تامین کننده, مامور خرید حرفه ای

شبکه سازی بهترین راه برای موفقیت مامور خرید

شبکه سازی
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

یکی از اعضای مهم و تاثیرگذار در زنجیره تامین، مامور خرید است. مامور خریدی با توانمندی بالا و تجربه خوب، قابلیت مناسبی برای به موفقیت رساندن یک مجموعه را دارد.

از اولین گزینه‌هایی که برای چنین شخصی درنظر گرفته می‌شود، شبکه سازی موفق است. با اینکه تداوم یک رابطه کاری به گزینه‌های بسیاری مربوط می‌شود؛ اما هنر یافتن و ایجاد ارتباط از مواردی است که ماموران خرید باید آن‌را داشته باشند.

روابط عمومی بالا و توانایی در ایجاد تعادل برای زمان‌های خاص، تاثیر بسیاری در موفقیت این افراد خواهد داشت. از مواردی که در شبکه سازی صحیح برای ایشان پدید می‌آید، رضایت‌مندی مدیران و موفقیت مجموعه است. این دو گزینه از مهم‌ترین عوامل در موفقیت و ماندگاری مامور خرید به‌شمار می‌رود.

روش‌های یافتن تامین کننده و آغاز شبکه سازی

امروزه با گسترش تکنولوژی و فضای مجازی در کنار درک نیاز از سوی تمامی مجموعه‌ها به حضور در این دنیای پهناور، یکی از بهترین روش‌های یافتن تامین کننده، استفاده از اینترنت و جستجو در دنیای وب است.

بیشتر شرکت‌ها با توجه به این مسئله، دارای انواع سایت، بلاگ یا تبلیغات در سایت‌های مخصوص هستند و به سادگی در دسترس قرار می‌گیرند. یکی دیگر از این روش‌ها که از سال‌های قبل وجود داشته و همچنان می‌توان به آن‌ها اتکا نمود، استفاده از کتاب‌های جامع مشاغل است که بسیاری از نیازمندی‌ها را پاسخ‌گو هستند.

سومین روشی که برای بسیاری از ماموران خرید اتفاق افتاده، دریافت تماس یا دریافت تبلیغات از سوی تامین کنندگان است. بسیاری از تامین کنندگان، پیش‌دستی نموده و به‌جای انتظار برای دیده شدن با انجام تبلیغات مناسب و وسیع، خود را معرفی می‌نمایند.

سه روش ذکر شده، از موارد بسیار مرسوم و معتبر برای یافتن تامین کننده است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما راه دیگری نیز وجود دارد که آن‌را می‌توان از محبوب‌ترین و بهترین روش‌ها دانست.

شرکت و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی، شاخص‌ترین راه در شناخت تامین کنندگان حرفه‌ای است. یکی از وظایف مامور خرید، آگاهی و توجه همیشگی به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در زمینه فعالیتش است.

حضور در چنین مراکزی، چند حسن به همراه دارد. شناخت شرکت‌های معتبر مشغول در یک زمینه تخصصی به‌صورت هم‌زمان اولین مورد است. در مرحله دوم، برخورد نزدیک و امکان مذاکره با مدیران هر مجموعه است که شاید در زمان‌های دیگر به‌راحتی امکان‌پذیر نباشد.

سومین گزینه مهم، امکان بازدید از محصولات و درخواست توضیحات کامل از سوی کارشناسان است که موجب ایجاد قابلیت مقایسه‌ای برای مامور خرید می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با شبکه تامین و نگاهی کلی به اجزای آن را مطالعه فرمایید

بعد از شناخت کامل مراکز تامین، این مرحله از کار به پایان نرسیده است. بلکه باید اطلاعات دریافتی از این مراکز که به یکی از چهار صورت بالا دریافت شده، دسته‌بندی شود.

منظم کردن اطلاعات و دسته‌بندی تمامی داده‌ها باید با دقت بالایی صورت بگیرد. پیشنهاد می‌شود برای آن‌که بهترین نتیجه از این روند کاری حاصل شود، جداولی منظم آماده نمایید و کلیه داده‌ها را در آن قرار دهید. این‌کار موجب نظم و از آن مهم‌تر در دسترس بودن اطلاعات را به شما خواهد داد.

آخرین مرحله از شبکه سازی و یافتن تامین کننده، ارتباط دائمی با این مراکز است. گروه‌های تامینی که به‌صورت مرتب با توجه به نیازهای مجموعه خود با تامین کننده در ارتباط هستند، اطلاعات به‌روزی در اختیار دارند.

این اطلاعات می‌تواند از موجودی محصول مورد نظر در میان تامین کنندگان یا تغییرات قیمت هر کدام از محصولات باشد. اگر چنین ارتباطی به‌صورت منظم وجود داشته باشد، تهیه و خرید محصولات مورد نظر هر مجموعه از روند حرکتی سریع‌تر و دقیق‌تری برخوردار می‌شود.

شبکه سازی واحد تامین و نظارت مدیران

از دغدغه‌های اساسی مدیران شرکت‌ها، اطمینان از چگونگی عمل‌کرد کارکنان است. تمامی مدیران برای سنجش کارایی کارکنان مجموعه خود، روش‌های عمومی و منحصربه‌فردی را دارا هستند تا از عمل‌کرد افراد اطلاعاتی دقیق به‌دست بیاورند.

این نظارت که از وظایف مدیر مجموعه است، با توجه به مسئولیت افراد متفاوت می‌شود. یکی از آیتم‌های مهم در بررسی کارکرد مامور خرید و سنجش عمل‌کرد بهینه این افراد، توجه به توانمندی آنان در شبکه سازی است.

شبکه سازی صحیح از سوی واحد تامین، نتایج خود را به‌صورت شفاف به نمایش می‌گذارد. توانمندی چنین واحدی یا مامور خرید به‌صورت مستقیم به شبکه سازی قدرتمند او مرتبط می‌شود.

به‌همین دلیل مدیران یک مجموعه، توجه ویژه‌ای به این قسمت از کار خواهند داشت. در ادامه به نتایج مثبت شبکه سازی صحیح و قدرتمند در عمل‌کرد واحد تامین خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم مقاله رئیس زنجیره تامین، اما خارج از گود را مطالعه فرمایید

تاثیرات مثبت شبکه سازی در بهبود روند کار تیم تامین

با توضیحات بالا به خوبی می‌دانیم که شبکه سازی تیم تامین فواید بسیار زیادی را در بهبود کار این تیم خواهد داشت. حال می‌خواهیم این تاثیرات را به‌صورت گسترده مورد بررسی قرار دهیم.

اگر به یک رابطه دوستانه دقت کرده باشید و آن‌را با رابطه‌ای کاملا کاری مقایسه نمایید، بدون‌شک در رابطه دوستانه همکاری بیشتری اتفاق می‌افتد. یکی از عوامل مهم و موثر پس‌از شبکه‌ سازی‌های موفق، به‌وجود آمدن همکاری بیشتر از سوی تامین کننده است. این همکاری بیشتر، انرژی خود را از روابط ایجاد شده در گذشته و نشست‌هایی که میان افراد اتفاق افتاده است، می‌گیرد.

به هنگام بررسی تامین کنندگان متفاوت برای خرید و تامین محصولی خاص، وجود تعداد زیادی از تامین گنندگان ابتکار عمل را به مامور خرید می‌دهد. امکان بررسی مراکز مختلف تامین برای یک محصول واحد و اطلاع داشتن از موجودی محصولات و دارا بودن اطلاعات کافی فنی از آن، قدرت چانه زنی را افزایش می‌دهد. این اتفاق فقط در زمانی می‌افتد که شما، گزینه‌های متنوع را از گذشته در روابط کاری خود قرار داده و در حفظ آن تلاش کرده باشید.

در دنیای امروز تجارت، سرعت عمل از قابلیت‌های بسیار مهم و مثبت به‌شمار می‌رود. دنیایی که با وجود اینترنت، سرعتش بسیار بیشتر از گذشته شده و کسانی در آن موفق هستند که این توانایی را در خود تقویت کرده باشند. سرعت در دنیای تامین، فقط به سرعت انتقال مربوط نمی‌شود.

بلکه یکی از عوامل موثر در بالا بردن سرعت را می‌توان، داشتن شبکه تامین حرفه‌ای دانست. درخواستی از سوی مشتری برای مجموعه ارسال می‌شود. مجموعه در اولین فرصت اقدام به انتقال درخواست به مامور خرید می‌کند.

در صورتی که از سوی این فرد یا گروه، در گذشته شبکه سازی مناسب انجام شده باشد، شاهد موفقیت خواهید بود. دقیقا در این قسمت داشتن مراکز تامین زیاد می‌تواند، سرعت انتخاب و درخواست را بسیار افزایش دهد. در چنین فضایی، تفاوت مجموعه حرفه‌ای با دیگر گروه‌ها آشکار می‌شود.

با نگاهی دقیق‌تر به چند پاراگراف بالا، به روشنی مشخص می‌شود که گزینه‌ای مهم در میان تمامی آنان وجود دارد. در تمامی موارد بالا، توانایی انتخاب محصولی با کیفیت و قیمت مناسب‌تر نیز دیده می‌شود.

شما به‌صورت کامل تامین کننده خود را می‌شناسید. از کیفیت و قیمت محصولاتش آگاه هستید. پس فقط یک کار کوچک می‌ماند. مقایسه‌ای ساده میان داده‌هایی که در طول زمان و حفظ روابطتان به دست آورده‌اید. شاید این قسمت از کار، یکی از شیرین‌ترین مراحل آن باشد که به راحتی بتوانید، یکی از مشکل‌ترین مراحل را پشت سر بگذارید.

با مرور مطالب بالا، می‌توانیم نتیجه بگیریم که یکی از روش‌های استاندارد برای موفقیت افراد با عنوان شغلی مامور خرید، شبکه سازی است. این کار باعث افزایش سرعت، دقت و سود برای مجموعه خواهد شد.

همچنین یکی از بهترین پارامترها برای سنجش توانمندی شغلی این افراد است. مجموعه صدراگیفت با همکاری چنین متخصصانی در امر تامین و خرید، توانسته بهترین خدمات ممکن را به مشتریانش ارائه دهد.

جعبه پذیرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *