آموزش تبلیغات

7 مرحله لازم برای طراحی لوگو حرفه ای و کارآمد

لوگو
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

قبل از آن که در مورد اقدامات و نکاتی که لازم است در هنگام طراحی لوگو یا آرم تجاری یک کسب و کار به خاطر داشته باشیم صحبت کنیم، قصد داریم تعریف کوتاهی از لوگو بیان کنیم.

به صورت کلی، لوگو یک نشانه گرافیکی یا نماد گرافیکی است که توسط شرکت ها، سازمان ها و اشخاص برای ایجاد یک نشان تجاری استفاده می شود.

لوگو ها معمولا هویت اصلی یک برند را به نمایش می گذارند. به طور مثال وقتی لوگوی تیک روی لباس های ورزشی به چشم مخاطب دیده می شود به طور ناخودآگاه به یاد برند نایک می افتد.

همین اتفاق در قبال مابقی برندها از جمله کوکاکولا، کی اف سی و بسیاری از کسب و کارهای ایرانی همچون نان سحر، ایران خودرو یا غیره نیز صادق است.

یک لوگو یا آرم تجاری می تواند ترکیبی از حروف، نشانه ها، نمادی خاص، چهره برند و غیره باشد. طراحی یک لوگوی خاص و کارآمد از اهمیت بالایی برخوردار است و در محبوبیت برند نزد مشتری تاثیرگذار است.

در فرآیند طراحی لوگو می بایست توجه داشت که لوگو، به عنوان یک بازاریاب یا عاملی برای فروش محصولات و خدمات عمل نمی‌ کند؛ بلکه هدف اصلی آن در وهله اول به دست آوردن اعتماد مخاطبان به برند و تثبیت آن در ذهن است که این امر به نوبه خود باعث می شود تا مخاطبان جهت استفاده مجدد از محصول یا خدمات کسب و کار شما ترغیب شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف برند به زبان ساده و خودمانی را مطالعه فرمایید

مراحل طراحی لوگو کارآمد و قدرتمند

طرح اولیه

طرح های اولیه ای که به صورت دستی روی کاغذ ایجاد می شوند اولین مرحله در طراحی یک لوگوی تاثیر گذار و کارآمد است. بدین ترتیب، کار ابتدایی طراحی لوگو را با کشیدن چندین طرح اولیه یا ایده آغاز کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده می توانید به ایده اصلی دست پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که طراحی لوگو و پیاده سازی ایده زمان بر بوده و ممکن است چندین بار نیاز به تغییر یا اصلاح طراحی های خود داشته باشید.

هر طرحی که مشاهده آن شخص شما را به وجد آورد، احتمالا می تواند سبب خوشحالی دیگر افراد نیز شود که نکته مهمی در طراحی لوگو محسوب می شود. به همین جهت با کمی جستجو در اینترنت می توان طرح های اولیه زیادی را برای لوگوی خود پیدا کنید و در طراحی لوگو از آنها الهام بگیرید.

خلاقیت

در طراحی لوگو لازم است از خلاقیت خود استفاده کنید. هر طراح خلاقیت های خاص خود را داراست و طبیعتا هیچ دو طراحی همانند یکدیگر فکر نمی کنند.

در نهایت هدف تمامی طراحان لوگو این است که بتوانند برای یک برند، لوگو های مناسبی طراحی کنند تا بدین وسیله برند به خوبی به مخاطبان سازمان معرفی شود. بنابراین داشتن خلاقیت در طراحی لوگو می تواند شما را در این مسیر به نتایج بهتر و قابل قبول تری برساند.

از طرفی، بهترین لوگوها و تاثیر گذارترین آنها در ذهن مشتری، ساده ترین لوگوها هستند. لازم نیست نکات و نوشته های زیادی را در لوگوی خود بگنجانید.

به یاد داشته باشید که لوگو متناسب با نیاز، در جایگاه های مختلف و در ابعاد و حالات مختلفی استفاده می شود و در بسیاری از موارد ممکن است جزییات شما خوانا نباشد یا در مواردی همچون چاپ های با ابعاد کوچک، جزئیات از دست برود. بنابراین تلاش کنید تا در ساده ترین حالت ممکن به بالاترین هدف از طراحی لوگو دست پیدا کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله تکنیک ها و روش های چاپ و تبلیغات را مطالعه فرمایید

تقارن در طراحی

در طراحی لوگو تعادل و تقارن از اهمیت زیادی برخوردار است. ذهن انسان به طور خودکار نسبت به اشکال و طرح های دارای تقارن و تعادل واکنش مثبت تری نشان می دهد.

همچنین در طراحی لوگو سایز نیز دارای اهمیت بوده به طوری که می بایست لوگو در هر سایز و اندازه ای که قرار می گیرد، خوانا و تاثیرگذار باشد.

برخی اوقات در هم شکستن قوانین و تابع نبودن از متقارن و متعادل بودن در طراحی لوگو در به یاد ماندن آن در ذهن مخاطب بسیار تاثیر گذار است. اما لازم است در طراحی چنین لوگوهایی تجربه های لازم وجود داشته باشد و عدم تقارن طراحی نیز به خوبی و زیبایی به وجود آمده باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با انواع فرمت های فایل لوگو را مطالعه فرمایید

استفاده از رنگ های تاثیرگذار

یکی دیگر از نکات مهم و قابل توجه در هنگام طراحی لوگو و یا آرم تجاری استفاده از رنگ های خاص و تاثیر گذار می باشد. اگر به پیرامون خود دقت کرده باشید، شما به عنوان یک مخاطب برخی از برندها را فقط با رنگ خاص و منحصر به فرد آن ها می شناسید و به محض دیدن آن یاد برند مورد نظر می افتید.

به طور مثال رنگ سبز سوسمار برند لاگوست از جمله معروفیت های خاص در دنیای لوگو و آرم تجاری می باشد و به قدری خود را متمایز نموده است که به راحتی از رقبا قابل شناسایی است.

جالب است بدانید آگاهی از تاثیر رنگ ها و به عبارتی روانشناسی رنگ ها می تواند به شما در هنگام طراحی لوگو کمک شایانی کند. به طور مثال استفاده از رنگ هایی که در یک خانواده قرار می گیرند همچون ترکیب رنگ های گرم مانند رنگ قرمز، نارنجی و زرد ایده ای جالب به نظر می آید. همچنین در ترکیب دو رنگ سیاه و سفید باید احتیاط های لازم صورت گیرد.

شکستن قوانین گاهی اوقات خوب به نظر می رسد اما می بایست دلیل کافی و آگاهی لازم را برای شکستن این قوانین داشته باشیم.

ساعت تبلیغاتی

در نظر گرفتن فعالیت سازمان

برای این کار لازم است قبل از شروع کار، در مورد سازمان و مخاطبان او تحقیق کرد. این قضیه کمک می کند تا در همان ابتدای کار با بهترین سبک طراحی برای سازمان مورد نظر آشنا شوید.

از طرفی هدف برجسته لوگو به یاد سپاری آسان آن در ذهن مخاطبان است. بنابراین به یاد داشته باشید که طراحی لوگو می بایست به گونه ای انجام شود که هدف اصلی طراحی آن را پوشش دهد.

به طور کلی طراحی لوگو باید به گونه ای باشد که بتواند یک زنجیره ارتباطی بین مخاطبان و صاحبان کسب و کار ایجاد نماید. بنابراین درک خواسته های سازمان در کنار درک خواسته های مشتریان و طراحی در جهت تحقق اهداف هر دو از الزامات طراحی لوگو می باشد.

لوگو باید نام تجاری را به رسمیت بشناسد و بتواند نام تجاری را فورا در ذهن مخاطب القا کند. چند نمونه از لوگوهایی که توانسته اند نام تجاری را به راحتی و با منطق به مشتری منتقل کنند، کوکاکولا، پپسی، مک دونالد و نایک و امثال آن می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله برندبوک چیست و چگونه طراحی می شود را مطالعه فرمایید

مدرن و به روز بودن

سعی کنید در هنگام طراحی لوگو و آرم تجاری، طبق روند های روز و مدرنیته عمل کنید و طراحی خود را به سرانجام برسانید. هنگامی که یک روند طراحی در جامعه جا می افتد به طور ناخوداگاه در نظر مردم نیز جذاب جلوه می کند.

اگر می خواهید لوگوی شما از امروز تا سال ها بعد ارزش داشته باشد بر اساس طراحی روز اقدام به ساخت لوگو کنید و در صورت نیاز در آینده می توانید آن را تغییر دهید. به طور مثال در سال های اخیر گرایش گسترده ای در میان طراحان برای طراحی با رویکرد طراحی تخت و یا فلت ایجاد شده است.

طراحان لوگو نیز به دنبال استفاده از این ترند و طراحی لوگوی به شکل تخت می باشند. کافی است سری به سایت های مایکروسافت و ای بی بزنید تا به تغییر لوگوی قبلی آن ها به لوگوی تخت پی ببرید.

طراحی چندین لوگوی مختلف

بهتر است چندین طرح برای مشتری خود طراحی کنید تا به او امکان انتخاب از بین چندین طرح پیاده سازی شده را بدهید. بعد از طراحی و نمایش لوگوها به مشتری، امکان تغییرات جزئی برای او وجود دارد و بدین وسیله می توان طراحی لوگو را به سرانجام رساند.

به یاد داشته باشید که احترام به سلیقه و خواسته مشتری در الویت قرار داشته و نمی توان سلیقه خود را به وی تحمیل کنید. برای ساخت لوگوهایی که پیام آنها قابل تشخیص باشد، باید از تمامی عناصر از جمله اندازه، سبک، رنگ، تایپوگرافی و غیره استفاده شود.

بهتر است طرح آماده شده را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی به صورت معکوس ببینید؛ چرا که اگر بتوانید لوگوی تجاری را به صورت معکوس نیز تشخیص دهید، در این صورت یک لوگو خوب را طراحی نموده اید.

هدایای تبلیغاتی خلاقانهنتیجه گیری

به یاد داشته باشید که لوگوها در دنیای واقعی در معرض دید مخاطبان بسیار زیادی قرار می گیرند که یا مشتریان فعلی یک کسب و کار بوده و یا می توانند جز مشتریان آتی سازمان به شمار آیند.

در بسیاری از موارد روی بیلبوردهای شهر، اتوبوس ها، مترو و در مکان های مختلف با لوگوهای متعددی روبه رو می شوید. در این هنگام توجه به این که آیا چنین لوگویی برای مشتری و مخاطب قابل تشخیص است یا خیر می تواند به شما جهت طراحی لوگو کمک زیادی نماید.

پیشنهاد می کنیم مقاله 7 قانون طلایی در طراحی بیلبورد تبلیغاتی را مطالعه فرمایید

همچنین یک برند کارآمد دارای هویت بصری جذابی می باشد و پیام خود را به خوبی به مخاطب انتقال می دهد. استفاده از طراحی های پیچیده و عجیب می تواند سبب جلب توجه بیشتر مخاطبان شود.

بنابراین ادغام یک طرح ساده برای لوگو، همراه با طرحی متفاوت و خاص می تواند به عنوان یک لوگوی جذاب، مخاطبان زیادی را جذب نماید.

برای طراحی لوگو لازم است از متخصصین حاضر در این حوزه کمک گرفت تا بتوان با صرف هزینه معقول و زمان مناسب، به بهترین طرح متناسب با اهداف سازمان دست پیدا نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *