انواع چاپ

چاپ تامپو مناسب برای اجسام هندسی و غیرهندسی

چاپ و تبلیغات
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که روی ابزارهای کوچکی مانند خودکار تبلیغاتی، جاسوئیچی، سربطری و وسایلی مانند آن‌ها چگونه یک متن و لوگو چاپ می‌کنند؟

این اجسام به دلیل کوچک بودن و شکل نامنظمی که دارند چاپ کردن روی آن‌ها کمی مشکل است ولی دستگاه چاپ تامپو این کار را به ‌زیبایی و باکیفیت بالا انجام می‌دهد. اگر می‌خواهید کاربرد، مزایا، معایب و سایر ویژگی‌های این دستگاه چاپ پرکاربرد را بدانید تا پایان این مقاله با ما باشید.

تاریخچه چاپ و چاپ تامپو

تاریخچه چاپ تامپو یا چاپ بالشتکی برمی‌گردد به روشی که اولین بار، برای چاپ صفحه ساعت در سوئیس ابداع شد و در آن از یک بالشتک ژلاتینی استفاده گردید. در اواسط دهه 1960 میلادی، اولین دستگاه چاپ تامپو که با موتوربرقی کار می‌کرد ساخته شد.

درحالی‌که شکل‌های خام چاپ تامپو برای قرن‌ها وجود داشت ولی تا قرن بیستم تکنولوژی مناسب برای استفاده گسترده از آن وجود نداشت. پس از جنگ جهانی دوم، تحولاتی در این نوع چاپ شکل گرفت، تحولاتی در پد سیلیکون و تجهیزات پیشرفته در دستگاه، روش چاپ را عملی ساخت. امروزه چاپ تامپو یک تکنولوژی بسیار پیشرفته است که طیف گسترده‌ای از صنایع چاپ و برنامه‌های کاربردی دیگر را پوشش می‌دهد.

 ویژگی و کاربرد چاپ تامپو

در مقاله چاپ و تبلیغات به دسته‌بندی انواع چاپ‌ها اشاره کردیم و توضیح دادیم که تمام روش‌های چاپی به دودسته کلی چاپ تماسی و غیر تماسی تقسیم می‌شوند. روش چاپ تماسی، بر اساس فرم چاپی به چهار دسته چاپ برجسته، افست، سیلک اسکرین و چاپ گود تقسیم می‌شوند.

چاپ تامپو درواقع چاپ گود غیرمستقیم است. در این نوع چاپ، فرم چاپی مستقیماً با سطح چاپ تماس پیدا نمی‌کند بلکه این تماس از طریق بالشتک و یا غلتک انجام می‌گیرد.

تکامل جدی در این روش چاپ، زمانی صورت گرفت که ساخت بالشتک‌هایی از جنس سیلیکون امکان‌پذیر شد. در ساخت و قالب‌ریزی بالشتک‌های سیلیکونی نیازی به حرارت نیست، درنتیجه بروز مشکلات ناشی از ذوب مواد در آن وجود ندارد. امتیاز دیگر این روش چاپ این است که انتقال مرکب بر روی سطوحی با شکل‌های مختلف امکان‌پذیر است.

فرم چاپ تامپو معمولاً به‌صورت مسطح و از نوع فرم‌های گود می‌باشد. به این فرم‌ها کلیشه گفته می‌شود. جوهر روی قسمت‌هایی از فرم که شامل اطلاعات و گود می‌باشد قرار می‌گیرد.

تماس بالشتک سیلیکونی با کلیشه باعث می‌شود که مرکب از روی فرم، به روی سطح سیلیکونی بالشتک انتقال یابد. در اینجا بالشتک مانند یک مهر ژلاتینی عمل می‌کند و بدین ترتیب امکان چاپ روی سطوح مختلف را فراهم می‌سازد.

مراحل چاپ تامپوچاپ پد و یا چاپ تامپوگرافی یک فرآیند چاپ است که می‌تواند یک تصویر دوبعدی را به یک شیء سه‌بعدی انتقال دهد. ویژگی منحصربه‌فرد چاپ تامپو این است که پد سیلیکونی آن تصویر را از یک صفحه مسطح انتخاب می‌کند و آن را به سطوح مختلف مانند صفحه تخت، استوانه‌ای، کروی، زاویه کامپوزیت، سطح مقعر و محدب انتقال می‌دهد.

امروزه چاپ تامپو در سراسر دنیا یک روش چاپی پرکاربرد است و اکثراً شرکت‌ها و کارخانه‌ها برای چاپ روی محصولات خود از این روش استفاده می‌کنند. در زیر به نمونه‌های از چاپ تامپو در صنایع مختلف اشاره می‌کنیم.

 • تجهیزات پزشکی ازجمله (ابزار جراحی و غیره)
 • قطعات خودرو
 • چاپ روی صفحه‌کلید کامپیوتر و کلید ماشین‌حساب، مانیتور کامپیوتر و تلویزیون
 • صنعت پوشاک برای چاپ برچسب روی لباس
 • اسباب‌بازی و طرح‌های تزئینی
 • چاپ روی تجهیزات ورزشی ازجمله توپ و راکت‌های تنیس و غیره

مراحل چاپ دستگاه تامپو

روش انتقال جوهر و چاپ روی سطوح مختلف طی مراحل زیر انجام می‌گیرد برای این کار باید پنج مرحله را طی کنیم.

 1. بالشتک باید نسبت به محل کلیشه در موقعیت مناسب قرار بگیرد یعنی اول باید کلیشه و یا فرم گود را نسبت به موقعیت بالشتک تنظیم کنیم.
 2. بعد از قرارگیری در موقعیت مناسب بالشتک به‌صورت عمودی به روی کلیشه یا فرم گود فشار داده می‌شود که این کار در دستگاه چاپ با فشار دادن دکمه به‌صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد.
 3. بعد از فشار دادن، مرکب روی بالشتک انتقال داده می‌شود و بالشتک به‌صورت عمودی از روی کلیشه جدا می‌گردد.
 4. بالشتک حامل جوهر، روی سطوحی که می‌خواهیم عمل چاپ را روی آن انجام دهیم فشار داده می‌شود تا عمل چاپ صورت بگیرد.
 5. بالشتک با انتقال مرکب چاپ روی سطح موردنظر، از آن جدا می‌گردد تا آماده تکرار سیکل چاپی گردد.

دستگاه‌های چاپ تامپو می‌توانند به‌جای بالشتک از غلتک نیز استفاده کنند. کلیشه و واسطه چاپی در این نوع دستگاه‌ها استوانه‌ای است. از امتیازات این روش چاپی تداوم آن است، یعنی تا زمانی که کلیشه و غلتک در تماس با یکدیگر و در حال گردش و چرخیدن باشند عمل چاپ صورت می‌گیرد و نیازی نیست که برای مرکب دهی یا چاپ و سطح انتقال چاپی، واحد چاپ و یا بخشی از آن متوقف گردد.

دستگاه چاپ تامپو

مزایا و معایب چاپ تامپو

دستگاه‌های چاپ مختلف هریک دارای مزایا و معایبی هستند. چاپ تامپو هم از این قاعده مستثنی نیست در ادامه می‌خواهیم به مهم‌ترین مزایا و معایب این روش چاپ اشاره کنیم.

توانایی چاپ روی هر سطح، صرف‌نظر از شکل

تفاوت قابل ‌ملاحظه بین چاپ تامپو با سایر انواع چاپ در این است که توانایی چاپ روی هر شکل با سطوح محدب، منحنی، ناهموار، توخالی و غیره را دارد. چون پد سیلیکونی و پلاستیکی دستگاه چاپ تامپو دارای انعطاف بوده و روی هر شکل نقش می‌بندد.

توانایی چاپ روی اغلب مواد

تردیدی نیست که بگوییم چاپ تامپو می‌تواند روی اغلب سطوح استفاده شود. موادی با جنس پلاستیک، فلز، شیشه، سرامیک و غیره می‌توانند از این نوع چاپ بهره ببرند.

وضوح بهتر

قرار دادن یک آرم، شماره تلفن، لوگو، یا آدرس وب دریک محصول، اگر مصرف‌کنندگان نتوانند آن را بخوانند کاری بی‌اثر است. چاپ تامپو این کار را با وضوح و کیفیت بسیار بالا انجام می‌دهد.

بخصوص روی سطوحی که درگذشته امکان چاپ بسیار دشوار بود. چاپ تامپو نه‌ تنها رزولوشن بهتری دارد بلکه در برابر سایش و تغییرات مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.

ترکیب جوهر باکیفیت

یکی دیگر از مزایای دستگاه‌های چاپ تامپو استفاده از ترکیب جوهر باکیفیت است. انتخاب جوهر مناسب بستگی به سطحی دارد که عمل چاپ روی آن انجام می‌گیرد.

این جوهر روی سطوح نرم مانند موادی از جنس پی وی سی، پلی استایرن، پلی‌اتیلن و پلی پرپیلن ایده آل است. جوهرهای چاپ تامپو دارای یک ماده سخت‌کننده است که به‌طور معمول برای اشیاء به کار می‌رود و در مقابل تغییرات شیمیایی از سطوح چاپ شده محافظت می‌کند.

در مقایسه با سایر روش‌های چاپی، یادگیری چاپ تامپو آسان‌تر و بدون مشکل است و در مقایسه با سایر دستگاه‌های چاپ، تجهیزات چاپ تامپو فضای نسبتاً کمی را اشغال می‌کند چون دستگاه آن بسیار کوچک است و مورد چاپی در هوای اتاق زود خشک می‌شود.

معایب چاپ تامپو

یکی از محدودیت‌های چاپ تامپو محدودیت اندازه است که دلیل آن پد مخصوص است و دلیل دیگر آن، وقتی طرح مسطح را روی سطح محدب قرار می‌دهیم اگر ابعاد و انداز آن کمی بزرگ شود تصویر از حالت نرمال خارج و شکل غیرطبیعی به خود می‌گیرد. از دیگر محدودیت‌های چاپ تامپو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ چندرنگی نیاز به تجهیزات گران‌قیمت دارد.
 • چاپ تصاویر تمام رنگی عملی نیست.

چاپ لوگو روی هدایای تبلیغاتی با دستگاه چاپ تامپو

چاپ و تبلیغاتهدایای تبلیغاتی یکی از مؤثرترین روش برای به دست آوردن مشتریان و بازاریابی برای محصولات شرکت‌ها می‌باشد. هدایای تبلیغاتی اگر نام برند و شرکت شما روی آن درج‌ شده باشد تأثیر خیلی خوبی در جذب مخاطبین و مشتریان دارد.

با پیشرفت دانش و تکنولوژی بشری روش‌های مختلف چاپ اختراع شده است که می‌توانیم خدمات چاپ را روی محصولات و هدایای تبلیغاتی انجام دهیم.

یکی از روش‌های پرکاربرد چاپی روی هدایای تبلیغاتی چاپ تامپو است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم یکی از خاصیت‌های چاپ تامپو این است که توانایی چاپ روی اجسام به شکل‌های مختلف را دارد.

هدایای تبلیغاتی مانند خودکار، فلش مموری، جاسوئیچی، لیوان، پاوربانک، ساعت، تقویم، سررسید و سایر محصولات تبلیغاتی می‌تواند با چاپ تامپو، نام و برند شرکت شما روی آن ثبت شود و مشتریان با هر بار استفاده و دیدن این هدایای تبلیغاتی، نام تجاری شما در ذهن آن‌ها یادآوری می‌شود.

به جزء روش چاپ تامپو روش‌های دیگر چاپی هستند که می‌توانند لوگو و نام تجاری شما را روی هدایا و محصولات تبلیغاتی ثبت کنند، نظیر:

توصیه می کنیم مقاله { 6 دلیل برای اینکه مامور خرید سبب پیشرفت مجموعه می شود } را مطالعه فرمائید.

2 thoughts on “چاپ تامپو مناسب برای اجسام هندسی و غیرهندسی

 1. ابراهیمی گفت:

  حداکثر سایز قطعه برای چاپ تامپو چه ابعادی است.

  1. ادمین گفت:

   سلام
   سایز قطعه محدودیت اندازه ی خاصی نداره بیشتر سطح قابل چاپ هست که نسبت به تخت یا منحنی بودن ایجاد محدودیت میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *