آموزش برندینگ

برندسازی یا برندینگ چیست؟

برندسازی چیست
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

همان طور که می دانید برندسازی یا برندینگ از پر اهمیت ترین اهداف بازاریابی می باشد. برندینگ به معنای تلاش برای رسیدن به معروفیت و در واقع شناساندن برند کسب و کار شما در بین اقشار جامعه و یا بازار هدف می باشد. یک برند معتبر و پر قدرت بسیار فراتر از یک نام تجاری و لوگو عمل خواهد کرد.

برندینگ دانشی است که طی آن با برتری دادن به برند کسب و کار می توان به اعتبار و ارزش آن برند افزود. تحقیقات زیادی نشان داده است که کسب و کارهایی که از شروع فعالیت خود به دنبال ایجاد برندسازی قوی بوده اند و از استراتژی های برندسازی استفاده نموده­اند بسیار زودتر از کسب و کارهای دیگر و در سطح خود یا حتی بالاتر از خود، به فروش و سوددهی رسیده­اند.

بنابراین نقش برندسازی در کسب و کار خود را نادیده نگیرید و در هر بخش و مرحله ای از کسب و کار به سر می برید، در صورتی که از برند معتبر و خوش نامی برخوردار نیستید به فکر اصلاح و بهبود آن باشید.

دلایل اهمیت برندسازی

اهمیت برندسازی در سازمان زمانی مشخص می شود که با تمامی برنامه ریزی های انجام شده و توقعات مدیران رده بالای سازمان جهت روند افزایشی فروش شرکت، روند فروش و سوددهی به درستی انجام نشده و در واقع به سوددهی مورد توقع مدیران بالا دست، نرسیده باشند.

در این مواقع بعد از کمی کنکاش در بین مدیران سازمان، پی برده می شود یکی از مهم ترین اهداف بازارایابی به درستی انجام نگرفته و در واقع تمایزی بین کسب و کار موجود و کسب و کارهای هم سطح برای بهتر دیده شدن وجود ندارد.

چرا که برندسازی باعث ایجاد تمایزی منحصر به فرد می شود که نه تنها برای مشتریان، بلکه برای کارکنان و مدیران سازمان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

دلایل اهمیت برندسازی

از مهم ترین دلایل اهمیت برندسازی می توان موارد زیر را نام برد:

 • برندسازی در ترجیحات مصرف کننده اثرگذار است و در واقع باعث وفاداری مشتری نسبت به برند می شود.
 • برندسازی موجب افزایش درآمد سازمان و افزایش سهم بالاتری از بازار می شود.
 • برندسازی موجب افزایش ارزش برند می شود.
 • برندسازی سدی در مقابل ورود رقبای جدید در بازار است.
 • برندسازی موجب تقویت روحیه کارکنان، افزایش اعتماد به نفس و افزایش بهره­وری آنان می­شود.
 • برندسازی موجب افزایش اعتبار سازمان بین تامین­کنندگان می­شود.
 • برندسازی موجب افزایش وفاد­­اری کارکنان نسبت به سازمان و کاهش نیروی تحلیل رفته می­شود.
 • برندسازی در ذهن مخاطب پیوسته و ثابت حک می­شود.
 • برندسازی موجب جذب سرمایه­گذاران و گسترش فعالیت کسب و کار می­گردد.
 • برندسازی جهت ماندگاری در بازار بین­ المللی یک ضرورت به شمار می آید.

توصیه می کنیم { 5 عامل موفقیت در آژانس تبلیغاتی } را مطالعه فرمائید.

انواع برندسازی

تا کنون با برندسازی و دلایل اهمیت آن آشنا شدید. در حال حاضر برجسته­ ترین و مهم­ترین انواع برندسازی عبارت­اند از:

برندسازی دیجیتال: استفاده از وب برای تجارت، وب سایت، شبکه­های اجتماعی و غیره

برندسازی شخصی: ایجاد اعتبار و شهرت شخصی

برندسازی ملی: برندسازی که طی یک مسئولیت اجتماعی شکل گیرد

برندسازی کشوری: برندسازی و کوشش جهت جذب توریست در راستای کسب و کار

انواع برندسازی

برندسازی گام به گام

برندسازی از مراحل پیوسته­ای برخوردار است که در صورت رعایت آن می توان به هدف نهایی برندسازی و آنچه کسب و کار بدان نیاز دارد رسید. برند سازی نیاز به صرف زمان و صرف هزینه جهت تبلیغات داشته که در صورتی که با استراتژی و رعایت قواعد تبلیغات صورت پذیرد بعد از مدت بسیار کمی نه تنها هزینه تبلیغات بازخواهد گشت بلکه کسب و کار شما را به سود دهی بالایی خواهد رساند.

مراحل برندسازی به تفکیک عبارت اند از:

 • ساخت نام و برند تجاری

برای ساخت نام و برند تجاری کافیست در ابتدای فعالیت خود یک نام مرتبط با حوزه فعالیت کسب و کار خود انتخاب نمایید. امروزه کسب وکارهایی وجود دارند که در میانه راه خود به دلیل عدم برخورداری از نام برند مناسب در بازار هدف خود ناشناخته بوده و بدین منظور در صدد تغییر نام برند خود می باشند. بنابراین بهتر است در ابتدای فعالیت خود نام مناسبی برای کسب و کار خود انتخاب نمایید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

 • مهیا نمودن مزیت­های خاص

در ابتدا لازم است از تمامی جوانب و زیرساخت­های خود مطلع شوید. سپس باید به دنبال بررسی یک سری مزیت­ها و نکات برتر کسب و کار خود باشید تا بتوان با به کارگیری مزیت­ها و متمایز نشان دادن آنان تبلیغات را آغاز نمود. این مزیت می­تواند شامل متفاوت بودن نوع گارانتی، وجود تکنولوژی خاص در محصول، پشتیبانی آن و هر مورد متفاوتی باشد.

 • تبلیغات و جذب مشتری

تبلیغات می بایست به صورت هدفمند و کاملا حرفه­ای آغاز و ادامه پیدا کند تا بتوان پولی که بابت هزینه تبلیغات از دست رفته را جبران و در نهایت به سوددهی رساند. برای تبلیغات بهتر است از افراد متخصص این حوزه و آژانس­ های تبلیغاتی که مسئول راه ­اندازی کمپین­ های تبلیغاتی هستند استفاده کنید. چرا که شرکت های تبلیغاتی با داشتن تخصص بالا در زمینه تبلیغات می توانند در پول و زمان شما صرفه جویی کرده و در نهایت خروجی مطلوبی ارائه دهند.

 • بررسی و تحلیل رفتار مشتریان و توجه به بازخوردها

بعد از شکل گیری فعالیت و تبلیغات گسترده انجام شده، افرادی به کسب و کار شما رجوع کرده و به دنبال خرید و یا استفاده از خدمات می باشند. بدین منظور کافی است رفتار آنان را مورد ارزیابی قرار داده تا در صورت نیاز به رفع و اصلاح مواردی خاص سریعا اقدام نمایید.

همچنین با ارزیابی رفتار مشتریان می توان نسبت به آینده و اهداف آتی، دید بهتری پیدا کرد و شرایط مناسب­تری را برای مشتریان و نیازهای آنان فراهم نمود.

توجه به نظرات و بازخورد مشتریان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که برقراری ارتباط با مشتریان کمک شایانی به بزرگ شدن برند شما خواهد نمود.

 • ایجاد ایده­پردازی و نوآوری

ایده­پردازی و نوآوری یکی از اقدامات مهم در مراحل برندسازی می باشد. چرا که بدین روش می­توان تمایزی بین کسب و کار خود و دیگران ایجاد نمود و این امر باعث به وجود آمدن طیف وسیعی از مشتریان که به دنبال رفع نیاز خود با ایده­های جدید هستند خواهد شد.

 • توسعه مداوم و تعامل سازنده

یکی از اوامر مهم در برندسازی توسعه مداوم می باشد. به یاد داشته باشید بعد از مدتی و در زمانی که وضعیت کسب و کار در حالت کنترل شده قرار دارد توسعه را دست کم نگیرید. برای توسعه کسب و کار بهتر است مدام در جنب و جوش بوده و کسب و کار خود را از یکنواختی خارج نمایید.

 • انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به شکل گسترده

لازم است از هر فرصتی جهت انجام فعالیت­های فرهنگی و اجتماعی استفاده نمایید. این امر به شما جهت دیده ­شدن بیشتر کسب و کارتان و افزایش محبوبیت در بازار هدف کمک شایانی خواهد نمود. در فعالیت های گروهی و فرهنگی امکان تعامل با افراد دیگر بیشتر بوده و می توانید در زمینه های مشترک در ارتباط با کسب و کار با همکاران دیگر مشارکت نمایید.

 

خودکار تبلیغاتی و جاکلیدی تبلیغاتی و...

توصیه می کنیم { برند چیست به زبان ساده و خودمانی } را مطالعه فرمائید.

و اما پر رنگ ترین هدف برندسازی چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد، برندسازی از اهمیت بالایی برخوردار است و دلایل زیادی برای پر اهمیت بودن آن وجود دارد. ولی جالب است بدانید که پر رنگ­ترین و مهم­ترین دلیل برندسازی تاثیر­گذاری در ترجیحات مصرف کننده و به عبارتی وفاداری مشتری نسبت به برند شناخته شده می باشد.

کسب و کارهای مختلف با توجه به سطح کسب و کار خود، بازار هدف، مشتریان و دیگر پارامتر­های مد نظر از جمله بودجه، جهت برندینگ کسب و کار خود استراتژی­هایی تبیین می کنند و تلاش می کنند بودجه بالایی را در بازاریابی و تبلیغات جهت رسیدن هرچه سریع­تر به برند مورد نظر خود در نظر بگیرند.

آژانس­های تبلیغاتی از آن دسته شرکت­هایی هستند که جهت برگزاری و انجام کمپین­های تبلیغاتی فعالیت می کنند. این گونه شرکت­ها با ارائه خدمات فوق ویژه و منحصر به فرد خود نیز در واقع باعث برندسازی کسب و کار مورد نظر و برندسازی کسب و کار خود می شوند.

چرا که در صورتی که مشتری شرکت های تبلیغاتی از کار خدماتی و کمپین های شرکت فوق جهت برندسازی کسب و کار راضی باشد، وفاداری وی نسبت به شرکت تبلیغاتی بالا رفته و در صورت نیاز دوباره، قطعا به آن رجوع خواهد نمود.

یکی از  اقداماتی که یک آژانس تبلیغاتی علاوه بر انجام درست کمپین واگذار شده به او و استراتژی­های مربوط به آن، در راستای جذب مشتری و بالا بردن وفاداری وی می تواند انجام دهد در نظر گیری یکسری هدایای تبلیغاتی برای مشتریانی است که احتمال ثابت ماندن و وفاداری و ادامه همکاری با آنان بالاست. بدین منظور می توان از  انواع هدایای تبلیغاتی ، ست های هدیه چرم، درج لوگو و آرم کسب و کار روی اقلام دفتری و هدیه دادن به مشتری و غیره استفاده نمود.

جالب است بدانید که تنها با کارهای بسیار کوچک و به پاس قدردانی از اعتماد مشتری می توان وی را متعهد و وفادار به ادامه همکاری با کسب و کار شما نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *