصی است که در مدل‌های مختلف در بازار موجود است.

تاریخچه چاپ طلاکوب

تاریخ دقیق استفاده از شیوه‌های چاپ طلاکوب مشخص نیست ولی استفاده از این روش در میان مردمان باستان رایج بوده است. دریکی از شهرهای آلمان یک تقویم که مخصوص تعیین آغاز فصل کشاورزی است، با قدمتی برابر 3 هزار و 600 سال، پیدا شده که آثار روی آن با استفاده از طلا و برنز چاپ شده است.

در قرن نوزدهم، چاپ طلاکوب به روشی رایج در استفاده از طلا با نقش‌های برجسته در چاپ کتاب و سایر لوازم تبدیل شد. اولین بار چاپ طلاکوب توسط ارنست اوزر در سال 1892 در کشور آلمان اختراع شد.

روش چاپ طلاکوب ابتدا روی موادی از جنس چرم و کاغذ مورد استفاده قرار گرفت و از دهه 50 به بعد به روش چاپی محبوب بر روی مواد پلاستیکی تبدیل شد. روش چاپ طلاکوب یکی از متداول‌ترین روش چاپی امنیتی است و امروزه کاربرد زیادی در صنعت چاپ روی مواد مختلف پیدا کرده است.

توصیه می کنیم { رمز ماندگاری و موفقیت شما با چاپ سابلیمیشن } را مطالعه بفرمائید.

تعریف طلاکوب و کاربرد آن

طلاکوب یک نوع چاپ داغی است که به شیوه لترپرس انجام می‌گیرد. لترپرس یک روش چاپی برجسته است که در آن تصاویر پس از برخورد مرکب با سطح برجسته از روی آن به روی کاغذ و سایر مواد دیگر منتقل می‌شود. چاپ طلاکوب باعث زیبایی کالا می‌شود و کیفیت آن را چند برابر می‌کند.

طلاکوب یا روش مهرزنی گرم یک روش چاپی است که در آن جوهر خشک شده در دمای بالا به یک سطح منتقل می‌شود. این روش چاپ در قرن نوزدهم تنوع بیشتری به خود گرفت و در انواع رنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

پس از دهه 1970، چاپ طلاکوب به یکی از روش‌های مهم برای چاپ روی محصولات پلاستیکی تبدیل شد. فناوری‌های چاپ داغ در حال حاضر روی قطعات الکتریکی شامل (قاب تلویزیون، لوازم صوتی، یخچال و غیره)، لوازم آرایشی شامل (رژلب، کرم، بطری شامپو و غیره) و در قطعات داخلی و خارجی خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طلاکوبی در چاپ بیشتر جنبه زیبایی و ظرافت دارد و زیبای بسیار بالایی را به محصولات می‌بخشد. چاپ طلاکوب در مواردی مانند پایان‌نامه‌های دانشجویی، گواهی‌نامه و اسناد مهم، روی قطعات صنعتی، روی عناصر گرافیکی، در کارخانه جات، چاپ کاتالوگ، روی پارچه و دیگر مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه بسیاری از شرکت‌ها برای زیبایی و خلاقیت در هدایای تبلیغاتی از این نوع چاپ روی محصولات تبلیغاتی خود استفاده می کنند.

چاپ طلاکوب روش چاپ امنیتی

چاپ امنیتی یکی از روش‌ها در صنعت چاپ است که به چاپ روی مواردی از قبیل اسکناس، گذرنامه، چک، برچسب آشکار، نوارهای امنیتی، احراز هویت محصول، گواهی سهام، کارت تمبر و کارت هویت می‌پردازد.

هدف اصلی از چاپ امنیتی جلوگیری از جعل، دست‌کاری و جعل اسناد و کارت‌های شخصی افراد می‌باشد. اخیراً با استفاده از تکنیک‌های چاپ طلاکوب از اسناد باارزش محافظت می‌شود.

برای چاپ طلاکوب روی این اسناد امنیتی از چاپگرهای افست، فلکسوگرافی و یا از سیستم‌ عامل‌های دیجیتالی جدیدتر استفاده می‌شود. چاپ امنیتی اکثر اوقات روی کاغذهای امنیتی انجام می‌شود، اما می‌تواند روی پلاستیک و سایر مواد نیز رخ دهد.

ابزارهای مهم برای چاپ طلاکوب

در کنار دستگاه چاپ طلاکوب قالب‌ها و فویل‌ها ازجمله ابزارهای مورد نیاز برای انجام عمل چاپ می‌باشند. فویل‌ها روکش‌های چندلایه هستند که به سطح محصول منتقل می‌شود.

فویل‌ها به دودسته فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند. فویل‌های غیرفلزی از یک‌پایه پیوستگی، یک‌لایه رنگ و یک‌لایه ترشح تشکیل‌شده است و فویل‌های فلزی دارای لایه از رنگ و لایه از آلومینیوم و یا فلز تشکیل می‌شوند. فویل‌های فلزی دارای لایه‌های براقی که از جنس طلا، نقره، برنز و مس پوشانده می‌شود.

دستگاه‌های چاپ طلاکوب دارای مدل‌های مختلفی می‌باشند اما متداول‌ترین نوع دستگاه طلاکوب پرس‌های هستند که به طرف پایین و بالا حرکت می‌کنند. سه مورد از رایج‌ترین مارک‌های دستگاه طلاکوب عبارت‌اند از KINGSLEY,KWIKPRINT وHOWARD هستند. بااین‌حال برای کاربردهای صنعتی بیشتر از KIUG و هایدلبرگ استفاده می‌شود.

 فویل‌های طلاکوب در رنگ‌های مختلف 

یکی دیگر از ابزارهای لازم برای چاپ طلاکوب کلیشه می‌باشد. البته در بعضی از روش‌های چاپی مانند چاپ دیجیتال به کلیشه نیاز نداریم چون این دستگاه‌ها دارای سیستم حروف‌چینی می‌باشند. از کلیشه‌ها در چاپ طلاکوب برای انتقال طرح بر روی کالا و محصولات استفاده می‌شود.

از کلیشه‌ها می‌توان برای تعداد انتقال طرح بروی کالاهای با تعداد زیاد استفاده کرد. جنس کلیشه‌ها اکثراً از فلز ساخته می‌شوند و این نوع کلیشه دارای ماندگاری بالایی هستند.

توصیه می کنیم { دستگاه‌های تولید لیوان در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف } را مطالعه بفرمائید.

مراحل چاپ طلاکوب

ابتدا در درون دستگاه چاپ طلاکوب یک قالب قرار می‌گیرد که همراه با کالایی که روی آن چاپ اعمال می‌شود، گرم می‌شوند و تصویر چاپی روی کالا حک می‌شود. در بین قالب و محصول یک ورق رولی که حامل رنگ مورد نظر و یا روی آن روکش طلا کشیده شده، قرار می‌گیرد. سپس با حرکت اهرم فشار، قالب روی رول فشرده شده و روی محصول پرس می‌گردد. روی محصول رنگ خشک و یا فویل به کار رفته نقش می‌بندد.

 روش‌های چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب یا چاپ داغی یکی از روش‌های چاپی است که به دو صورت طلاکوب گرم و طلاکوب سرد انجام می‌گیرد. در روش طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه‌های طلا از روی نوار پلی‌استر بروی محصول مورد نظر استفاده می‌شود.

طلاکوب گرم برای استفاده روی موادی که دارای مقاومت بالا هستند استفاده می‌شود موادی مانند چرم طبیعی، چرم مصنوعی، پارچه‌های جیر و مخمل، گالیونگر و غیره که دارای مقاومت و کشش سطحی خوبی برخوردار هستند.

از دیگر روش‌های چاپ طلاکوب، طلاکوب سرد هست. طلاکوب سرد روشی نوین برای چاپ فویل فلزی به روی یک بستر به منظور تقویت زیبایی در محصول نهایی می‌باشد.

در طلاکوب سرد پس از اعمال چسب روی محصول ورق طلا را بر روی آن چسبانیده و قسمت‌های دارای چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت‌های که چسب ندارد، طلا را به خود جذب نمی‌کند. چاپ طلاکوب سرد به دو صورت انجام می‌گیرد.

یکی چاپ لمینیت خشک که روشی متداول در صنعت چاپ افست است و جدیدترین روش طلاکوب سرد، روش چاپ لمینیت مرطوب متنوع که بیشتر در صنعت برچسب فلسکو انجام می‌گیرد.

طلاکوب سرد بیشتر روی مواد مانند کارتن‌ها و مقوا، برچسب و بسته‌بندی مواد غذایی و آرایشی، کاغذ و مواد از جنس الیاف سلولزی انجام می‌شود.

تفاوت بین چاپ طلاکوب گرم و طلاکوب سرد

از لحاظ کیفیت طلاکوب گرم نسبت به طلاکوب سرد مطلوب‌تر است و از کیفیت بهتری برخوردار است درصورتی‌که کیفیت چاپ طلاکوب سرد معمولی و متوسط می‌باشد. چاپ طلاکوب سرد درخشش و جذابیت کمتری نسبت به طلاکوب گرم دارد.

هزینه‌ها در طلاکوب گرم نسبت به طلاکوب سرد بالاتر است چون برای تهیه قالب‌ها و فویل‌های متفاوت در طلاکوب گرم باید هزینه‌های بیشتری را دربر دارد. قالب‌های چاپ طلاکوب گرم گران‌تر هستند. سرعت انجام عمل چاپ در طلاکوب سرد نسبت به طلاکوب گرم بیشتر است و در زمان کمتری صورت می‌گیرد

در طلاکوب سرد تطبیق رنگ‌ها بسیار دقیق است ولی این کار در طلاکوب گرم بسیار کمتر است. طلاکوب سرد دارای رنگ بندهای متفاوتی درون ماشین چاپ است رنگ‌های از قبیل طلایی، مسی، نقره‌ای، آکوا و غیره را دارا می‌باشد. در هنگام چاپ طلاکوب سرد در رنگ‌های تیره احتمالاً خروجی بد و بی‌کیفیت روی کار وجود دارد.

در شیوه طلاکوب سرد به علت فشار یکدست برجستگی روی کار مشاهده نمی‌شود درصورتی‌که در طلاکوب گرم به علت اینکه فشار توسط کلیشه بروی کار اعمال می‌گردد، خروجی کار کمی دچار برجستگی می‌شود و طلاها به صورت برجسته دیده می‌شوند.

دستگاه‌های چاپ طلاکوب

دستگاه‌های چاپ طلاکوب به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند. دستگاه طلاکوب دستی، دستگاه طلاکوب دیجیتالی، پنوماتیک و هیدرولیکی از انواع دستگاه‌های چاپ طلاکوب هستند.

دستگاه طلاکوب دستی:

دستگاه طلاکوب دستی از لحاظ اندازه کوچک بوده و عمده فعالیت چاپ روی محصولات به صورت دستی انجام می‌گیرد. در روش طلاکوب دستی محصول مورد نظر در زیر اهرم و روی میز قرار داده می‌شود.

برای انجام عمل چاپ در دستگاه‌های طلاکوب دستی به کلیشه نیاز داریم چون در انتقال طرح‌های مورد نظر بر روی کالا ابتدا باید کلیشه ساخته شود تا طرح مورد نظر ما روی کالا انجام گیرد.

دستگاه طلاکوب دستی در اندازه‌ها و سایزهای مختلف موجود می‌باشد. قیمت دستگاه طلاکوب دستی با توجه با مشخصات و میزان کارایی متفاوت می‌باشد.

دستگاه دیجیتال طلاکوب:

در دستگاه دیجیتال طلاکوب برخلاف دستگاه طلاکوب دستی نیازی به استفاده از کلیشه نیست و عمل چاپ روی کالا به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد. از دستگاه‌های چاپ دیجیتال طلاکوب در تیراژ پایین استفاده می‌شود.

در دستگاه طلاکوب دیجیتال تمام مراحل چاپ به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد. دستگاه طلاکوب دیجیتال قابلیت حروف‌چینی در سایزهای مختلف و در دو زبان لاتین و فارسی را دارد.

دستگاه طلاکوب هیدرولیک:

دستگاه‌های طلاکوب هیدرولیک با فشار روغن‌کار می‌کنند و برای چاپ روی کالاها و محصولاتی که دارای سایز بزرگ هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها دارای فشار نسبتاً بالایی هستند و ازلحاظ اندازه نسبت به دستگاه‌های طلاکوب دستی بزرگ‌تر هستند. در این دستگاه‌ها کلیه مراحل چاپ طلاکوب توسط انسان قابل کنترل است.

دستگاه چاپ طلاکوب

در تصویر بالا یک دستگاه چاپ طلاکوب را مشاهده می‌کنید که شامل قطعات زیر می‌باشد. ترتیب قطعات از سمت چپ بالا به صورت ساعت‌گرد که شامل:

 • میز پایه
 • سوراخ‌های 6.2 میلمی تری برای اندازه‌های 8*10 سانتی‌متر
 • قطعه نگه‌دارنده فویل
 • محل گذاشتن فویل
 • سیستم دیجیتالی کنترل دما
 • میله برس
 • دسته نگه‌دارنده
 • سیستم تنظیم ارتفاع
 • حلقه کنترل‌کننده
 • پیچ تعادل دستگاه
 • صفحه پرس حرارتی

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک:

دستگاه‌های چاپ پنوماتیک با فشار زیاد باد کار می‌کنند و مثل دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک قدرت فشار زیادی دارند. قدرت فشار در این دستگاه‌ها به سایز کالاها بستگی دارد. جنس این دستگاه‌ها از فولاد و آلومینیوم ساخته می‌شوند.

این دستگاه‌ها دارای سرعت ضرب متفاوت در مدت معین هستند. قطعات دستگاه طلاکوب پنوماتیک شامل نوار جمع کن، ترموستات تنظیم حرارت، دستگاه تنظیم فشار، پرس حرارتی، میز ایستاده و صفحه کشویی می‌باشد. صفحه پرس و میز ایستاده این دستگاه‌ها در اندازه‌های مختلف وجود دارند.

چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی

طلاکوبی یکی از شیوه‌های تزئین اشیاء است که بسیاری از شرکت‌ها روی هدایای تبلیغاتی انجام می‌دهند. چاپ طلاکوب زیبایی و کیفیت فوق‌العاده‌ای به محصولات چاپی می‌بخشد.

چاپ طلاکوب به دلیل رنگ‌بندی‌های متنوع تأثیر بسیار زیادی در بالا بردن کیفیت محصولات دارد. چاپ طلاکوب بیشترین کاربرد را در هدایای تبلیغاتی مدیریتی و هدایای تبلیغاتی نفیس دارد و در عمل با این چاپ ارزش اداراکی هدیه در نزد مخاطب چندبرابر می شود. 

چاپ طلاکوب روی هدایای مانند سررسید، تقویم رومیزی، کیف مدارک، کارت ویزیت، چاپ دفتر تلفن، چاپ مدارکی از جنس چرم و سایر هدایای تبلیغاتی صورت می‌گیرد. استفاده از این نوع چاپ روی هدایای تبلیغاتی زیبایی منحصربه‌فردی به محصولات شرکت‌ها می‌دهد.

توصیه می کنیم { چاپ سیلک چاپی متنوع روی اشیاء مختلف } را مطالعه بفرمائید.

نمونه چاپ طلاکوب روی محصولات

چاپ طلاکوب روی هدایای تبلیغاتی باعث خاص بودن برند شرکت شما نزد مشتریان و مخاطبان می‌شود و باعث ماندگاری نام تجاری شما در ذهن مشتریان و مخاطبان به مدت طولانی می‌شود. درخشش نام برند و لوگوی شما با چاپ طلاکوب باعث جلب توجه مخاطبان به محصولات شما می‌گردد.

خلاصه

چاپ طلاکوب یکی از روش‌های چاپی است که بیشتر جنبه تزئینی دارد. این روش چاپ در دو روش طلاکوب سرد و طلاکوب گرم انجام می‌گیرد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. چاپ طلاکوب روی محصولات و هدایای تبلیغاتی ازجمله تقویم و سررسید، کارت ویزیت، کیف چرمی و غیره باعث شیک‌تر شدن محصولات می‌گردد و کیفیت هدایای تبلیغاتی را دوچندان می‌کند. چاپ لوگو و برند شما روی هدایای تبلیغاتی با روش چاپ طلاکوب درخشش فوق‌العاده‌ای به محصولات می‌دهد.

One thought on “تزئین محصولات با چاپ طلاکوب

 1. حسن شاهرودیان گفت:

  سلام عالی بودید ممنون از راهنماییهاتون در ضمن برای خرید دستگاه دستی طلاکوب من را راهنمایی کنید ۰۹۳۸۸۲۹۱۵۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *