مامور خرید حرفه ای, مشتری و وفاداری

انتخاب هدیه مناسب برای کسانی که دوست شان داریم

انتخاب هدیه
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

تصمیم دارم به مناسبت فارغ التحصیل شدن صمیمی ترین دوست خودم، به او یک کادو هدیه بدهم، یک کادو خاص و ارزشمند برای کسی که دوست چندین و چندساله ام است.

اما تصمیم گیری برای اینکه چه بخرم برایم کمی دشوار است و نمی توانم برای هدیه ای که می خواهم بدهم چیزی انتخاب کنم. راستش به نظرم خرید برای یک نفر دیگر، سخت تر از خرید برای خودم است.

توصیه می کنیم مقاله { تصمیم گیری برای خرید سخت است } را مطالعه فرمائید.

یک کادو خاص با قیمت مناسب

از طرفی فکر می کنم برای اینکه هدیه خاص و منحصر به فرد باشد، آن را اینترنتی خرید کنم. چندباری برای خودم اینترنتی خرید کرده ام و بنظرم بد نیست این بار هم شانس خودم را برای خرید اینترنتی هدیه امتحان کنم.

چون برحسب تجربه از خریدهایی که داشته ام، متوجه شدم بعضی وقت ها اینترنت اجناسی دارد که کمتر در مغازه های شهر می توان لنگه اش را پیدا کرد و می شود با قیمت مناسب تری آن ها را تهیه کرد.

تازه با این روش خرید، نیازی نیست چند ساعت زمان اختصاص بدهم و برای خرید چشمم به اجناس مغازه های شهر باشد و نهایتا به ناچار یکی را بخرم و به خانه بیاورم.

اما مسئله این است که چه بخرم؟ چه کادویی صمیمی ترین دوستم را بیش از همه خوشحال و شگفت زده می کند؟

فوت و فن خرید کادو در 3 شماره

حتما خرید کادو هم یک سری فوت و فن هایی دارد که بتوان بهترین و مناسب ترین هدیه را تهیه کرد. طبق تحقیقاتی که داشتم، فهمیدم که به طور کلی یک هدیه باید دارای 3 ویژگی باشد تا بگوییم آن بهترین و مناسب ترین هدیه است:

 • مفید بودن
 • شگفت زده شدن
 • باکیفیت بودن

هدیه باید مفید باشد

وقتی شما تصمیم دارید برای کسی هدیه بدهید، قبل از همه توجه داشته باشید که آن شخص معمولا چه وسایل و لوازمی را بیشتر استفاده می کند.

قطعا هیچ کدام از ما دوست نداریم هدیه ای که می دهیم در یک گوشه از کمد یا انبار خانه جای بگیرد و شخص هدیه گیرنده نسبت به آن بی اعتنا باشد. از طرفی خودمان هم معمولا وقتی هدیه می گیریم، بیشتر تمایل داریم هدایایی دریافت کنیم که برای ما بیشترین کارایی را دارند.

لیوان تبلیغاتی

هدیه های همیشه هدیه

حتما شنیده اید که بعضی از هدیه ها آنقدر به درد نخور هستند که مثل قانون پایستگی انرژی هیچگاه از بین نمی روند و از یک هدیه گیرنده به دست هدیه گیرنده بعدی منتقل می شوند.

این حکایت هدیایی است که به درد هدیه گیرنده نمی خورند. بنابراین لازم است در هنگام خرید هدیه از خود بپرسیم که آیا برای شخص هدیه گیرنده کارایی دارد؟

هوشمندانه هدیه بدهید

برای اینکه بدانید شخصی که می خواهید به او کادو هدیه بدهید، به چه چیزی نیاز دارد، می توانید یک یا دو هفته قبل تر، به صحبت های او با دقت گوش کنید و با پرسیدن سوال هایی، به طور نامحسوس سرنخ هایی از آن چه که او نیاز دارد مطلع شوید.

من فکر می کنم یکی از چیزهایی که برای دوست من کاربرد دارد، پاور بانک باشد. برای اینکه هر زمان با دوستم قرار ملاقات داریم، اغلب فراموش می کند موبایل خود را از قبل شارژ کند و معمولا یا خاموش است و یا شارژ کم دارد.

آخرین بار همین چند روز پیش بود که گوشی دوستم بخاطر شارژ نداشتن خاموش شد، درست زمانی بود که به آن احتیاج داشت و با افسوس گفت: باید یک راه حلی برای این موضوع پیدا کنم. البته باید بیشتر فکر کنم، شاید او به چیزهایی احتیاج داشته باشد که اولویت خرید بیشتری دارند.

توصیه می کنیم مقاله { عوامل موثر بر تصمیم سازی برای یک خرید موفق } را مطالعه فرمائید.

اگر به هیچ چیز احتیاج نداشت!؟

اگر فکر می کنید که شخص هدیه گیرنده به چیزی نیاز ندارد و هیچ سرنخی از صحبت های او دریافت نکردید، اشکالی ندارد. شما می توانید هدیه ای بخرید که احتمال می دهید، او به آن علاقه دارد.

مثلا اگر شخص هدیه گیرنده علاقه به نوشتن شعر دارد و اوقاتی را به نوشتن شعر اختصاص می دهد، خرید یک خودنویس بسیار زیبا و خاص می تواند هدیه با ارزشی برای او باشد.

یا اگر فکر می کنید شخص هدیه گیرنده به صنایع دستی و هنرهای سنتی علاقه دارد، می توانید از صنایع دستی که در شهر و یا کشورمان مرسوم نیست، به او هدیه دهید.

هدیه باید شگفت انگیز باشد

هدیه شگفت انگیز

همین که هدیه ما مشابه هدایایی که متداول است نباشد، این خود یک گام رو به جلو است برای اینکه شخص هدیه گیرنده از هدیه ما هیجان زده شود. گفتم متداول، حتما جوراب روز مرد برایتان تداعی شد که می شود به آن، عنوان متداول ترین کادو روز مرد را نسبت داد.

اگر هدیه دقیقا آن چیزی باشد که شخص هدیه گیرنده به آن نیاز دارد، می تواند برای او شگفت انگیز باشد. تصور کنید با دوستم در روزی که می خواهم هدیه بدهم، قرار بگذاریم و طبق معمول گوشی اش خاموش شود و من مثل سوپرمن کادوئم را به او تقدیم کنم.

هدیه بدون مناسبت

البته یک روش دیگر شگفت زدگی در فرد هدیه گیرنده این است که بدون مناسبت و زمانی که اصلا انتظار دریافت هدیه را ندارد، به او هدیه بدهیم.

یک هدیه باید باکیفیت باشد

اگر هدیه مفید و شگفت انگیز باشد اما مدت کوتاهی دوام داشته باشد، قطعا هدیه خوبی نمی تواند باشد. منظور از هدیه باکیفیت، گران بودن آن نیست، بلکه توجه کردن به کیفیت در هنگام خرید است.

به نظرم اگر بخواهم یک شارژر قابل حمل باکیفیت هدیه بدهم، لازم است حتما گارانتی معتبر داشته باشد و متعلق به برندی باشد که در زمینه کیفیت شناخته شده است همچنین ظرفیت و توان آن نیز اهمیت دارد.

اینترنتی هدیه بخرید

خرید اینترنتی هدیه برای کسانی که از اینترنت استفاده چندانی نمی کنند و یا کسانی که به طور مداوم از فروشگاه های اینترنتی خرید نمی کنند، به نظر کار پرریسک و ترسناکی است.

با این حال، خرید اینترنتی هدیه یک روش عالی برای تهیه هدیه است، چون که شما می توانید برخی چیزهای خاص و منحصر به فرد را با قیمت بسیار مناسب و گاهی با تخفیف های باور نکردنی خرید کنید.

برای اینکه بتوانید یک خرید اینترنتی مناسب داشته باشید و بتوانید هدیه ها و هر آنچه که نیاز دارید اینترنتی تهیه کنید، این نکته ها کمک می کند تا بهترین و مناسب ترین هدیه را برای عزیزان تان سفارش دهید.

چگونه های خرید اینترنتی هدیه

 • حداقل یک هفته زودتر، اقدام به خرید کنید تا حداقل چند روز زودتر، هدیه به دست تان برسد. سفارش دیرهنگام هدیه، استرس آور است، برای اینکه احتمال دارد هدیه ای که سفارش داده اید دیر به دست تان برسد.
 • برای خرید هدیه، ابتدا لیستی از اقلام کاربردی که فکر می کنید شخص هدیه گیرنده به آن ها نیاز دارد و یا به آن ها علاقه دارد، تهیه کنید و یا به خاطر بسپارید.
 • سپس حداقل و حداکثر هزینه ای که می خواهید برای خرید هدیه اختصاص دهید را مشخص کنید.

اگر لیست هدیه و هزینه را مشخص نکنید، ممکن است شما با دیدن محصولات سایت ها و فروشگاه های اینترنتی، هیجان زده شوید و عجولانه برای خرید هدیه تصمیم بگیرید که بعدا پشیمان بشوید.

 • حالا می توانید جستجو کنید. بهتر است از همان زمان جستجو، در فروشگاه های معتبر و قابل اعتماد جستجو کنید تا ضمن خرید با اطمینان خاطر، در وقت شما نیز صرفه جویی شود.

نماد اعتماد، شماره تماس و راه های ارتباطی دیگر، سابقه فعالیت سایت و مشخصات کامل و دقیق کالاها از جمله مواردی هستند که لازم است توجه داشته باشید.

 • در زمان جستجو، اگر کالایی نظر شما را جلب کرده است، توجه داشته باشید که توضیحات و ویژگی های کامل کالا مثل جنس، اندازه، رنگ و… را بخوانید و عکس محصول را با دقت بررسی کنید.
 • همچنین دیدگاه ها و نظرات افراد را بخوانید و اگر سوال و یا ابهامی دارید، از طریق راه های ارتباطی سایت بپرسید تا با اطمینان خاطر خرید کنید.
 • اگر برای خرید تصمیم گرفته اید، بهتر است چرخی در سایر فروشگاه های اینترنتی معتبر و قابل اعتماد بزنید و بررسی کنید که آیا مشابه این کالا را دارند؟

چه بسا با چند کلیک بتوانید همان کالا را باکیفیت بهتر و با قیمت ارزان تر پیدا کنید. گاهی فروشگاه های اینترنتی تخفیف های شگفت انگیزی را در مناسبت های مختلف در نظر می گیرند که می توانید کالاهای باکیفیت را با قیمت بسیار ارزان بخرید.

 • قبل از خرید، قوانین و سیاست های سایت را بخوانید و در مورد شیوه دریافت کالایی که می خواهید سفارش بدهید، مطلع شوید.

برخلاف برخی فروشگاه های سطح شهر که کالای خریداری شده را پس نمی گیرند، اما فروشگاه های اینترنتی معتبر، کالای خریداری شده را ضمانت می کنند و در صورت معیوب بودن و خرابی کالا، می توانید آن را برگردانید.

 • به یاد داشته باشید که در خرید اینترنتی می توانید هدیه تان را مستقیما به آدرس هدیه گیرنده سفارش دهید که این می تواند او را بسیار هیجان زده کند. اگر هدیه گیرنده در شهر دیگری سکونت دارد، خرید اینترنتی هدیه و ارسال مستقیم به او، روش مناسبی برای هدیه دادن است.

هدایای تبلیغاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *