مشتری و وفاداری

هدیه بهترین روش برای به دست آوردن و حفظ بازار

هدیه تبلیغاتی
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

داستان ایده نوشتن این مقاله در خصوص هدیه تبلیغاتی در پاییز سال 1396 زمانی که در حال مطالعه کتاب بازاریابی خلاق آقای فیلپ کاتلر بودم به ذهنم خطور کرد.

با مطالعه این کتاب یاد اقیانوس سرخ و اقیانوس آبی که در خصوص بازار رقابتی شدید کسب و کارها و راه های برون رفت از آنها است، افتادم.

در این کتاب آقای کاتلر مطرح می کند که، تمرکز شدید کالاهای مصرفی بسته بندی شده، افزایش شدید مارک ها و برند ها، کوتاه شدن دوره عمر محصولات، ظهور فناوری های دیجیتال، تنوع در یک محصول خاص، اشباع تبلیغات تجاری، افزایش قدرت تصمیم گیری مشتری، فشرده تر شدن بازار به واسطه وجود رقبای زیاد و… همه دلائلی هستند که ضرورت تفکر خلاقانه و بازاریابی خلاق توسط کسب و کارها را نمایان می سازد.

هدیه راهی برای جلب توجه مخاطبین هدف

مهمترین وظیفه کسب و کارها جلب توجه مشتریان است تا بتوانند نظر آنها را به سمت خدمات و محصولات خود جلب کنند. یکی از راه های اثربخش و ماندگار در جلب توجه مشتریان ارائه هدیه های جذاب و خوب به مشتریان است. چه برای جلب مشتریان جدید و چه در مرحله برنامه های وفاداری مشتری در انتهای چرخه عمر مشتری.

هدایای تبلیغاتی خلاقانه موضوع داغی است که در سال های اخیر توجه مردم و کسب و کارها را به خود جلب کرده اند. در این حوزه، زمینه اصلی افزایش فروش اقلام تبلیغاتی، کاهش قیمت ها است که به یک عادت در این صنعت تبدیل شده است.

استراتژی که ما در صدرا به شدت آن را دنبال می کنیم و بیش از دوازده سال است که به عنوان رهبر قیمت در ارائه هدایای تبلیغاتی ارزان در بازار شناخته می شویم.

کسب و کارهای مختلف در جستجوی راه هایی برای به دست آوردن بازارها به روشی به غیر از “جنگ های قیمت” هستند و در این بین، اقدامات ارتقاء فروش توجه رسانه ها و توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است. کسب و کار برای به دست آوردن بازار، با استفاده از روش های تبلیغاتی اکنون بیش از پیش به سمت صنعت هدایای تبلیغاتی روی آورده اند.

ست هدیه تبلیغاتی

آنچه باید در انتخاب هدیه بدانید

 1. روش انتخاب هدیه
 2. توصیه انتخاب هدیه
 3. توسعه
 4. وضعیت صنعت
 5. روند بازار
 6. انواع دسته بندی
 7. ارزش های اساسی

چگونه هدیه انتخاب کنیم؟

اولین گام برای خرید محصولات تبلیغاتی بستگی به شناخت دقیق نیاز مشتری دارد. آیا این هدیه قرار است به کارکنان داده شود؟ آیا این هدیه قرار است به مشتریان جدید داده شود؟ آیا این هدیه قرار است به مشتریان وفادار داده شود؟

آیا مشتری قصد خرید هدیه تبلیغاتی نفیس در تعداد محدود دارد یا هدیه تبلیغاتی ارزان قیمت در تعداد بالا؟ آیا مشتری هدیه تبلیغاتی عجیب و غریب می خواهد؟ آیا مشتری به دنبال خرید هدایای تبلیغاتی خاص و جدید است یا هدیه تبلیغاتی خلاقانه؟ 

هر کدام از موارد فوق که باشد، مشتری هنگام خرید محصول، اکثریت مصرف کنندگان وارد دوران مصرف عقلانی می شوند و قیمت پایین تر محصولات و ارزش افزوده بیشتر در قبال پرداخت یکسان را دنبال می کنند. این موضوع درخصوص هدایای تبلیغاتی نمایشگاهی نمود بیشتری دارد.

روش های ارتقاء مناسب (تامین نیازهای مختلف مشتری) به همراه کیفیت محصول و خدمات، کلید موفقیت برنده شدن در بازار هدیه های تبلیغاتی است.

هدایای تبلیغاتی

توصیه هایی برای انتخاب هدیه تبلیغاتی

برای ارتقاء برند کسب و کارتان، جلب توجه مشتریان جدید، ابراز وفاداری به مشتریان قدیمی، توجه و قدرشناسی از کارکنانتان ابتدا باید یک هدیه تبلیغاتی خوب را انتخاب کنید.

الزام انتخاب هدیه تبلیغاتی خوب این است که مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد وگرنه که عملا هم پول خود را دور ریخته اید و هم هدیه تبلیغاتی یک ابزار ضد تبلیغ برای برند شما شده است.

هدیه ای که می تواند راحتی را برای زندگی فرد یا خانواده مورد نظر مخاطب ایجاد کند. برای همین هم امروزه به هدایای تبلیغاتی، هدایای ارزش افزوده نیز می گویند.

با توجه به محدویت های مالی و شرایط اقتصادی برای اینکه بتوانید در بازار رهبری قیمت را داشته باشید، ضروری است تا در چرخه اکتساب صنعت در کسب و کارخودمان یکپارچگی ایجاد نمایید تا ارزش افزوده بیشتر با قیمت مناسب تر و پایین تر را بتوانیم برای مخاطبین داشته باشیم.

صدرا با همکاری تامین کنندگان، چاپخانه ها و توزیع کنندگان خود که به صورت شرکای راهبری صدرا محسوب می شوند، توانسته است این یکپارچگی را به خوبی ایجاد نمایید.

صدراگیفت

وضعیت صنعت هدایای تبلیغاتی

تقاضای بازار با سرعت زیادی در حال تغییر است و این موضوع منجر به تغییرات سریع در تولید کنندگان و تامین کننندگان هدیه می شود. بنابراین، چه کسی می تواند محصولات را سریعا راه اندازی کند، چه کسی می تواند به طور پیشگیرانه بازار را اشغال کند و مشتریان را برنده کند.

در صنایع سنتی، کل چرخه تولید و چرخه گردش کار، مدت زمان زیادی را شامل می شود، این نه تنها به این معنی است که آنها نمی توانند به سرعت به بازار پاسخ دهند، بلکه به این معنی است که مقدار زیادی از منابع در کل چرخه استفاده می شود.

استفاده از فناوری اطلاعات می تواند به طور همزمان دو مشکل فوق یعنی هزینه و زمان را حل کند و به سرعت به تقاضای بازار برساند و هزینه های زمان را کاهش دهد.

در سال های اخیر، هدایای تبلیغاتی به تدریج به تمرکز توجه تبدیل شده است. هدیه تبلیغاتی با علامت های تبلیغاتی شرکت یا شعار تبلیغاتی یک راه موثر برای شرکت ها برای افزایش آگاهی برند است. از آنجا که هدایای تبلیغاتی اغلب باید با محصول ارائه شوند، باید ویژگی های متمایز محصول یا شرکت را داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف برند به زبان ساده و خودمانی را مطالعه فرمایید

اقلام تبلیغاتی اغلب با قیمت پایین به فروش می رسند، اما بسیاری از شرکت ها نیز مایل به استفاده از مواد با کیفیت بالا و فن آوری های جدید برای بهبود کیفیت محصولات و جذب مشتری هستند.

قیمت مواد اولیه تاثیر زیادی بر صنعت هدایای تبلیغاتی به طور کلی دارد. قیمت دلار، قیمت نفت، مواد نساجی، فلزات و پلاستیک همه بر هزینه هدایای تبلیغاتی تأثیر می گذارد.

هدایای تبلیغاتی پوشیدنی بزرگترین بخش از همه آیتم های تبلیغاتی را تشکیل می دهند. بنابراین نوسانات قیمت مواد نساجی بیشتر مربوط به صنعت نساجی و پتروشیمی است.

محصولات بسیار متنوعی در صنعت اقلام تبلیغاتی وجود دارد، از جمله خودکار تبلیغاتی، لیوان سرامیکی، لیوان حرارتی، ماگ، لیوان حرارتی، بج سینه، ساک دستی پارچه ای، ساک دستی کاغذی، انوع هدیه تبلیغاتی پوشیدنی، تی شرت تبلیغاتی، چترهای تبلیغاتی، کلید های تبلیغاتی و USB و لوازم جانبی تبلیغاتی، وسایل نوشت افزاری نظیر خودکار، کیف و کفش تبلیغاتی، کلاه تبلیغاتی، لیوان تبلیغاتی، لیوان کاغذی، پیکسل و پیکسل سنجاقی، فلش مموری تبلیغاتی، تندیس، لوح تقدیر، هدیه تبلیغاتی مدیریتی، ساعت تبلیغاتی و هزاران محصول تبلیغاتی دیگر.

تبلیغات

انجام خدمات ارزش افزوده بر روی هدایای تبلیغاتی نیز نقش بسزایی در قیمت و کیفیت این اقلام دارد. حکاکی لیزر یا برش لیزری، چاپ، بسته بندی هدیه و… از جمله این خدمات هستند که هر کدام داستان‌های خودشان را دارند که آگاهی مشتریان از این فرآیندها و داستان‌ها کمک بسزایی به آنها در تصمیم‌گیری می‌نماید.

روند بازار هدیه های تبلیغاتی

بر اساس تجزیه و تحلیل روندها و پیش بینی بازار، حفاظت از محیط زیست و استفاده کمتر از کربن در روند تحقیق و توسعه نوآوری هدیه های تبلیغاتی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در تولید هدیای تبلیغاتی بیشتر خواهد شد.

توجه به این موضوع می تواند دریچه های جدید از کارآفرینی و تولید محصولات تبلیغاتی جدید را در پی داشته باشد. از سوی دیگر، در دوره آینده، محصولات کاربردی مانند تقویم چند منظوره با رادیو و لوازم جانبی USB توسعه خواهند یافت. 

چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده اقلام و هدیه های تبلیغاتی در دنیا محسوب می شود. ایجاد آگاهی از نام تجاری، نوآوری مستقل و به طور مداوم بهبود کیفیت محصولات، به عنوان اولویت اصلی صنعت هدایای تبلیغاتی این کشور تبدیل شده اند؛

در عین حال، آنها نیاز به افزایش فشار قیمت مواد اولیه، انتقال مواد اولیه به بازار محلی و کاهش هزینه های تولید را دارند، ولی با این وجود هدایای تبلیغاتی چین نیز دارای مزیت قابل توجهی در قیمت هستند. لذا بخش قابل توجهی از این محصولات موجود در بازار ایران از چین وارد کشور می شود.

هدیه تبلیغاتی به نوعی بیانگر رابطه عاطفی بین شرکت ها و مصرف کنندگان است. برای ساخت یک پل احساسی با مصرف کنندگان، شرکت ها تلاش بیشتری در خرید و استفاده از هدایای تبلیغاتی سرمایه گذاری می کنند.

در مقایسه با قیمت بالای رسانه های تبلیغاتی، هدایای تبلیغاتی کم هزینه تر و موثرتر هستند و یکی از اقدامات ارتقاء پذیری مقرون به صرفه در فروش می باشد. تقاضای روزافزون هدیه تبلیغاتی تبدیل به یک روند اجتناب ناپذیر شده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله چطور برای کسب و کار خود برند بسازیم را مطالعه فرمایید

ست هدایای تبلیغاتی

انواع دسته بندی هدایای تبلیغاتی

هدایای تجاری، این هدایا به ارتقاء محصولات شرکت کمک می کنند و یا به مشتریان اجازه می دهند تا درک بیشتری از نام تجاری، محصول، آخرین تحولات شرکت داشته باشند.

هدایای تشویقی، طرح مشوق کارمندان با استفاده از هدایا جهت پاداش به آن دسته از کارکنانی که فعالانه عمل می کنند و نتایج خوبی دارند، می توانند وفاداری آنها را به شرکت افزایش دهند. این هدایا بیشتر در بخش منابع انسانی مورد استفاده قرار می گیرند.

در فعالیت های تبلیغاتی که برگزار می شود انتخاب هدیه تبلیغاتی بسیار مهم است. هدایای تبلیغاتی انتخاب شده برای فعالیت های تبلیغاتی با توجه به مخاطبین و عوامل زمان متفاوت است و هدایای انتخابی نیز متفاوت خواهد بود. با این حال، به طور کلی، باید اصول زیر را دنبال کنید:

اصل کاربردی بودن

هدیه تبلیغاتی و کاربردی بودن آن بستگی به رضایت مصرف کننده از هدیه دارد. به طور کلی، هدایای کاربردی برای مصرف کنندگان مفید هستند. به عنوان مثال، هدایای تبلیغاتی برای مصرف کنندگان تلفن همراه می توانند هدست ها، باتری ها و سایرلوازم جانبی تلفن همراه باشد.  

اصل ادراک ارزش

اصل حس ارزش باید به درستی درک شود، باید به مصرف کننده این حس دست بدهد که هدیه برایش ارزش ایجاد می کند و نیازی را در او یا خانواده اش برطرف می کند.

عاطفی خوب

هدیه تبلیغاتی عاطفی موجب خواهد شد که مصرف کنندگان احساس کنند که این شرکت همیشه به مشتریان فکر می کند و برای مصرف کنندگان تاثیر خوبی دارد.

اصول خلاقانه

هدیه تبلیغاتی خلاقانه همیشه می تواند توجه مشتریان را جلب کند. هنگام انتخاب هدایای تبلیغاتی، باید خلاقیت محصولات را درک کنیم و تمایل مصرف کنندگان برای خرید را جلب کنیم.

اصل کیفیت

اصل کیفیت به طور کلی توسط اکثر مصرف کنندگان پذیرفته شده و از سوی مصرف کنندگان مورد توجه قرار گرفته است و از منظر صدرا این یکی از مهمترین اصول در صنعت و بازار هدایای تبلیغاتی است.

در انتخاب اقلام تبلیغاتی باید از انتخاب محصولات تقلبی اجتناب کرد، زیرا این اقلام به طور مستقیم به تصویر شرکت در ذهن مصرف کنندگان آسیب می رساند و در نهایت سبب کاهش ارزش تصویر نام تجاری شرکت می شود.

نکته کلیدی در این خصوص این است که تضمین یا گارانتی کیفیت در خصوص هدایای تبلیغاتی چندان کارساز نیست، چرا که اغلب مصرف کنندگان ناراضی از هدایای تبلیغاتی تقلبی به خاطر اینکه محصول را هدیه گرفته اند از ابراز نارضایتی خودداری می کنند و عملا گارانتی محصول بی فایده است، لذا توجه داشتن به اصل کیفیت در هدایای تبلیغاتی یک اصل اجتناب ناپذیر است.

اصول فصلی

اصل فصلی به طور کلی توجه به تغییرات فصلی را در هنگام خرید اقلام تبلیغاتی مورد توجه قرار می دهد. اقلام فصلی می تواند توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کند.

هدایای تبلیغاتی جدید

ارزش های اساسی که هدیه تبلیغاتی برای کسب و کارهای ایجاد می کند

 1. افزایش نام تجاری: نام تجاری و چشم انداز، شرکت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
 2. ایجاد تصویر خوب: ایجاد یک تصویر خوب از کسب و کار در ذهن مشتریان.
 3. فضای تبلیغاتی ارزشمند: هدایای تبلیغاتی، فضاهای تبلیغاتی هدفمند و ارزشمندی هستند، ارزشمندتر از “طلا”.
 4. افزایش احتمال رجوع مشتریان: هدایای تبلیغاتی با افزایش ثبات مشتری، احتمال رجوع مشتریان را افزایش می دهد.

یک دیدگاه برای “هدیه بهترین روش برای به دست آوردن و حفظ بازار

 1. سعید گفت:

  سلام وقت بخیر
  مطلب جالبی بود و البته کامل
  توی این حوزه کمتر اینگونه مطالبی یافت میشه. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *