آموزش تبلیغات

تبلیغات بنری چیست؟ بررسی مزایا و معایب انواع تبلیغات بنری

جایگاه تبلیغات بنری
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

تبلیغات بنری به عنوان یکی از قدیمی ترین، با سابقه ترین و در واقع اولین فرم از تبلیغات آنلاین غیر رایگان شناخته شده است که در قالب گرافیکی و فرمت‌ های مختلف مانند متن، تصاویر، ویدئو و غیره در مقابل کاربران ظاهر می‌ شود و در صورتی که کاربر بر روی آن کلیک کند، مرورگر اینترنت، کاربر را به وب‌ سایت تبلیغ ‌کننده منتقل خواهد کرد. امروز تنوع و گستره کاربرد تبلیغات بنری رشد چشم گیری داشته و می توان از آن جهت جذب مشتری و بالا بردن ترافیک سایت استفاده نمود.

هدف اصلی از تبلیغات بنری، انتقال پیام برند و تبلیغات به بازدید کنندگان وب ‌سایت مورد نظر می باشد. این تبلیغات در بخش ‌های متمایزی از وب ‌سایت ‌ها که به ‌طور خاص برای تبلیغات در نظر گرفته شده ‌اند و در واقع همان بنر نام دارند، ظاهر می ‌شوند.

توصیه می کنیم مقاله { هدایای تبلیغاتی مناسب شب عید } را مطالعه فرمائید.

انواع تبلیغات بنری

بنرهای تبلیغاتی اغلب به‌ صورت مستطیلی شکل بوده و هرچه مستطیل ‌ها بزرگتر باشند نسبت به بنرهای کوچکتر، تأثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. همچنین بنر ها می‌ توانند به ‌صورت ثابت یا متحرک باشند.

انتخاب فرمت مناسب برای آگهی ‌ها به ‌منظور حاصل شدن بهترین نتیجه بسیار مهم است. به طور کلی تبلیغات بنری را به دو نوع استاتیک و داینامیک تقسیم بندی می کنند که در زیر به شرح هر دو مورد می پردازیم.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری استاتیک

منظور از تبلیغات بنری استاتیک، آگهی ‌های ثابت است که پس از انتخاب و درج در محل تعیین شده، هیچ تغییری در اندازه آن‌ ها ایجاد نمی ‌شود. پلتفرم Google Ads دارای 45 اندازه مختلف برای این گونه از تبلیغات می باشد که به فراخور نیاز خود و کسب و کار می توان از آنها استفاده نمود.

مزیت استفاده از تبلیغات بنری استاتیک این است که شکل و اندازه تبلیغ ثابت بوده و به همین جهت می توان آن را دقیقا با طرح برند خود هماهنگ نمود. همچنین در این حالت کنترل دقیق‌ تری روی کاربرانی که آگهی شما را مشاهده می ‌کنند وجود دارد.

اما نقطه ضعف تبلیغات بنری استاتیک در این است که ظاهر مناسبی در تمامی دستگاه ها و پلتفرم ها نداشته و به همین علت امکان از دست دادن نمایش برای کاربر افزایش یافته و به مراتب، کلیک روی آگهی بسیار کاهش می یابد.

تبلیغات بنری دینامیک

تبلیغات بنری دینامیک به آن دسته از آگهی ‌های بنری گفته می شود که تصاویر و متن موجود در آن‌ ها با اندازه و ابعاد متناسب با مقصد یا پلتفرمی که در آن ظاهر می ‌شوند تطبیق پیدا می‌ کند.

این امر باعث می شود تا تبلیغ به تعداد کاربر بیشتری نمایش داده شود و کاربر صرفا به دلیل ظاهر بد نمایش، تبلیغات را نادیده نگیرد. با این حال از معایب تبلیغات بنری دینامیک می توان به محدودیت در انتخاب طرح این آگهی‌ ها اشاره نمود که این امر موجب ظاهری ساده در تبلیغات شده و ممکن است با استانداردهای طراحی شده توسط کسب و کار مورد نظر فاصله داشته باشد.

توصیه می کنیم مقاله { تامین کننده کیست؟ چطور یک تامین کننده مطمئن پیدا کنیم } را مطالعه فرمائید.

مزایای تبلیغات بنری

تبلیغات بنری همچون دیگر تبلیغات دارای مزایا و معایبی می باشند که استفاده از آن ها را برای کسب وکارها با توجه به صنعتی که در آن فعالیت دارند مفید یا غیر مفید نموده است. از مهم تریم مزایای تبلیغات بنری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تبلیغات بنری جذابیت گرافیکی دارند. چرا که ذهن انسان تصاویر را راحت تر به خاطر سپرده و به دلیل تصویری بودن تبلیغات بنری، امتیاز بالایی از آن خود نموده است.
 • با استفاده از تبلیغات بنری قدرت برند کسب و کار افزایش می یابد. در بسیاری از موارد کاربران بدون کلیک بر روی تبلیغات، با دیدن آن ها از محصول و خدمات شما آگاه می شوند. امروزه شاهد استفاده بسیاری از برندهای معروف جهان از تبلیغات بنری صرفا به جهت حضور بیشتر و ماندگاری در ذهن مخاطبان هستیم.
 • از دیگر مزایای استفاده از تبلیغات بنری ارزشیابی تبلیغات و کاربران می باشد. بدین وسیله شما با ارزیابی نتایج روزانه و هفتگی تبلیغات بنری از جمله تعداد کلیک، ترافیک وب سایت، نرخ تبدیل به فروش و غیره می توانید کمپین های تبلیغاتی خود را ارزیابی نموده و در صورت نیاز آن را اصلاح نمایید.

مزایای تبلیغات بنری

معایب استفاده از تبلیغات بنری

علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، تبلیغات بنری دارای معایبی هستند که ممکن است یک کسب و کار بعد از بررسی معایب آن به این نتیجه برسد که از این گونه تبلیغات استفاده نکند. معایب تبلیغات بنری عبارت اند از:

 • در صورتی که تبلیغات شما در سایتی قرار گیرد که پر از تبلیغات بنری است، باعث آزار مخاطب و گیج شدن وی گشته و در نهایت نادیده گرفته شدن تبلیغات شما را به همراه دارد.
 • از آنجا که انتشار دهندگان تبلیغات بنری از نکات ساده که قواعد اصلی و مهم در طراحی حرفه ای تبلیغات بنری هستند پیروی نمی کنند، نرخ کلیک آن ها نسبت به سایر روش های تبلیغات آنلاین به شدت پایین است.
 • دیده نشدن تبلیغات در مواقع خاص نیز یکی دیگر از معایب استفاده از تبلیغات بنری است. چرا که در صورتی که کاربری از نرم افزارهای ضد تبلیغات استفاده نماید، تبلیغات بنری نشان داده نشده و این امر یک نقطه ضعف بزرگ برای این گونه تبلیغات به شمار می آید.

کاربرد تبلیغات بنری

از مهم ترین و تاثیرگذار ترین کاربردهای تبلیغات بنری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ریتارگتینگ (فعال سازی مشتریان قدیمی)

یکی از کاربردهای تبلیغات بنری ریتارگتینگ و فعال سازی مشتریان قدیمی می باشد. بسیاری از کسب و کارها به منظور فعال سازی مجدد و فروش محصولات مشابه یا جدید به مشتریان قبلی خود و نیز جذب افرادی که به وب سایت سر زده اند، سبد خرید خود را تکمیل کرده اند اما در نهایت خریدی انجام نداده اند، استفاده می شود.

در این حالت کسب و کار با راه اندازی کمپین ریتارگتینگ که در بسیاری از موارد زیر نظر شرکت های تبلیغاتی انجام می گردد، با استفاده از تبلیغات بنری و به نمایش گذاشتن آن در وب سایت هایی که مشتریان به آن علاقه داشته و روزانه به آن سر می زنند، مشتریان را به جذب دوباره و کلیک روی لینک وب سایت تشویق می کنند.

 • افزایش آگاهی نسبت به برند

در بازار رقابتی امروزه دیده شدن هر چه بیشتر نام سازمان و برند یک کسب و کار، می تواند به راحتی موجب موفقیت کسب و کار گردد. در این حالت تبلیغات بنری همچون بیلبوردهای مجازی در نظر گرفته شده و یکی از بهترین ابزارها جهت در معرض عموم قرار دادن نام برند می باشد.

 • معرفی محصولات جدید

هنگامی که یک سازمان محصول جدیدی را به بازار معرفی می‌ کند یا زمانی که به دنبال ورود به حوزه فعالیت یا بازار تازه‌ ای است باید تمام تلاش خود را جهت آگاه سازی مشتریان قدیم و جدید جهت محصول جدید خود به کار گیرد. از آنجا که معرفی محصولی جدید و جذب مشتری در این راستا کاری ساده نبوده و به زمان زیادی جهت آگاه سازی مشتریان نیاز دارد، استفاده از تبلیغات بنری می تواند کمک شایانی به این روند داشته باشد.

هزینه تبلیغات بنری

پس از طراحی و تولید بنر تبلیغاتی توسط کسب و کار یا شرکت های همکار همچون آژانس های تبلیغاتی، متناسب با نوع تبلیغات بنری و فضای تبلیغاتی موجود می بایست هزینه ای پرداخت گردد. پرداخت اجاره بها در تبلیغات بنری به دو شیوه انجام می گیرد.

شیوه اول بر اساس مکان تبلیغ در سایت است که هزینه ای را به عنوان اجاره پرداخت می کنید. شیوه دوم که قدیمی تر و رایج تر می باشد نیز به تبلیغات کلیکی معروف بوده و برند می بایست به ازای تعداد دفعاتی که روی بنر کلیک می شود هزینه ای را پرداخت نماید.

توصیه می کنیم مقالعه { اثر بخشی استفاده از هدایای تبلیغاتی ساخت ایران } را مطالعه فرمائید.

معایب تبلیغات بنری

سخن آخر

با استفاده از تبلیغات بنری می توان به جامعه هدفمندی از مخاطبان دست پیدا کرد. علاوه بر آن با استفاده از تبلیغات بنری می توان رغبت و تمایل کاربران را افزایش داده و آنان را به سمت وب سایت خود و فروش محصولات سوق داد.

از آنجا که ظاهر تبلیغات بنری در جذب مخاطب بسیار مهم بوده و نقش حیاتی دارد، می توان از مشاوره و راهنمایی شرکت های تبلیغاتی در این راستا استفاده نمود تا بدین صورت تبلیغات بنری مناسبی طراحی و تولید گردد.

در این میان به خاطر داشته باشید که برای بهبود عملکرد خود و بهره مندی از یک کمپین تبلیغاتی خوب نیاز است عملکرد تبلیغات بنری خود را بسنجید. از جمله شاخص های مهم در ارزشیابی و سنجش عملکرد تبلیغات بنری می توان به impression یا تعداد دفعات نمایش تبلیغات در صفحه ای که در معرض دید مخاطب است اشاره نمود.

یکی دیگر از مهم ترین شاخص ها، تعداد کلیک می باشد. همچنین می توان متناسب با نیاز و نوع کسب و کار از دیگر شاخص های سنجش عملکرد همچون تعداد بازدیدکنندگان جدید، میزان تعامل و زمان حضور در سایت و همچنین تعداد تبدیل در این راستا استفاده نمود.

در نهایت همان طور که گفته شد تبلیغات بنری استاتیک و دینامیک هر دو از نقاط قوت و ضعف مختص به خود برخوردارند و در چنین حالتی استفاده ترکیبی از این دو می‌ تواند روش مناسبی برای تنوع بخشیدن به استراتژی بازاریابی کسب و کار در استفاده از تبلیغات بنری باشد.

2 دیدگاه برای “تبلیغات بنری چیست؟ بررسی مزایا و معایب انواع تبلیغات بنری

 1. شیما مساعد گفت:

  ممنون از اطلاعات کاملتون 🙏❤️
  من یه رپورتاژ خوندم نوشته بود بنرها میتونن باعث افزایش تعامل مشتری هم بشن، توی اقتصاد آفرین نوشته بود دقیق نمیدونم منظورش چیه و یه بنر چطور میتونه تعامل ایجاد کنه. ممنون میشم اگر کمی راهنمایی کنید 🙏❤️

  1. هدایای تبلیغاتی صدرا گفت:

   سلام و عرض ادب؛
   ممنون از لطفتون.
   باید قبل و بعد محتوا رو هم خوند تا منظور نویسنده رو متوجه شد شاید از این نگاه بیان کرده که فرضا مشتری شما بنر تبلیغاتی شما رو داخل سایت های دیگه ای هم دیده و این اتفاق باعث شده نسبت به برند شما حس بهتر و اعتماد بیشتری پیدا کنه که خوب سبب افزایش تعامل هم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *