انواع هدایای تبلیغاتی

کاربرد هدایای نفیس در بازاریابی

هدایای تبلیغاتی نفیس
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

همه ما با کاربرد انواع هدایای تبلیغاتی و اثرگذاری بالای آن روی مخاطبان و مشتریان خود آگاه هستیم. ارائه هدایای تبلیغاتی از ارزان ترین تا گران ترین آن، در زمان مناسب و به افراد مورد هدف، بخشی از بازاریابی سازمان ها را بر عهده دارد.

در میان انبوهی از انواع هدایای تبلیغاتی، آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که چه نوع هدایایی متناسب با چه نوع افرادی می بایست مورد استفاده قرار گیرد تا بتواند بیشترین میزان درگیری و تاثیر را برای سازمان و برند به وجود آورد.

هدایای تبلیغاتی نفیس از آن دسته هدایای تبلیغاتی است که متناسب با مخاطب مورد نظر و متناسب با بودجه سازمان در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه بیشتر در اینباره صحبت خواهیم نمود.

هدایای نفیس مورد استفاده چه کسانی است؟

هدایای تبلیغاتی نفیس از آن دسته هدایایی هستند که ارزش مالی بالایی داشته و تنها برای مشتریان خاص سازمان استفاده می شوند. مهم ترین ویژگی یک هدیه تبلیغاتی نفیس آن است که همواره در ذهن مشتری باقی خواهند ماند و احتمال تبدیل نمودن فرد به یک مشتری وفادار را بیشتر می کند.

به طور کلی از هدایای تبلیغاتی نفیس می توان برای هر قشر از جامعه، از پزشک تا معلم، مهندسین و غیره استفاده نمود. آنچه که مهم است این است که قیمت این کالاها به مراتب بالاتر از دیگر هدایای تبلیغاتی بوده و متناسب با بودجه سازمان و برند می بایست برنامه ریزی دقیقی برای خرید و ارائه آن به مخاطبان وجود داشته باشد.

از هدایای تبلیغاتی نفیس می توان در مراسم و جلسات خاص (به طور مثال هنگامی که میزبان افراد خارجی و یا افراد سرشناس سازمان های دیگر هستید) استفاده نمود.

استفاده از هدایای تبلیغاتی نفیس برای برند و سازمان موجب می شود تا دیگران با برند شما آشنا شده و چه بسا نام برند از طریق بازاریابی دهان به دهان در میان افراد سرشناس مرتبط با مشتری هدف شما گسترش پیدا کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تعریف برند به زبان ساده و خودمانی را مطالعه فرمایید

انواع هدایای نفیس

به طور کلی کالاهایی که ارزش مالی بالایی دارند در دسته هدایای نفیس قرار می گیرند. به طور مثال یک خودکار معمولی نمی تواند جز هدایای تبلیغاتی نفیس باشد، اما یک برند معروف روان نویس و خودکار با کیفیت می تواند جز هدایای تبلیغاتی نفیس برای یک سازمان به شمار آید.

خودکار تبلیغاتی

همچنین بسیاری از صنایع دستی و تولیدات داخلی کشور که به دلیل نوع ساخت و یا استفاده از دست در ساخت آن، از ارزش بالایی برخوردارند را می توان جز هدایای تبلیغاتی نفیس برشمرد.

ولی نکته مهمی که در انتخاب نوع هدایای تبلیغاتی نفیس وجود دارد این است که اینگونه هدایا صرفا به واسطه هزینه ای که بابت آن پرداخت شده شناخته نمی شوند.

شما می بایست متناسب با شعار سازمان، نوع برند و هدفی که به دنبال آن هستید به تحلیل مخاطب مورد نظر خود پرداخته و متناسب با هر فرد، هدایای تبلیغاتی نفیس متناسب با وی را انتخاب نمایید تا از بازدهی مناسبی برخوردار باشد.

بدین صورت هدایای تبلیغاتی نفیس نیز می تواند به دسته بندی های مختلفی تقسیم شود و هدیه ای که به یک مدیر سازمان اهدا می شود می تواند با هدیه ای که به یک دندانپزشک داده می شود کاملا متفاوت باشد.

بنابراین قبل از انتخاب هدایای تبلیغاتی نفیس نیز لازم است در مورد مخاطب خود تحقیق نموده، از علاقه مندی ها، لوازم مورد استفاده فرد مورد نظر متناسب با پوزیشن سازمانی، بازه سنی افراد و دیگر اطلاعات آگاهی لازم را کسب نموده و به دنبال بهترین هدیه باشید.

در ادامه به چندی از پر کاربردترین هدایای تبلیغاتی نفیس می پردازیم:

کتب نفیس تبلیغاتی، به دلیل جنبه رسمی شان، هدیه ‌ای لوکس و ویژه برای رده های بالای سازمان و مدیران می باشد. کتب نفیس عموما از کاغذهای مرغوب همراه با جلد چرم یا جیر، جعبه‌ های شکیل، در قطع های متنوع و با ترکیبی از چرم، چوب و مس، ساخته و به فروش می رسند.

به طور کلی هدایای تبلیغاتی برای مدیران اصولا گرانبها و لوکس می باشند. هرچند در بسیاری موارد ارزش باطنی هدیه از ارزش ریالی آن بسیار مهم تر است. دیوان رباعیات خیام، دیوان سعدی و حافظ از جمله کتب نفیسی هستند که علاوه بر شکل و شمایل خاص، از لحاظ باطنی دارای ارزش بالایی هستند.

از آنجا که مدیران یک سازمان به دلیل جایگاه ویژه خود از اهمیت بالایی برای هر کسب و کار برخوردارند و بسیاری از جلسات با رده های دیگر سازمان و یا مقامات بلند مرتبه سازمان های دیگر در اتاق مدیران تشکیل می شود، هدایای تبلیغاتی نفیس که در اختیار این دسته از افراد قرار میگیرد می تواند تاثیر بالایی در اهداف بازاریابی کسب و کار شما داشته باشد و در معرض مخاطبان بسیاری در این رده سازمانی قرار گیرد.

به یاد داشته باشید که برای ارائه این دسته از هدایای تبلیغاتی و یک کتاب نفیس می توانید روز خاص از سال را در نظر داشته باشید.

قبل از این که در ارتباط با هدایای تبلیغاتی میناکاری شده صحبت کنیم لازم است در ارتباط با قدمت چند هزار ساله این هنر زیبا صحبتی کوتاه داشته باشیم.

نام این هنر زیبا از مینا به معنای آسمان آبی گرفته شده است. در حال حاضر هنر میناکاری بیشتر روی مس انجام می ‌شود اما امکان انجام آن روی طلا و نقره نیز وجود دارد. مهد این اثر شهر اصفهان است و هنرمندان زیاد و به نامی در تولید آثار میناکاری در این شهر فعالیت دارند.

به طور کلی در آثار میناکاری از رنگ ‌های آبی، سبز و گاهی قرمز استفاده می شود. آبی رنگ غالب است که یاد آور آسمان بی ‌کران است. گلدان، بشقاب، کاسه و قدح، تابلو و بسیاری از کالاهای دیگر را می توان جز محصولات میناکاری برشمرد که می توانند به نوبه خود یکی از بهترین انتخاب ها برای یک هدیه تبلیغاتی نفیس و ارزنده به مخاطبان خاص یک سازمان و برند باشند.

از پر استفاده ترین محصولات میناکاری می توان موارد زیر را نام برد:

  • قاب بشقاب مسی میناکاری شده که یکی از محبوب ‌ترین و زیباترین محصولات میناکاری برای هدیه دادن می باشد. اینگونه بشقاب ها در اندازه‌ ها و طرح های متنوع و زیبا قابل خرید می باشند که در صورت لزوم می توان از نام برند یا لوگو در گوشه ای از قاب آن برای بیشتر دیده شدن نام برند استفاده نمود.
  • گلدان های میناکاری شده نیز یکی دیگر از محصولات محبوب این هنر خاص می باشد که در اندازه ‌های مختلف تولید می‌ شود. معمولا ارتفاع گلدان‌ هایی که به منظور هدایای نفیس به کار می ‌روند ۲۵ و ۱۶ سانتی‌ متر است. این گلدان‌ ها روی یک پایه چوبی قرار داده می ‌شوند و می توان نام و لوگوی برند خود را روی پایه حک نمود.
  • شیرینی ‌خوری و شکلات ‌خوری نیز از انواع محصولات میناکاری می باشند که برای قرار گیری در روی میز مدیران بسیار زیبا و شکیل می باشد. این محصولات نیز همانند دیگر محصولات قابلیت سفارشی سازی را دارا هستند.

ست خودکار و روان نویس یکی دیگر از هدایای تبلیغاتی نفیس می باشد که مورد استفاده بیشتر اقشار جامعه می باشد. از این گونه هدایای نفیس می توان برای مدیران، جامعه پزشکان، مهندسین و تمامی کسانی که به نوعی با خودکار و روان نویس در ارتباط هستند و ساعت های طولانی از روز خود را با این محصول در تماس اند، استفاده نمود.

هرچند ست خودکار  و روان‌ نویس ایده جدیدی محسوب نمی ‌شود با این حال یکی از پرکاربردترین و زیباترین هدایای نفیس می باشد که متناسب با هر سلیقه ای قابل انتخاب است.

اگر قصد دارید مجموعه ای از پر کاربردترین لوازم را به مدیر، پزشک، دندانپزشک، مهندس و رده های بالای سازمانی ارائه دهید، ست های مدیریتی سفارشی سازی شده متناسب با هر فرد، از بهترین هدایای تبلیغاتی نفیس می باشند.

ست های مدیریتی تبلیغاتی، شامل موارد یکسان نبوده و هر سازمان و برند می تواند متناسب با بودجه مد نظر و متناسب با مخاطب هدف، ست مناسب را برگزیند. اینگونه ست ها دارای رنگ بندی متنوعی بوده و از جنس های چوب، چرم، جیر و غیره تهیه می شوند.

ست های مدیریتی در بسیاری موارد دارای بسته بندی های شکیل بوده و یا در غیر این صورت می توان جعبه های خاصی برای قرار دادن این هدایا درون آن در نظر گرفت که به زیبایی هرچه تمام تر آن می افزاید.

ست های چرم نفیس

اگر فرد مخاطب شما جز افراد کم سن و سال قرار دارد، ست های چرم نفیس از آن دسته هدایای کاربردی و در عین حال با ارزش می باشند که می توان به این دسته از مخاطبان ارائه نمود.

ست های چرم نیز همانند ست های مدیریتی متنوع بوده و متناسب با نیاز هر فرد می توان ست مورد نظر را در رنگ ها و اندازه های مختلف خریداری نمود.

ست های چرم علاوه بر پر کاربرد بودن حس با ارزش بودن را در مخاطب هدف شما ایجاد نموده و با استفاده روزانه از آن می تواند مکررا یادآور برند سازمان شما برای مخاطب باشد.

نتیجه گیری

سوالی که همیشه در هنگام خرید و ارائه هدایای تبلیغاتی ذهن یک سازمان را درگیر می کند این است که چگونه می توان ذهن مخاطب هدف خود را درگیر برند کرده تا ما را به خاطر بسپارند. آیا درگیری ذهنی باید خوداگاه بوده یا ناخودآگاه شکل گیرد؟

فرایند گزینش یک هدیه تبلیغاتی نفیس، علمی چالش برانگیز است که در این راستا می بایست از تمامی جوانب کار و مخاطب هدف آگاهی داشته و مناسب ترین هدیه تبلیغاتی را برای وی در نظر گرفت.

همچنین روش های ارائه هدایا به مخاطب، مسائلی همچون بسته بندی، ذکر و یا عدم ذکر شعار تبلیغاتی، حک لوگو روی محصولات، تکراری بودن و یا نبودن هدایا و بسیاری از مسائل دیگر که در انتخاب هدایای تبلیغاتی باید به آن توجه داشت.

همان طور که در بالاتر نیز اشاره شده به یاد داشته باشید که در بسیاری از موارد ارزش درونی و باطنی هدایای تبلیغاتی از ارزش مادی آن بیشتر است. در صورتی که اطلاعات کافی از چگونگی انتخاب هدایای مناسب برای مخاطب خود ندارید حتما از متخصصین این حوزه و شرکت های تبلیغاتی و ارائه دهنده هدایای تبلیغاتی کمک بگیرید تا بتوانید از بهترین و پرکاربردترین هدایا بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *