انواع هدایای تبلیغاتی

ماگ، از خلق تا ایده

از خلق تا ایده
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

به طور کلی ماگ یا لیوان سرامیکی نوعی فنجان است که معمولا برای نوشیدن انواع نوشیدنی های سرد و گرم همچون قهوه، شکلات داغ، سوپ یا چای استفاده می شود.

ماگ ها امروزه طرفداران زیادی پیدا کردند و اکثر افراد جامعه از کوچک تا بزرگسال از این نوع لیوان ها استفاده می کنند؛ به طوری که در میان هدایای تبلیغاتی نیز، ماگ از خرید بالایی توسط سازمان ها و شرکت ها برخوردار است.

ویژگی های ماگ ها نسبت به لیوان های معمولی:

  • گنجایش یک ماگ تقریبا 350 سی سی می باشد که به وضوع از لیوان های معمولی و استاندارد با حجم 250 سی سی بزرگ تر است.
  • ماگ ها اصولا از جنس سفال یا شیشه هستند و روی آن ها با روکش های مختلف از جنس سرامیک یا پی وی سی پوشیده شده است.
  • ماگ ها دارای دسته های بزرگتری نسبت به دسته های لیوان های معمولی و استاندارد هستند و همین امر باعث سهولت استفاده از آن شده است.
  • ماگ ها مدل های مختلف بسیار زیادی دارد که هر یک از آنها در نوع خود کاربردها و ویژگی ها و جذابیت منحصر به فرد ایجاد می نمایند (مانند ماگ حرارتی).
  • از ماگ ها برای نوشیدن مایعات گرم استفاده زیادی می شود چرا که سرامیک گرما را به صورت کامل از خود عبور نمی دهد. با این حال از ماگ ها برای نوشیدن مایعات سرد نیز استفاده می شود.
  • با توجه به طراحی های بسیار متنوع ماگ ها با رنگ ها و طرح های گوناگون، در بسیاری از موارد از آنها به عنوان لوازم دکوری بر روی میز و یا فضا های دیگر استفاده می شود.
  • مدل های مختلف ماگ از طراحی غیر رسمی برخوردار بوده و به عنوان وسیله شخصی از آنها استفاده می‌ شود که برای افراد حس خوبی به همراه دارد.
  • از تکنیک های مختلفی برای چاپ روی ماگ ها (چاپ حرارتی، چاپ سیلکون، چاپ عکس برگردان، چاپ تامپو، چاپ یخی، کوره ای و…) استفاده می شود.
  • علاوه بر آن به دلیل این که می توان از طرح ها، الگوها، جملات، تصاویر و لوگوی سازمان بر روی ماگ ها استفاده نمود، ماگ یکی از پر طرفدارترین محصولات شرکت های ارائه دهنده هدایای تبلیغاتی است.

لیوان تبلیغاتی

با توجه به تمامی مزایایی که در ماگ ها نسبت به لیوان های معمولی و استاندارد وجود دارد، این نوع لیوان های سرامیکی در میان نسل امروز، طرفداران زیادی را مجذوب خود کرده است.

یکی از مهم ترین دلایل آن نیز، طولانی بودن ساعت کار و انجام کار پشت میز های کار و به صورت نشسته است. در این میان داشتن یک لیوان شخصی و متمایز از دیگر همکاران به همراه نوشیدن یک فنجان چای داغ می تواند خستگی های روزانه افراد را مرهم باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله چرایی محبوبیت ماگ های یخی را مطالعه فرمایید

تاریخچه استفاده از ماگ

قدمت استفاده از لیوان های سرامیکی یا ماگ ها به زمان انسان های اولیه و چیزی در حدود شش هزار سال قبل باز می‌ گردد. در عصر باستان ماگ ها از جنس مواد قابل دسترس آن زمان همچون چوب، استخوان و گل بوده است.

همچنین گفته شده در اولین کافی شاپی که توسط کیوا هان، در سال ۱۴۷۵ در قسطنطنیه افتتاح شد، از ماگ های چوبی استفاده می کردند. ماگ های چوبی بیشتر در کشورهایی که دارای درختانی از جنس چوب مرغوب بودند ساخته و مورد استفاده قرار میگرفتند.

همچنین ماگ های سرامیکی نیز طرفداران ویژه خود را داشته و برای اولین بار در حدود سال ۶۰۰ میلادی، چینی ها ماده پرسلین را کشف کردند و در ساخت انواع ظروف از جنس چینی استفاده کردند و از آن پس چینی و سرامیک به عنوان یکی از مواد مورد نظر برای لیوان، استفاده شده است.

با پیدایش این نوع ماگ، لیوان های سرامیکی جای خود را در میان مردم باز کرده و از محبوبیت بسیار بالایی در جوامع مختلف بهره مند شدند.

با این حال در عصر قدیم، استفاده از ماگ ها به گستردگی امروز نبوده و برای موارد خاص مثل قهوه خانه ها یا جشن ها از آنها استفاده می کردند. شاید برای شما هم سوال باشد که چرا بعد از گذشت بیش از هزاران سال دوباره استفاده از این لیوان های سرامیکی رواج پیدا کرده و جزئی از وسایل روزمره افراد قرار گرفته است.

انواع ماگ از نظر جنس

ماگ چوبی

همان طور که گفته شد از زمان های بسیار دور ماگ ها از درختانی که چوب بسیار مرغوبی داشتند تهیه و مورد استفاده قرار می گرفتند. به دلیل آنکه چوب ماندگاری خیلی زیادی ندارد از دوران گذشته از ماگ های جنس چوبی اثری بر جای نمانده است.

اما امروزه فرایند تولید ماگ های چوبی بسیار متفاوت بوده و در کارگاه ها و کارخانه ها ساخته می شود. گفتنی است که در حال حاضر چوب درخت عناب بهترین نوع چوب جهت ساخت ماگ های چوبی است.

ماگ های چوبی نیز بسیار متفاوت و زیبا می باشند ولی به اندازه ماگ های سرامیکی استفاده و کاربرد ندارند.

ماگ سفالی

باستان شناسان احتمال می دهند حدود ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد استفاده از ماگ های سفالی در تمدن های مختلف تا حدود زیادی مرسوم بوده است.

در گذشته ماگ های سفالی، همچون بسیاری از اشیاء دیگر در آن زمان، دست ساز بودند و از خمیر خاک رس تهیه می شدند. سال ها بعد با پیشرفت صنعت، از چرخ های سفالگری در ساخت ماگ های سفالی استفاده گردید.

یک نمونه از قدیمی ترین ماگ سفالی در یونان پیدا شد که شواهد نشان می دهد قدمت آن مربوط به حدود ۵ هزار سال قبل از میلاد بوده است.

ماگ فلزی

تاریخ ساخت ماگ های فلزی نیز به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد. در زمان های گذشته از ماگ های فلزی کم تر از دو نوع دیگر استفاده می شده است، چرا که به دلیل دارا بودن لبه بسیار ضخیم نوشیدن مایعات درون آن سختی مخصوص به خود را به همراه داشت.

بعد از انقلاب صنعتی و پیشرفت صنعت ساخت لوازم فلزی، ماگ های فلزی نیز به کمک روش صنعتی ساخته شدند. ماگ های فلزی ساخته شده به صورت کارخانه ای و صنعتی ظاهری ساده و لبه های نازک داشتند.

با این حال، به دلیل انتقال گرما توسط ماگ های فلزی، که نوشیدن مایعات داغ را سخت می کرد، تولید این نوع ماگ ها بسیار محدود بود و طرفداران چندانی نداشت.

ماگ های مسافرتی که تقریبا در دهه ۱۹۸۰ معرفی شده اند دارای بدنه عایق حرارتی و از جنس فلز هستند که برای حمل مایعات گرم یا سرد استفاده می شوند و همان گونه که از اسم آن ها پیداست برای مسافرت ها و استفاده های طولانی مدت بسیار مناسب می باشد. ماگ های مسافرتی همانند فلاسک، معمولا توسط درپوش محکمی به خوبی بسته شده و امکان ریختن مایعات به بیرون بسیار کم است.

ماگ سرامیکی

همان طور که در بالاتر نیز اشاره شد، چینی ها حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد توانستند مواد پرسلن که در واقع جنس تشکیل دهنده ظروف چینی می باشد را اختراع کنند.

با اختراع این مواد به مرور ماگ های سرامیکی جای خود را بین مردم باز کردند و نسبت به دیگر انواع ماگ ها از محبوبیت بالاتری برخوردار گشتند.

علاوه بر ماگ ها، انواع و اقسام ظروف تهیه شده از سرامیک بسیار رواج پیدا کرد. همچنین جنس سرامیکی ماگ ها، نوشیدن مایعات گرم و سرد را برای مردم بسیار راحت نمود.

با پیشرفت روز به روز در صنایع، تولید ماگ های سرامیکی در طرح ها و رنگ های مختلف جای بسیاری از طروف دیگر برای نوشیدن مایعات را گرفت؛ به طوری که امروزه یکی از اشیا پر کاربرد روزانه افراد می باشد.

صنعت چاپ و کاربرد ماگ های تبلیغاتی

با پیدایش دستگاه های چاپ و با پیشرفت و گسترش تکنولوژی در این صنعت ماگ ها نیز مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفتند. امروزه چاپ بر روی لیوان ها و ماگ های سرامیکی از محبوب ترین تکنیک ها در تنوع بخشی به دکوراسیون و جز یکی از بهترین و پرکاربرد ترین ایده ها جهت استفاده به عنوان هدایای تبلیغاتی سازمانی است.

ماگ های تبلیغاتی در رنگ ها، طرح ها و اندازه های مختلف قابل سفارش می باشند و شرکت های مختلفی برای هدیه دادن، با حک لوگو، تصاویر و یا نوشته هایی بر روی این ماگ ها، از آنها در جهت پیشبرد اهداف بازاریابی خود استفاده می کنند.

از جمله ویژگی های استفاده از ماگ های تبلیغاتی برای برندها، معرفی نام برند و محصولات مختلف شرکت، قابلیت استفاده از ماگ های تبلیغاتی در مکان های مختلف اعم از داخل و یا خارج از سازمان و در نهایت دیده شدن نام لوگوی سازمان توسط تعداد زیادی از افراد است.

همچنین به دلیل بزرگ تر بودن فضای روی لیوان های سرامیکی یا ماگ ها، این قابلیت وجود دارد تا از طرح ها و ایده های جدیدی برای تولید یک هدیه تبلیغاتی خلاقانه و اثرگذار استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *