آموزش تبلیغات

تبلیغات اثربخش چگونه ساخته می‌شوند و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تبلیغات موثر
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تبلیغات باکیفیت مثل یک قالیچه است؛ قالیچه‌ای که تمام نقش تار و پود آن درست بافته شده تا زیبا، خاص و باارزش جلوه دهد. موثر بودن تبلیغ به معنای پیچیده بودن آن نیست؛

بلکه سازمان‌یافتگی و هدف‌گرا بودن آن را بیان می‌کند. فاکتورهای موثر در تبلیغ خوب فراتر از ظاهر جذاب هستند؛ درواقع، تبلیغ موفق، تبلیغی است که مخاطب را جادو می‌کند.

مردم بیشتر مواقع فکر می‌کنند هزینه‌های بسیار بالا می‌تواند یک تبلیغ را موفق کند؛ اما این درست نیست. درواقع، شما به‌عنوان صاحب برند هرگز نباید فکر کنید که یک آژانس تبلیغاتی گران، ارائه‌دهنده تبلیغات باکیفیت است.

در این مقاله، ابتدا به روند ساخت تبلیغات موثر خواهیم پرداخت و سپس، ویژگی‌های نهایی یک تبلیغ موثر را شرح خواهیم داد.

روند ساخت تبلیغات موثر

ویژگی های تبلیغات موثر

ایجاد هدف برای تبلیغات

اولین گام برای اینکه یک تبلیغ باکیفیت داشته باشید، این است که به‌صورت جزئی، هدف از تبلیغات خود را تعیین کنید. نباید تعیین هدف تبلیغ فقط به این صورت باشد که محصول را معرفی کنیم، یا چه رنگی باشد و با چه فونتی؟

بلکه باید در ذهن و روی کاغذ بنویسید که هدف از معرفی محصول به چه قشری و چه بازه سنی‌ای و در کجا و چگونه است یا اینکه هدف، دوبرابر شدن میزان فروش در استان‌های شمالی است، یا اینکه محصول به زنان جوان، بین ۱۸ تا ۴۰ سال معرفی شود.

رجوع به تیم‌های تبلیغاتی

مرحله دوم، رجوع به یک آژانس تبلیغاتی قدرتمند یا تیم‌های کوچک و خلاق تبلیغی است که نمونه کارهای خوب و خلاقانه و اجرای درست در راستای هدف تبلیغات داشته باشند. گاهی می‌توانید از مشتریان سابق این شرکت‌ها نتیجه تبلیغات را پرس‌ و‌جو کنید یا از شرکت‌ها موردکاوی بخواهید.

سناریوی تبلیغات موثر

بعد از جلسه بریف با تیم‌ها و مدیران آژانس‌ها، مطابق اهداف شما، سناریوهای نزدیک پیشنهاد می‌شود، این سناریوها اغلب در قالب پروپوزال به شما ارائه می‌شود.

آنچه باید در نقطه سناریو همراه شود، موارد زیر است:

  • شناخت ویژگی‌های روان‌شناسی مخاطب
  • شناخت اهداف کمی و کیفی (تعداد جذب‌شدگان تبلیغ، تعداد دیده شدن و تعداد مشتری)
  • نکات خلاقیت تبلیغ
  • نقطه هیجان و تاثیرپذیری مشتری
  • رسانه‌های مورد استفاده
  • زمان تبلیغ
  • بودجه‌بندی تبلیغ
  • شعار تبلیغ

زمان مناسب برای تبلیغات

اگر یک تبلیغ تولیدشده از خودتان داشته باشید و بخواهید در رسانه‌های مختلف، اعم از تلویزیون، رادیو یا اینفلوئنسرها و… پخش کنید، آن‌ها بدون توجه به ماهیت تبلیغ شما، خواهان نمایش آن در زمان‌های خالی برنامه خود هستند.

گاهی پیش می‌آید آن‌ها تبلیغ کیف رودوشی و کیف پالتویی و ست مانیکور و پدیکور را در زمان اخبار پخش می‌کنند. به‌راستی زمان مناسبی نیست؛ زیرا در این زمان بیشتر آقایان در حال تماشای تلویزیون هستند!

انتخاب رسانه درست

این بحث قدیمی و تکراری است؛ اما با تعدد رسانه‌های مجازی و تغییر شکل رفتار مخاطبان پررنگ‌تر هم می‌شود. باید بدانید برای نمایش یک تبلیغ باکیفیت موثرترین رسانه کدام است و از همه مهم‌تر، کدام صاحب رسانه تبلیغات شما را به شکل حرفه‌ای‌تر و باکیفیت‌تری به نمایش می‌گذارد.

اگر تبلیغات در اینستاگرام است، حتما از دارندگان پیج‌ها بخواهید آنالیز پیج خود را در اختیار شما بگذارند یا از رسانه‌های تلویزیونی، گزارش‌های آماری بخواهید.

شعار مناسب

حتما بهتر است تبلیغات شما یک شعار فوق العاده داشته باشد، اسلوگان، شعاری است که به معرفی محصول می‌پردازد و در پیام‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی به کار می‌رود.

اسلوگان با توجه به ماهیت و پلن تبلیغاتی تغییر می‌کند و در تلاش است مزایای محصول را برای مصرف‌کننده نشان دهد. بنابراین، با رقبا وارد جنگ می‌شود و در محیط بازاریابی معنی پیدا می‌کند.

شعار تبلیغاتی باکیفیت، باید کوتاه، همراه‌کننده مخاطب با تبلیغ و خلاقانه باشد.

بودجه‌بندی

آنچه در تبلیغ باکیفیت اولویت است، صرف بودجه برای ایده خلاقانه و اجرای درست و هنرمندانه در کنار انتخاب رسانه درست است. به عبارتی، ابتدا شما باید سهم بودجه را برای ایده خلاقانه بگذارید.

شناخت درست مخاطب

با مطالعه بر روی تحقیقات بازار و جایگاه محصول در سبد و ذهن مخاطب و بخصوص بررسی بحث هیجان و منطق در ذهن مصرف‌کننده، اقدام به طراحی سناریوی تبلیغ کنید. درواقع، این سنجش باید بر پایه‌های علم تحقیقات بازار و روان‌شناسی انجام شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله 7 گام اساسی برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی را مطالعه فرمایید.

ویژگی‌های نهایی تبلیغات موثر

پس از صرف هزینه، زمان و انرژی برای ساخت یک تبلیغ باکیفیت متناسب با اهداف پلن شما، نیاز است تبلیغ شما به‌خوبی در ذهن مخاطب جای گیرد و به‌راحتی قابلیت یاد آوری برای مخاطب را داشته باشد یا اینکه وقتی مردم آن محصول را در فروشگاه دیدند، بلافاصله یاد تبلیغ شما و پیام جذاب آن بیفتند.

قابلیت به‌یادآوری فقط و فقط در دو نکته خلاصه می‌شود: خلاقیت در نمایش تبلیغ و زمان پخش تبلیغ.

خلاقیت در تبلیغات

گفتمان تبلیغ با مخاطب

از دیگر ویژگی‌های برجسته‌ای که در تبلیغ‌های باکیفیت شاهد آن هستیم، این است که زبان و ذهن و قلب مخاطب را به‌خوبی می‌فهمند و با او به گفتگو می‌پردازند. درواقع‌، محصول یا خدمتی که قرار است معرفی شود، باید خودش ارزش‌های خودش را به مشتری بگوید.

این نباید شما را بلافاصله به یاد سناریوهای روتین بیندازد که سیب‌زمینی‌ها خودشان سخن می‌گویند. منظور از محصول، هویت و ارزش های محصول هستند که باید در قالب سناریوی پرنفوذ درآیند.

گفتمان مخاطب در قالب لحن تبلیغ معنی پیدا می‌کند، لحن تبلیغ می‌تواند طنز یا جدی باشد.

سرگرم‌کننده باشد

هویت محصول، هنگامی در ذهن مخاطب می‌ماند که حاوی نکات جذاب و سرگرم‌کننده باشد؛ چرا که مخاطب وقتی از یک تبلیغ به‌درستی تاثیر می‌پذیرد که با فراغ بال آن را مشاهده یا گوش کند و وقتی درگیری ذهنی با آن پیدا می‌کند که برایش جذاب باشد. بنابراین، طراحی تبلیغ بسیار اهمیت دارد؛ به گونه‌ای که نهایت جذابیت و خلاقیت در آن استفاده شده باشد.

یک تبلیغات موثر، تبلیغی است که سرگرم‌کننده باشد. همیشه لازم نیست مشتری جادو شود؛ خنداندن، شاد کردن، متعجب کردن مخاطب، رقصاندن و… در همان مدت کوتاهی که تبلیغ را می‌بیند یا می‌شنود و سرگرم می‌شود، نکته مثبتی محسوب می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله مبانی اصولی طراحی کمپین های تبلیغاتی را مطالعه فرمایید.

هیجان‌انگیز باشد

یک تبلیغ ممکن است خیلی ساده باشد؛ اما به اندازه‌ کافی هیجان و نشاط را در مخاطب ایجاد کند که مخاطب به محصول علاقمند شود؛ مثل تبلیغاتی که درآن‌ها از جوایز و قرعه کشی‌ها استفاده می‌شود. این کارها در اصل نقش هیجانی دارند تا مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنند.

وقتی که از فاکتورهای مختلف برای هیجان بیشتر استفاده می‌کنیم، مشتریان و مخاطبان تشویق می‌شوند تا محصول را خریداری کنند. دراصل، با استفاده از فاکتورهایی که هیجان تبلیغ را بیشتر می‌کند، انگیزه مخاطب برای استفاده از محصول بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *